edem, avc tranzitoriu?? E ceva ciudat?!? nimeni nu stie

11-04-2008
DragosN
Nu este medic/terapeut
DragosN
Cumnatul meu are 40 de ani, nu bea nu fumeaza, e un tip care face sport de 2 3 ori pe saptamna, e politai.
Intr o dimineata a vrut sa se coboare din pat si a cazut langa, fara sa si piarda constiinta, in fine a putut sa se ridice cu oarecare greutate, a venit sora mea acasa si au mers la spital. Nu isi simtea partea stanga dar putea misca mana si piciorul, vorbirea nu era afectata, toate astea s au intamplat vinerea, vineri seara i au facut rmn si au vazut ca o portiune din creier nu e irigata cum trebe pe dreapta, incet incet pana marti si a revenit, miercuri dimineata nu a mai vorbit pana azi dimineata (la o saptamana dupa internare deci 48 de ore ) la rmn a reiesit ca ar fi un edem undeva care apasa creierul dar cica nu ar fi de origine sanguina, acum isi simte si partea stanga zice el si asa se pare pentru ca isi coordoneaza bine miscarile.
PS
A putut merge si misca tot timpul mainile si picioarele.
S a tot plans ca l aore coloana in zona omoplatilor si jos in zona bazinului

Vreau sa intreb care ar putea fi cauza: infectie? paraziti? sau ce pentru ca
din cate stiu toate analizele is bune, ekg, rmn pe vene si artere la cap, ecograf, raze la plamani, si mai are cateva.
Va multumesc pt timpul akordat.
1 comentarii
0
13-04-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Se pare ca a fost vorba despre un accident ischemic tranzitor; o sugestie:in cazul in care nu se decopera o etiologie, ar trebui sa faca un consult cardiologic, investigatii complexe hematologice( inclusiv proteine C, S), investigatii pentru boli de colagen( inclusiv anticorpi anticardiolipinici);Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.