edem ocular postoperator

22-04-2010
jordao_70
Nu este medic/terapeut
jordao_70
Am fost operată la ochiul drept de cataractă si miopie -21, 5 dar dupa operatie am ramas cu EDEM, STIE CINEVA CUM TRECE SAU DACA TRECE, dr.spune sa mai asteptam stiti este tratament sau ceva asemanator, acum vad ceata, daca trece de la sine cam dupa ce perioada.MULTUMESC
3 comentarii
0
23-04-2010, ora 18:54
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Ce varsta aveti? Sa inteleg ca este vorba despre un edem cornean postoperator; acesta este obisnuit in primele zile dupa operatie; ca tratament se indica preparate cortizonice ( de exemplu, Netildex ), se pot asocia si coliruri cu antiinflamatorii nestroidiene pentru a scurta durata de administrare a steroizilor; este foarte important controlul tensiunii intraoculare; daca este crescuta, poate aparea edem si pentru a o scadea, este util Cosopt-ul; daca pesista foarte mult edemul postoperator, ne gandim la o keratopatie edematoasa, iar aparitia ei este legata de scaderea numarului de celule endoteliale( celule endoteliale sunt celule care nu se regenereaza si numarul lor scade cu varsta); numai bine
0
27-04-2010, ora 09:15
jordao_70
Nu este medic/terapeut
jordao_70
Am 41 ani iar dupa operatie dr. prescrie..TOBRADEX picaturi la inceput o saptamana cate 5 picturi pe zi, a doua saptamana 4 picaturi, UNICLOPHEN-picaturi la fel caTOBRADEX si ptr.noapte TOBRADEX unguent, CARTEOL -dimineata si seara, La control BIOD EDEM PIOD 20.9 mm Hg.mai scrie la diagnostic ceva de genul PSEUDOFOBIE..PSEODO FALKIE nu inteleg exact
0
28-04-2010, ora 11:10
jordao_70
Nu este medic/terapeut
jordao_70
EDEM OCULAR POSTOPERATOR.BUNA ZIUA... Am 41 ani sunt femeie iar dupa operatie dr. prescrie..TOBRADEX picaturi la inceput o saptamana cate 5 picturi pe zi, a doua saptamana 4 picaturi, UNICLOPHEN-picaturi la fel caTOBRADEX si ptr.noapte TOBRADEX unguent, CARTEOL -dimineata si seara, La control BIOD EDEM PIOD 20.9 mm Hg.mai scrie la diagnostic ceva de genul PSEUDOFOBIE..PSEODO FALKIE nu inteleg exact
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.