ecografie rinichi!

11-06-2007
anca300
Nu este medic/terapeut
anca300
Buna ziua ! As dori sa stiu ce inseamna urmatorul diagnostic pus dupa o ecografie la rinichi!
rinichi drept - 10.5*4 cm - discreta ectopie bazinetala
rinichi stang - 10, 5 *4, 5 cm- discreta imagine hiperreglectiva lenticulara in calicele inferior!
Multumesc!
8 comentarii
0
19-08-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Imaginea hiperreflectiva lenticulara de la nivelul rinichiului stang poate indica un mic calcul (piatra). "Ectopia bazinetala" poate indica faptul ca zona centrala a rinichiului, un fel de dilatatie unde se acumuleaza urina secretata de rinichi (de aici denumirea de bazinet) este un pic asimetrica in raport cu structura rinichiului. Daca nu sunt prezente alte modificari, nu pune probleme. Cat priveste posibilul calcul, dimensiunea este importanta, sub 5 mm pietrele se pot elimina spontan prin ureter.
0
20-07-2010, ora 13:20
Marina88
Nu este medic/terapeut
Marina88
Buna ziua. Am 22 ani. Astazi mi-am facut ecografie la rinichi cu urmatoarele rezultate:
Rinichi dimensiuni normale, zona pielocalciala diformata cu cristale de saruri 2-3mm, semne de pielonefrita cronica cu diateza urica. Puteti sa-mi spuneti din acest diagnostic daca trebuie sa ma alarmez din cauza sarurilor sau nu?? Multumesc anticipat.
0
07-08-2010, ora 06:53
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Trebuie o cura de ceaiuri diuretice pentru eliminarea cristalelor si eventual trat ament de 3 luni cu Cystone sau Uriclar. Daca ureea si creatinina in sange sunt normale, pielonefrita cronica trebuie doar urmarita odata la 3 luni.
0
14-11-2010, ora 20:43
vica m
Nu este medic/terapeut
vica m
buna seara.am un copil de 10 ani i am facut un ecograf si as dori sa stiu daca a iesit bine.ficat dimensiuni normale, structura omogena, reflectivitate normala.colicist fara calculi.vp, cbp nedilatate.pancreas omogen.rinichi drept 95mm cu ip 8mm, calcul caliceal mijlociu 2mm.rinichi stang 99mm cu ip 18 mm, discret malrotat, discreta ectizie pielocaliceala.splina normala.vezica in repletie, aspect normal.sper ca am scris bine pt ca nu am inteles prea bine scrisul.mi a dat tratament pt infectie urinara timp de o luna. oare trebuie sa i mai fac alt ecograf mentionez ca dupa o luna i am facut o analiza la urina si mi a zis ca e bun rezultatul.as dori sa stiu daca si celelalte organe interne sunt bune? alt medic pediatru m a intrebat daca avem in familie, membri bolnavi cu rinichii. si din cauza asta mai vreau o parere de la alt doctor.multumesc
0
22-12-2010, ora 08:09
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
In general ecografia a iesit bine, mai putin faptul ca este prezent un mic calcul (ca un fir de nisip) la nivelul rinichiului stang care e un pic inflamat. O cura de ceaiuri de codite de cirese sau matase de porumb ar fi utila.
0
25-12-2010, ora 12:49
vica m
Nu este medic/terapeut
vica m
multumesc din suflet pt raspuns d -nei doctor ANA -MARIA SLANINA.SARBATORI FERICITE
0
08-02-2011, ora 19:54
carysmaa
Nu este medic/terapeut
carysmaa
Buna seara.Am si eu o intrebare:
Acum 2 luni am avut o colica renala cu dureri nu f mari iar la ecografie mi-a iesit o piatra de 3, 4 mm la rinichiul drept.
Acum 2 zile am avut enterocolita( de fapt asa cred pt ca am vomitat si am avut diaree), dar mie mi-e frica sa nu mai am o colica renala. Cand se poate sa mai am o colica? Se pot repeta aceste colici?va multumesc!
0
28-07-2011, ora 10:42
ancabr
Nu este medic/terapeut
ancabr
buna ziua, am 22 de ani si am o problema, acum ceva timp in urma am avut niste dureri ingrozitoare la mijloc, am urmat tratamente, fizioterapii in urma carora s-a mai ameliorat durerea timp de vreo 2 saptamani! acum 3-4 saptamani in urma a inceput sa ma doara iar foarte tare in schimb e o durere numai pe partea stanga ma doare la fel de tare, nu pot face efort, durerea s-a lasat foarte mult pe picior, nici nu pot ridica piciorul, nu pot sa imi dau seama ce este! poate fi de la rinichiul stang? siu ce anume as putea avea?va rog ajutati-ma!! Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Obiceiuri nocive pentru rinichi și cum îți poți proteja rinichii
  • Verificarea rinichilor - analize, teste și investigații (explicare rezultate rinichi)
  •