ecografie sani, nodul hipoecogen

11-10-2012
andreea.c
Nu este medic/terapeut
andreea.c
Buna ziua! am 21 de ani si acum o saptamana am fost sa-mi fac o ecografie la sani si rezultatele au fost urmatoarele:
san drept: cu structura glandulara, contine superoextern chiste de 0, 8 cm/0, 5 cm si altul de 0, 6/0, 5 cm.Nu se evidentiaza adenopatii axilare
san stang: structura contine nodul hipoecogen bine delimitat de 1 cm/0, 7 cm cu perete propriu, situat paraareolar extern, cu aspect de fibroadenom
Tin sa mentionez ca am avut in familie, mai precis bunica din partea mamei, cancer de san!
Imi puteti spune va rog daca ar trebui sa iau tratament?
Nodulul hipoecogen este ok sa-l am la varsta mea?

Multumesc
3 comentarii
0
11-10-2012, ora 09:59
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
propunere:
1. mergi SI la un alt eko..nu-i problema si vezi ce-ti raspund, preferabil in Cluj;
2. in anul I de fac- fiica prietenei mele a fost in sit.ta si intr-o vineri i-au adus la cunostinta:
- cei din orasul meu au propus-o la operatie pt. ziua de marti-imediat;
- erau DISPERATI...
- am auzit de un dr din Cluj, daca traieste sanatate, daca nu Dumnezeu sa-l odihneasca in pace
(fostul sef al clinicii pe atunci) si-am trimis-o la el;
- a consultat-o si i-a facut un ALT eko si L-A INTERPRETAT CORECT:ca fiind dereglari hormonale
la aceasta varsta;
- NU a primit niciun tratament;
3. au trecut anii, are SI 2 copii, e bine merci..si NU a mai fost operata si nici alt tratament.
4. Un control la clinica din Cluj DOAR, ti-ar ajuta mult:
5. Ai nevoie de un BUN DIAGNOSTICIAN..si DOAR acolo-gasesti!!

sanatate si cele bune,
p.s.
NU lua tratament dupa cele scrise aici pe forum si nici de dr. de fam
0
11-10-2012, ora 10:33
andreea.c
Nu este medic/terapeut
andreea.c
Multumesc de raspuns!Din pacate sunt din Suceava si nu-mi permite buzunarul sa merg pana la Cluj.
Presupun ca daca era ceva grav imi zicea doctorul la care mi-am facut ecografia!
0
13-01-2021, ora 18:39
rory
Nu este medic/terapeut
rory
maria 123, postarea ta e cam veche, dar dacă mai intri cumva... aș vrea să știu cum se numește acel dr. bun de la Cluj de care aminteai.
Poți să dai vreun nume?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.