ectopie, ZT cu metaplazie in curs, colpita difuza

05-06-2006
magi
Nu este medic/terapeut
magi
Sunt interesata sa aflu parerea dvs in legatura cu
un diagnostic si cu un posibil tratament! Dorind sa aibe un copil, sora mea, in varsta de 28 de ani a facut un control de rutina. In urma acestuia i s-a pus diagnosticul de ECTOPIE INTINSA PE AMBELE BUZE ALE COLULUI.ZT CU METAPLAZIE IN CURS.COLPITA DIFUZA.Examenul de secretie : Epitelii izolate sigrupate, leucocite moderate, flora vaginala gr.III formata din gram pozitivi. Zilele acestea urmeaza sa primeasca si rezultatul testului Papanicolau!
I s-a spus ca rana de pe col este f mare, practic intinzandu-se pe aproape toata suprafata colului si cu toate acestea, medicul ginecolog i-a recomandat sa nu faca cauterizare inainte de a avea un copil.In opinia doamnei doctor, dupa cauterizare, la o eventuala nastere, exista marele risc de a se rupe colul...
Totusi, nu ste posibil sa se faca totusi cauterizarea si apoi, dupa 2-3 ani, copilul, fara riscuri? Ce anume ne sfatuiti sa facem?
Recomandati ca operatia de cauterizare sa se faca intr-un cabinet privat, fara dotari foarte speciale, ca cel al doctorului care a constatat rana de pe col sau o anume clinica poate rezolva aceasta problema ?
Am citit pe internet ca in cazul unei cauterizari este f important aparatul cu care se realizeaza cauterizarea si priceperea medicului, iar in anumite cazuri rana poate reaparea... Ne recomandati o anume clinica, un anume medic pt. o alta parere sau chiar pt.cauterizare?
1 comentarii
0
05-06-2006, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
Cred ca trebuie asteptat rezultatul de la examenul Babes-Papanicolau, ar fi utila si o colposcopie pentru diagnosticul precis al leziunii de col.
Eu opinez pentru o clinica de ginecologie dintr-un spital, de preferat dintr-un centru universitar
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.