eczema sau psoriazis? chiar nu exista vindecare ?

18-04-2010
balazscristina
Nu este medic/terapeut
balazscristina
Buna ziua. De 5 ani mi-a aparut pe mana dreapta niste vezicule mici seroase, care se crapau, raminea un crater mic si incepea sa descuameze. Ma manca ingrozitor. Am mers la medic si mi s-a spus ca este o dehidroza, care se tot intindea. Acum doi ani, s-a extins ( in timp de un an ) pe ambele palmi, si pe talpa dreapta ( as putea trimite si poza ). In toti acesti ani am fost la patru medici dermatologi, au incercat cu multe feluri de creme - unguente ( triamciolon acetat - sulfat, dermazin, dermovat, diprosalic, daivobet, elocom, si multe altele), care la fiecare schimbare da un rezultat, dar se intoarce ca bumerangul, deci se actualizeaza si mai grav. Are mai multe faze, e cand ma mananca si se descuameaza mai putin, e cand pielea devine ingrosata, cade si ramine rosu sub ea. Se pot observa in aceeasi timp toate fazele, acum nu mai incepe cu vezicule, ci cu multe punctulete maro sub piele. De cand ung cu baneocin - ul, parca nu mai crapa atat de des. A fost recoltat si biopsie, dar diagnostic nu au vrut sa dea mi s-a spus ca in ceata daca vad 2 faruri apropiindu-se nu pot spune daca este masina ori motocicleta, deci mi-au spus ca sete 50 % eczema si 50 % psoriazis. Cert este ca s-a vazut clar hiperkeratoza. As dori mult daca m-atiputea ajuta spre vindecare, aici mi s-a spus ca numai D-zeu ma poate vindeca.
1 comentarii
0
22-04-2010, ora 19:00
fanisabina
Nu este medic/terapeut
fanisabina
buna ziua! si eu am o problema asemanatoare, la ambele talpi, am fost diagnosticata cu keratoza plantara si de 5 ani ma chinui cu tot felul de tratamente, care nu prea ma ajuta.Pielea se ingroasa pe talpi si incepe sa crape, daca nu o rad, am o razratoare speciala pt asa ceva, daca nu razuiesc pielea igrosata ma maninca foarte tare, mai ales noaptea cand intru in pat, de la caldura probabil.Pielea este foarte uscata si fac bai de picioare zilnic cu sare de mare si sapun lichid cu ph neutral.Ma ung de 2-3 ori pe zi cu creme pt intretinerea umiditatii, acum folosesc kerasal bazic si clobetazol mk., Pielea este rosie si uscata, daca o zi nu ma ung cu crema, se crapa.as vrea sa stiu daca este psoriazis, sau poate si una si alta.Poate stie cineva sa ma lamureasca.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.