edem osos calcaneu fata externa (fara traiect de factura), bursita tibio-talara

18-01-2013
adinamagsi
Nu este medic/terapeut
adinamagsi
Revin in urma discutiei purtate anterior referitoare la diagnosticul de apofizita calcaneana pus filui meu de 10 ani.
Am mers mai depare cu investigatiile deoarece avea durerimari si am facut un RMN - edem osos calcaneu fata externa ( fara traiect de factura ), bursita tibio-talara. In urma consultului ni s-a spus ca are o mica necroza a osului de crestere.
Acum facem fizioterapie hiperbara.
Imi puteti spune daca este in regula si cam care ar fi pasii de urmat. Poate sa mearga la scoala, adica sa calce ?
3 comentarii
0
18-01-2013, ora 14:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este vorba despre osteocondroza tuberozitatii calcaneene posterioare, maladia Sever, ce se obiectiveaza pe RMN prin edem osos.
Diagnosticul este 100% clinic, nu necesita niciodata RMN, iar tratamentul consta numai in repaus sportiv, timp de 6-24 luni. Poate sa calce, sa mearga la scoala, insa trebuie sa evite total sportul.
Nu este necesar nici un medicament si absolut nimic altceva, vindecarea survenind spontan, in 6-24 luni, fara sechele.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
18-01-2013, ora 21:46
adinamagsi
Nu este medic/terapeut
adinamagsi
Adica hiperbara nu ne ajuta la vindecare ? ni s-a spus ca injumatateste perioada de vindecare...
0
19-01-2013, ora 17:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Tratamentul maladiei Sever consta din repaus sportiv total timp de 6-24 luni.
Nu va pot preciza daca taratamentul mentionat de catre D-voastra este util: utilitatea se masoara in raportul calitate/pret. Este vorba despre o maladie care se vindeca intotdeauna fara sechele, iar daca D-voastra considerati ca merita pretul platit pentru eventuala injumatatire a timpului de vindecare, nu puteti decat incerca.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Edemele - de ce reținem apă?
  • Umflătură după operație (umflăturile postoperatorii)
  •