eco dopler 3D cerebral-vascular??

19-03-2009
piccola
Nu este medic/terapeut
piccola
BUNA ZIUA.

buna am 32 de ani, de vreo 2-3 ani am probleme la nivelul urechii drepte: doar seara cand ma pun in pat la culcare si imi asez cu capul pe perna, dupa cateva secunde in urechea dreapta incepe un sunet, un vajait-vuiet infundat, putin pulsatil.
in primul an sunetul era mai ascutit, asemanator unor arcuri de pat care fac zgomot, insa cu timpul a devenit mai infundat ca un vuiet. daca imi misc capul sunteul inceteaza pe moment dar revine imediat. uneori este intermitent alteori continu. adorm foarte greu din cauza asta si folosesc si dopuri de urechi.
am facut un control ORL in acest sens, inclusiv audiograma si rmn cranian, insa nu s-a vazut nimic anormal.
ca urmare mi s0a recomadat investigatii neurologice suspecatandu=se o posibila circultie deficitara a sangelui la nivelul urechii interne, la nivel cerebral. mai exact un test ECODOPLER 3D... si un consult oftalmologic pt tensiune in fund de ochi.
cel mai apropiat oras cu acesta aparatura ar fi cluj napoca. am sunat la unele clinici insa persoanele care au raspuns nu sunt in masura sa imi ofere informatii exacte, dat fiind ca am inteles ca aceste aparate ecodopler pot fi de atatea feluri...deci nu stiu unde exact as putea sa merg pt investigatii. de asemenea consider ca o discutie preliminara cu un dr neurolog ar fi indicata.
v-as ruga daca ma puteti indruma in acest sens cat mai repede posibil.

va multumesc.
7 comentarii
0
19-03-2009, ora 18:06
iris82
Nu este medic/terapeut
iris82
buna
incercati la clinica particulara INTERSERVISAN in cluj.
nr de tel :0264/414163. puteti suna cred pana la ora 7-8 si la acest numar va puteti face si programare.

sanatate multa
0
19-03-2009, ora 18:13
piccola
Nu este medic/terapeut
piccola
mersi mult.
am sunat acolo dimineata. singura dr este stan oana, dr.neurolog, ceea ce e ok
insa, persoanele care raspund de obicei la telefon nu au cunostintele medicale f. bine puse la puncyt pentru a imi putea spune daca aparatul in cauza este cel de care am nevoie, respectiv ECODOPLER 3D .am sa sun din nou maine, poate dau de altcineva care am poate lamuri.
mersi inca o data.sanatate!
0
19-03-2009, ora 18:18
iris82
Nu este medic/terapeut
iris82
http://www.scandia-imagistica.ro/ecografia.html
intrati pe acest site este o clinica mai noua in cluj unde este sigur ce aveti d-voastra nevoie
nr de tel este in josul paginii in stanga
0
09-02-2012, ora 00:11
daniela raducanescu
Nu este medic/terapeut
daniela raducanescu
Piccola, spune-mi te rog ce raspuns ai primit dupa investigatiile pe care le-ai facut? Aceleasi simptome pe care le-ai avut tu mi se intampla si mie de vara anului care tocmai a trecut. Sunt putin speriata. Nu stiu despre ce este vorba. Exact ca si tine, seara, la culcare, cand pun capul pe perna incepe un vuiet usor in urechea stanga, dar pe care il simt parca in tot capul. Totusi reusesc sa adorm. Dar nu inteleg de la ce mi-a aparut? Poate fi ceva grav?
0
16-03-2012, ora 19:30
antonanton
Nu este medic/terapeut
antonanton
Aproximativ aceeasi problema o am si eu.probabil probleme cu circulatia.nu a gasit nimeni solutia?
0
20-10-2012, ora 14:23
piccola
Nu este medic/terapeut
piccola
BUNA
Ultima mea investigatie a fost ECOGRAFIA EDODOPLER A ARTERELOR CERVICALE. In 2009.
Pe arterea vertebrala dreapta fluxul sangelui avea o viteza medie de 19.3 cm/sec cu un debit de 112 ml/min, fiind valori mult mai mici fata de vertebrala stanga unde erau urmatoarele valori : 29.4 cm/sec, debit de 180 ml/ min.
Pe diagnostic scrie sindrom hiperkinetic cardiovascular iar la particularitai : VERTEBRALA STANGA DOMINANTA, TAHICARDIE IN TIPUL EXAMINARII CU AMELIORARE SPRE SFARSITUL EXAMINARII (am si simtit-o, eram emotionata_), CLACMENT SISTOLIC ENDOAPEXIAN IN CAZUL FLEXIEI TRUNCHIULUI, APNEEI EXPIRATORII.
La indicatii : consult cardiologic, ca, mg, hemoleucograma, TSH, FT4, examen endocrinologic.
Am fost doar la cardiolog care mi-a zis ca nu am nici o problema cardiaca, insa in rest nu am mai facut nici o investigatie din cele indicate.Poate le voi face totusi.
Tinitusul il am in continuare, parca mai des, dar mai mereu doar culcata fiind sau stand pe scaun: uneori in stanga alteori si in dreapta, chiar in ambele deodata; sunt de frecventa joasa, putin infundate, ca un vuiet sau zgomot de motor, avion...
Eu cred ca este o problema a circulatiei sangelui (vasculara) poate la nivelul urechilor, posibil sa fie la mijloc si o dereglare hormonala.
Pentru cine m-ar putea ajuta cu un sfat, as fi mai mult decat multumita.
P.S. Inainte de aparitia tinutusului am fost internata pt un episod nasol de ANGINA ACUTA ERITEMATO-PULTACEE CU SFARSIT HEMOLITIC, cand mi s-a facut penicilina injectabila, GENTAMICINA Suspiciunea mea este legata de GENTAMICINA deoarece am inteles ca poate afecta urechea destul de grav si atunci ma intreb daca nu ea a fost cauza aparitiei acufeneor mele.

mersi.
0
20-10-2012, ora 14:30
piccola
Nu este medic/terapeut
piccola
daca este un dr care m-ar putea ajuta cu ceva as putea sa trimit tot rezultatul de la ECO DOPLER A ARTERELOR CERVICALE.nu as vrea sa fac o droaie de investigatii costisitoare sau inutile, si as vrea sa merg pe cat se poate la sigur, la sursa...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: