edem osos la nivelul condililor femurali

18-03-2010
ioman
Nu este medic/terapeut
ioman
Buna ziua,

La inceputul anului acesta (~10 ian), tatal meu a alunecat pe gheata si si-a fortat/sucit genunchiul. A fost la doctor si dupa radiografiile initiale au zis ca are fractura si i l-au pus in gips (din cate am inteles in dreptul genunchiului doar partea din spate era gipsata).
Dupa aproximativ 3 sapt (cu o zi inainte sa-i scoata gipsul) a mai fortat odata genunchiul (tot o dezechilibrare) si durerea s-a accentuat (nu mai putea pune deloc piciorul in pamant). De aceasta data (dupa alte radiografii) doctorul a spus ca are indindere (sau ceva de genul acesta) si ca nu mai trebuie sa fie pus in gips. I s-a recomandat sa faca pauza si dupa o sapt sa inceapa progresiv sa-l puna in pamant si sa se deplaseze cu ajutorul carjelor, ceea ce a si facut.
In acest moment starea generala este mai buna, insa dupa o perioada atat de indelungata se deplaseaza foarte greu si tot cu ajutorul unui baston (abia pune piciorul in pamant).

A facut si un RMN si i s-a spus ca are "plaje de edem osos la nivelul condililor femurali", recomandandu-i-se sa faca recuperare.

As vrea sa va cer parerea in acest caz si un sfat despre cum ar trebui procedat in continuare pentru ca este evident ca pana acum evolutia nu a fost cea dorita (varsta tatalui meu este de 65 ani).

Multumesc anticipat.
3 comentarii
0
18-03-2010, ora 22:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
In principiu, dupa orice traumatism al genunchiului apare, pe RMN, un edem osos post-traumatic.
Problema esentiala consta insa in examenul clinic: este vorba despre instabilitate, blocarea/ limitarea miscarii, cracmente, ori alte simptome clinice? Acestea sunt cele care orienteaza diagnosticul si atitudinea terapeutica, si nu examenul RMN (care ramane, totusi, un examen valoros daca este practicat atunci cand realmente este necesar).
Prin urmare, efectuati un control clinic serios, care va decela cauza problemei si va orienta atitudinea terapeutica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
19-03-2010, ora 00:13
ioman
Nu este medic/terapeut
ioman
Multumesc pt raspunsul prompt.

Chiar astazi parintii mei au fost la un alt consult (la un cabinet particular), iar doctorul a spus ca problema nu consta in problema oaselor ci in faptul ca nu s-a facut miscare suficienta, fapt ce ar face ca tatal meu sa nu se poata sustine in acel picior. Din cate am inteles durerea aproape a disparut, insa nu se poate sustine in picior.

Evident ca parerea celui care efectueaza controlul clinic ar fi cea mai avizata, insa din experienta dvs. credeti ca muschii s-ar putea atrofia atat de mult in 2 luni incat sa nu mai poata sustine corpul? (in aceste 2 luni tatal meu nu a fost mobilizat ci s-a si deplasat chiar si in exteriorul apartamentului, insa se pare ca nu a facut totusi suficienta miscare). Doctorul nu a recomandat masaj sau fizioterapie.

Multumesc.
0
19-03-2010, ora 11:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu se pune problema masajului sau fizio-terapiei.
Singura terapie utila ar fi kineto-terapia (terapia miscarii, sau gimnastica medicala), pentru tonifierea musculaturii.
Tineti-ne la curent cu rezultatele kineto-terapiei (inca o data repet, nu masaj, nu proceduri electrice, ci gimnastica medicala specializata cu un kineto-terapeut profesionist).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.