eczema care se intinde

08-01-2007
soniaq
Nu este medic/terapeut
soniaq
fetita mea in varsta de 8 ani are o eczema ce se intinde in momentul in care se scarpina.Ce fel de tratament i-ar fi de folos?
12 comentarii
0
06-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cine a diagnosticat eczema? Unde este localizata? A fost vazuta fetita de un medic?
0
06-01-2010, ora 11:48
GIANY
Nu este medic/terapeut
GIANY
Buna-ziua!Ma numesc gianina am 29ani si de 2 ani ma lupt cu niste bubite in zona guri, mici si rosii care sunt pline cu apa.am fost la derato si doctorul mi-a recomandat produse de la VCHY, dar degeaba.am consultat un alt doctor care mi-a recomandat FLUOCINOLON.nu am rezolvat minic, bubitele apar din ce in ce mai multe.va rog frumos sa ma ajutati in aceasta problema.multumesc.
0
12-01-2010, ora 18:24
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Sa nu mai mergeti NICIODATA la medicul ce v-a recomandat Fluocinolon pentru fata !!
Probabil ca aveti o dermatita periorala.
Incercati sa nu mai aplicati nimic pe fata timp de 7 zile si sa luati Tetraciclina caps, cate 2 la 6 ore sau mergeti la alt dermatolog.
0
12-01-2010, ora 21:00
GIANY
Nu este medic/terapeut
GIANY
BUNA-SEARA! AM FOST PE DATA DE 10IANUARIE LA ALT DERMATOLOG SI MIA DAT SA MA DAU 5 ZILE CU TRIDESONIT.DAR PROBLEMA ESTE CA SAU INTINS BUBITELE PE TOATA FATA SI MA MANANCA RAU.DOCTORUL A SPUS CAI HERPES CARE SE INTINDE PE TOATA FATA.
0
14-01-2010, ora 16:43
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ramane sa incercati cealalta varianta.
0
18-04-2010, ora 10:41
balazscristina
Nu este medic/terapeut
balazscristina
Buna ziua. De 5 ani mi-a aparut pe mana dreapta niste vezicule mici seroase, care se crapau, raminea un crater mic si incepea sa descuameze. Ma manca ingrozitor. Am mers la medic si mi s-a spus ca este o dehidroza, care se tot intindea. Acum doi ani, s-a extins ( in timp de un an ) pe ambele palmi, si pe talpa dreapta ( as putea trimite si poza ). In toti acesti ani am fost la patru medici dermatologi, au incercat cu multe feluri de creme - unguente ( triamciolon acetat - sulfat, dermazin, dermovat, diprosalic, daivobet, elocom, si multe altele), care la fiecare schimbare da un rezultat, dar se intoarce ca bumerangul, deci se actualizeaza si mai grav. Are mai multe faze, e cand ma mananca si se descuameaza mai putin, e cand pielea devine ingrosata, cade si ramine rosu sub ea. Se pot observa in aceeasi timp toate fazele, acum nu mai incepe cu vezicule, ci cu multe punctulete maro sub piele. De cand ung cu baneocin - ul, parca nu mai crapa atat de des. A fost recoltat si biopsie, dar diagnostic nu au vrut sa dea mi s-a spus ca in ceata daca vad 2 faruri apropiindu-se nu pot spune daca este masina ori motocicleta, deci mi-au spus ca sete 50 % eczema si 50 % psoriazis. Cert este ca s-a vazut clar hiperkeratoza. As dori mult daca m-ati incerca vindeca, aici mi s-a spus ca numai D-zeu ma poate vindeca.
0
25-04-2010, ora 15:45
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Din ce localitate sunteti?
0
29-04-2010, ora 00:58
balazscristina
Nu este medic/terapeut
balazscristina
sf gheorghe
0
01-05-2010, ora 10:14
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca numai la Clinica Dermatologica din Tg. Mures puteti apela!
0
30-12-2010, ora 14:15
eualina
Nu este medic/terapeut
eualina
buna ziua.Am si eu o antrebare, mia aparut o eczema la picioare la degete, care ma mananca, este rosie, are bubite care as pline cu lichid si care apoi se sparg.Ce ar fi indicat sa iau?Am ancercat cu galbenele si ceai de pelin dar degeaba.Ce ma sfatuiti?NU am indee de unde mia aparut sau de la ce
0
17-02-2011, ora 14:08
deiusha
Nu este medic/terapeut
deiusha
buna ziua..ma numesc Andreea si am o problema cu pielea...de aproape 2 ani am un fel de eczema(pete rosii si pielea se usuca si devine ca un fel de matreata si mananca ingrozitor) la ceafa in par, care s-a extins si in interiorul urechii..am incercat fel de fel de medicamente, unguente, am fost si la dermatolog dar mai nimic nu are efect...dupa incetarea flosirii lor, eczema imi reapare.am folosit Blue Cap, Diprosalic, Neotigason, Vitamina A, inca ceva preparate speciale de la farmacie, Bioderma Node K, Nizoral, plus ceva pastile pentru paraziti..cu ce sa mai incerc?oare sa incerc Kombucco Orientalis?sau ceva tratamente naturiste, preparate acasa? multzumesc mult!!! astept raspuns
0
15-06-2016, ora 10:48
Dyzy
Nu este medic/terapeut
Dyzy
Buna zina! Ma numesc Daiana si am o preblema cam de 2 ani am o aczema pe piciorul stang sub genunchi sunt ca niste mici bubite rosii, tari formate in grupulete, ma mananca ingrozitor, pielea din jurul lor este normala. Mentionez ca a fost una singura dupa care s-a extins. Daca le sparg iese putina zeama (apa) apoi raman rosi cu cojita alba.
Multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: