e sifilis sau e doar leziune in urma fortarii

18-09-2006
sfinxz
Nu este medic/terapeut
sfinxz
as vrea sa stiu in legatura cu primele simptome: am avut un contact sexual neprotejat cu o fata in urma cu 10 zile si chiar a 2 a zi parca simteam un mic deranj in zona penisului ( cap) tin sa precizez ca penetrarea a fost foarte greu de facut desi nu era virgina, acum am niste pete mici rosii ca de varf de ac pe capul penisului si vreau sa stiu daca evolueaza in rau ( adica primele simptome ale sifilisului ) sau doar e din cauza fortzarii, plus parca un miros ciudat al urinei.testele de sange cam dupa cat timp ar trebui facute pentru a fi sigur de rezultat? in caz de sifilis tratamentul este sub forma de injectii ?
1 comentarii
0
19-09-2006, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
Tratamentul pentru sifilis este injectabil, insa, sincer, nu despre sifilis e vorba...are perioada de incubatie mai lunga, si sancrul sifilitic(leziunea primara) este unic...iar dvs aveti mai mute pete...
Daca simtiti ca urina dvs are un miros neplacut, ar fi bine sa mergeti sa faceti o analiza a acestei urine si, ca sa scapati de stresul petelor de pe gland, mergeti la un dermatolog pentru diagnostic de certitudine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: