ecografie endovaginala

26-03-2008
pc
Nu este medic/terapeut
pc
am facut o ecografie endovaginala si am primit urmatorul rezultat:uter in avf65/41, endometru 11mm, canal cervical cu lungime 33 mm, ovarul dr 27/22 mm si ovar st 32/27 mm. va rog sa-mi spuneti daca dimensiunile sunt ok?
si daca dimensiunea endometrului nu eprea mare, tin sa precizez ca nu am nascut niciodara si nici nu am nici un avort.va rog din suflet sa-mi raspundeti pt ca am inteles ca fetele neinsarcinata ar trebui sa aiba endometrul de circa 6 mm?ecografie e facuta in ziua 23 CM. iar in urma cu un an cand am mai facut aveam dimensiunile cu cativa mm mai mici.sunt normale modificarile astea?
2 comentarii
0
26-03-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
E OK. In ziua 23 a ciclului menstrual e normal sa fie putin mai gros endometrul pentru ca e premenstrual. Dimensional nu apar valori patologice.
0
12-12-2008, ora 21:52
elena-cristina
Nu este medic/terapeut
elena-cristina
buna seara, as dori sa stiu daca imi puteti spune la cat timp se poate depista o sarcina cu ajutorul unei ecografii endovaginale. eu am facut la 4 saptamani si 3 zile, dar nu se vede nimic, desi am facut 5 teste si arata toate 2 linii roz, una mai inchisa la culoare si una mai deschisa la culoare.. imi doresc foarte mult un copil, va rog frumos sa ma ajutati cu aceasta informatie. va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.