eczema

16-09-2011
mank
Nu este medic/terapeut
mank
Buna, am si eu o problema de mai bine de 2 ani. La inceput mi-a aparut ca o taietura, o fisura pe degetul inelar al miinii drepte, dupa care pielea devenea din ce in ce mai uscata si s-a extins pe toata palma si pe partea opusa. Ma maninca foarte tare, apar ca niste taieturi de cutit, apoi ele se inchid si in urma lor pielea ramine foarte uscata si se exfoliaza. Am fost la o multime de medici, am dat analize, mi s-a spus ca e o eczema, dar nu de contact, e ceva din interior, dar de la ce anume nu se poate afla. Poate imi dati voi o idee de la ce ar putea fi, s-au poate e necesar de facut o detoxifiere a organismului...precizez ca mi-a aparut la 6 luni dupa nastere, pina atunci nu am avut asa probleme.Ms mult.
9 comentarii
0
18-09-2011, ora 18:18
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ai purtata si porti mereu inel la acel deget ? Doar la acel deget ai avut probleme si doar la mana ?Ce tratamente ai urmat ?
0
19-09-2011, ora 20:54
mank
Nu este medic/terapeut
mank
La inceput am purtat verigheta din aur, acum nu mai port. Si la cealalta mina, pe inelar am pus vreo 3 luni in urma un inel din argint si a inceput aceeasi problema, dar de cum am observat l-am scos imediat si nu-l mai port, problema insa a ramas. Mersi de raspuns.
0
20-09-2011, ora 17:58
Vasile C
Nu este medic/terapeut
Vasile C
Buna ziua. Ma numesc Vasile si am 26 de ani. Lucrez in strainatate in curatenie. Acum 3 luni mi-a aparut pe maini, pe degete mai exact, niste taieturi care ma mananca de ceva timp. Am incercat mai multe creme ce mi-au fost date de aici din farmacii, dar fara nici un rezultat. Am incercat sa ma spal cu ceai de galbenele sau sa ma dau cu creme de galbenele( am inteles ca sunt bune galbenelele pt infectii), insa tot nu am avut nici un rezultat. Aceste crapaturi sunt numai pe partea dorsala a mainii si de vreo saptamana au inceput sa se extinda. Nu stiu ce sa mai fac !! Va rog daca stie cineva vreun leac pentru asa ceva sa ma ajute. MULTUMESC !!!
0
05-10-2011, ora 18:18
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@ mank : Ce creme ai folosit ?
0
05-10-2011, ora 18:19
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@Vasile : Nu porti manusi la curatenie ? Ce creme ai cumparat ? In ce tara esti ?
0
06-10-2011, ora 09:49
mank
Nu este medic/terapeut
mank
dermovate, diprosalec, fluocinolon, daivonex si nici un efect, doar se ameliora pentru o zi doua
0
31-10-2011, ora 12:28
Misah
Nu este medic/terapeut
Misah
Buna ziua!Mie mi-a aparut acum vreo 2 ani o pata pe spate(dupa ce m-am intors de la mare)usor colorata, dar nu rosie.Am observat ca aceasta pata s-a intins si mai nou mi-au aparut si pe abdomen cateva pete mai mici, dar la fel cu cea de pe spate.Nu ma mananca, insa se intind, sunt un maro deschis, care se observa f greu si se descuameaza
0
04-11-2011, ora 17:35
mank
Nu este medic/terapeut
mank
ai fost la dermatolog? ce ti-a spus? daca nu te maninca nu seamana a eczema, dar descuamarea e ceva, mai bine fa un consult medical, eczemele si in general bolile de piele au diverse manifestari, poate fi una si aceeasi boala insa cu caracteristici usor diferite.
0
12-11-2011, ora 06:26
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
mank pare o forma de psoriazis dar bine ar fi o naliza de laborator - fungigrama,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.