eczema pe fata si maini

30-05-2009
julius6
Nu este medic/terapeut
julius6
De cativa ani ma confrunt cu un fel de eczema, care imi apare pe fata si de un an a inceput sa apara si pe maini.Imi apar un fel de umflaturi rosii, care par a fii "cosuri" care apoi fac o coaja si se exfoliaza.Pe fata sunt mici si mai dese, iar pe maini imi apar mai rar, putine si cu o suprafata mai mare.Am fost la vreo 10 medici dermatologi, mi s-au prescris o sumedenie de creme, toate au avut efect, dar dupa terminarea tratamentului problema revine.Ciudat este ca erupe in alta parte, nu in aceeasi locatie.Am facut si analize pentru depistarea unei eventuale infectii si nu am nimic.La ultimul tratament cu Elosalic am observat ca problema dispare foarte repede dar imi apar "cosuri".Dupa incetarea tratamentului problema revine.Ma gandesc ca daca imi eczema "sau ce o fii" apare in locatii diferite ar trebui sa fac un tratament pe cale orala nicidecum cu creme local.Ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc anticipat!
2 comentarii
0
18-10-2009, ora 18:52
vOdKa
Nu este medic/terapeut
vOdKa
am si eu problema asta, si nu stiu ce sa ma fac :( daca ai gasit ceva creme sau mai stiu eu ce lasa si mie un email -
0
20-10-2009, ora 18:20
tvnicu
Nu este medic/terapeut
tvnicu
am avut si eu multi ani aceasi problema cu eczema bub burta, jos mau tratat multi dar acum folosesc dermozol gel, ma dau din cand in cand, dar apare ff rar
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.