efecte secundare Olynth

27-05-2011
acty_boy
Nu este medic/terapeut
acty_boy
Buna ziua
Acum o saptamana am fost foarte racit si nasul imi era infundat in permanenta. Timp de o saptamana jumatate cat am fost racit, foloseam Olynth pentru ca altfel nu puteam respira. Imi dadeam un puf in fiecare nara de vreo 6-7 ori pe zi. Odata mi-am dat in fiecare nara 3 pufuri consecutive pentru ca nu stiam ce sa mai fac ca sa pot respira. Abia dupa o saptamana jumatate mi-a trecut raceala si nasul infundat cu antibiotice. Apoi am citit prospectul la Olynth si am vazut ca scrie ca poate provoca chiar si atrofia mucoasei nazale daca e utilizat foarte mult (pe langa alte efecte secundare). As dori sa intreb daca m-ar putea afecta faptul ca am utilizat atat de mult Olynth si mai ales ca odata mi-am dat 3 pufuri consecutive in fiecare nara? Ar trebui sa ma alarmez in privinta faptului ca poate provoca atrofia mucoasei nazale?
Va multumesc
2 comentarii
0
27-05-2011, ora 23:21
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Daca ti-au trecut simptomele si nu mai ai probleme, e totul bine, nu-ti face probeleme. Oricum, picaturile de acest gen se folosesc perioada limitata sa nu dea dependenta (adica senzatia ca ai nasul infundat daca nu iti pui iar).
Deci stai linistit, nu ai nimic.
Sanatate!
0
28-05-2011, ora 13:36
acty_boy
Nu este medic/terapeut
acty_boy
Multumesc pentru raspuns. As dori sa imi spuneti daca faptul ca am utilizat asa de mult Olynth (de vreo 7 ori pe zi chiar daca in prospesc scrie de maxim 3 ori pe zi) timp de aproape o saptamana si ceva, imi poate afecta mucoasa nazala, simtul olfactiv, sa apara unele afectiuni etc. din cauza Olynth-ului? Efectele secundare scrise in prospectul de la Olynth sunt cam... grave sa spun asa.
Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.