edem cerebral difuz; copil de 12 ani

10-09-2009
Florin41
Nu este medic/terapeut
Florin41
Ma numesc Florin si am 41 ani. Copilul meu in varsta de 12 ani a fost internat la neurologie cu urmatorul rezultat al examinarii CT:
1)examen CT simplu pune in evidenta un edem cerebral difuz, de tip vasogenic, cu afinitate pentru substanta alba cerebrala si cu stergerea santurilor intergirale, dar a carei cauza nu poate fi precizata prin explorare CT
2)La nivelul celor doua orbite, atat dreapta cat si pe stanga, in aria de proiectie a nervului optic se constata doua mici calcificari care au 118, respectiv 136 UH(sau UM???)localizate topografic in portiunea emergentei nervului optic, dar a caror origine nu se poate preciza CT
Va rog sa-mi spuneti care credeti ca sunt posibilitatile de vindecare ? Copilul nu are nici un semn neurologic.A acuzat doar cefalee si cateva episoade de ingustare a campului vizual. Va multumesc !
3 comentarii
0
10-09-2009, ora 22:00
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Bineintele are posibilitate de vindecare. In corp si in creier apar si dispar o gramada de edeme si tumori, ori de la sine ori cand anumiti factori psihici, stresanti dispar.
Faptul ca i s-a gasit ceva la creier nu este de mirare, daca ar scana toti oamenii la 90% le-ar gasi ceva pe undeva, desi acei oameni nu s-ar simti bolnavi.

Faptul ca copilul prezinta are anumite simptome trebuie luat in serios si nu ce vad doctorii la CT. Acel edem poate disparea la fel de repede ca si cum a aparut iar medicii desi il vad nu pot spune nimic despre el cu exactitate. Cu atat mai putin cauza sau cum o sa evolueze.

Deja numele lui spune tot: "edem difuz"... astfel de diagnostice fac frica omului si il fac sa alerge de la neurolog la neurolog in speranta ca va da de unul care stie mai multe.

Edemul nu este cauza ci urmarea unei dereglari din corp, degeaba se trateaza edemul in fel si chip la neurologi. Cand ti se umfla picioarele este de la rinichi si nu de la picior, asa este si la creier.
Scoteti-.va si din cap credinta ca "nu este vindecabil", totul este vindecabil dar nu tot este vindecabil de medicina. Poate trece si de la sine. Cine stie ce probleme are copilul in familie sau la scoala la momentul actual.

Consultati un medic homeopat cu experienta pt. simptomele pe care le are copilul, homeopatia poate vindeca cauza si atunci dispare si edemul de la sine.
La copii homeopatia actioneaza extrem de rapid si eficient, dar trebuie sa gasiti si un medic bun care face homeopatie adevarata.
.
0
08-10-2009, ora 09:11
Florin41
Nu este medic/terapeut
Florin41
Scarface, multumesc pentru raspuns!Nu exista la noi credinta ca, , nu este vindecabil", dar un astfel de diagnostic nu poate sa nu ne sperie.Copilul nu are probleme in familie. Suntem o familie normala, cu doi copii si fara probleme deosebite. La scoala este un elev mediu spre bun, integrat in colectiv, sociabil, deci nici de acolo nu cred sa provina cauzele bolii.Simptomele s-au ameliorat ca urmare a tratamentului.
0
22-07-2014, ora 00:56
piticasimo
Nu este medic/terapeut
piticasimo
Buna seara.Am o prietena care a fost diagnosticata cu encefelopatie, edem cerebral difuz cu stergerea santurilor corticale si lichid intre colon acumulat.Astea sunt doar cateva din probleme.As vrea va rog sa mi spuneti cat e de grav.Acum e aproape in coma si nu recunoaste pe nimeni.Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Edemele - de ce reținem apă?
  • Umflătură după operație (umflăturile postoperatorii)
  •