eczema

17-06-2011
vasilskaia
Nu este medic/terapeut
vasilskaia
Buna ziua! La varsta de 7 ani mi-a aparut o eczema mica pe care am tratat-o cu hidrocortizon. dar a disparut si a tot aparut de-a lungul anilor. In general in timpul iernii se agraveaza, incep sa se faca cojite si sa se inroseasca zonele in care imi apar. Acum mi-au reaparut pe maini si pe picioare. Mentionez ca am 21 de ani si inca imi mai apar! La soare provoaca mancarimi si se extind foarte rapid incep sa imi apara si pe gat.. La un consult am primit o reteta in care mi s-a prescris sa folosesc o lotiune de corp de la Atoderm si un sapun pe baza de plante, medicul dermatolog spunand ca am pielea prea uscata si din aceasta cauza imi apar. La administarrea acestei lotiuni si sapun nu am observat nici o diferenta, practi nu dadeau deloc inapoi! Am mai facut ceva tratamente si cu antibiotice si unguente, nu mai stiu exact cum se numesc, dar care au avut rezultate temporare...
si in urma carora zona tratata ramanea cu pete albe. Zona cu bube arata ca si cum as avea piele de gaina, La soare se inrosesc si provoaca mancarimi, As dori sa stiu daca as avea vreo sansa ca sa gasesc un tratament care sa nu fie cu efect temporar..!!!! Astept un raspuns! Va rog mult!
2 comentarii
0
17-06-2011, ora 16:28
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Nici unul din medicii care te-au vazut, nu au zis ca s-ar putea sa fie PSORIAZIS?!?

citeste pe Google..simptomele si
poate-ti dai seama..

O zi buna!
0
20-06-2011, ora 08:15
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Aspectul de piele de gaina se numeste hiperkeratoza pilara. Aceasta afectiune este asimptomatica.
Faptul ca dumneavoastra acuzati mancarimi dupa expunerea la soare sugereaza ca e vorba de alta afectiune.
Parerea mea este sa mergeti sa va vada si alti medici dermatologi pentru a va putea stabili un diagnostic cert.
Numai bine,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.