e posibil sa raman insarcinata???

01-05-2009
brunetik87
Nu este medic/terapeut
brunetik87
buna fetelor am si eu o nelamurire.ciclul mi-a vn p data de 12 aprilie si sa terminat p 16 apr.p data de 30 apr am fc sex neprotejat si qm jumatate din sperma a ajuns in mn.e posibil sa raman insarcinata?astept rasp pleaseeeee
2 comentarii
0
01-05-2009, ora 13:14
petruel
Nu este medic/terapeut
petruel
Da! poti sa ramai. Perioada ovulatiei poate fi mijlocul perioadei ciclului menstyrual. Insa sunt mai multe semne care iti pot indica daca a fost sau nu o ovulatie. Asa ca ti le zic si daca le-ai remarcat din intamplare iti poti da seama. Cam cu 3 pala la 5 zile inainte de ovulatie temperatura corpului tau creste (nu e vorba de febra). IN acest timp, cervixul care s-a inchis dupa manstruatie cu un "dop" de mucus se "moaie" si incepe sa curca, acest mucus daca l-ai gasit dimineata pe chilot ca o scurgere albicioasa mai diluata la inceput apoi ma consistenta indica ca cervixul e pregatit (deschis) sa primeasca omuletii care vor fecunda ovulul. In momentul in care ovulul efectiv este trimis spre uter (ovulatia in sine) se pot simti niste crampe ca niste intepaturi de mijloc. Daca cumva le-ai sesizat, acela a fost momentul ovulatiei. Acum inca ceva despre timpul fecundarii. Spermatozoidul traieste de la 2 pana la 3 zile uneori chiar 5 iar ovulul cam 24 de ore pana la 48. Deci daca inainte de ovulatie cu 5 zile a ajuns sperma in uter e o sansa (desi mica) sa se intample fecundarea. Fecundarea se poate intampla si dupa ovulatie pana la maxim 2 zile, asa ca concluzia e ca aprox 7 zile sunt cu risc. Daca sti sa determini exact ovulatia, dupa 2 zile de la ea, urmeaza perioada "fericita" fara nici un risc.
Este o carte care poate sa te lumineze in detaliu despre asta "Bucuria de a fi femeie".
Dar mai am o veste buna. A aparut si in romania un produs ffff destept de determinare a ovulatiei electronic pe baza de saliva. Este marca MayBE Beby. cautati pe net si contactati pe cineva sa va lamureasca. E foarte precis si util. E drept ca eu inca n-am dar am auzit ca e extraordinar.
Inca ceva iti spun. Ceva mai de suflet. Omenirea a devenit ultraperfectionata in a opri si evita aparitia vietii insa inca n-a reusit sa dea viata niciodata, nici macar la o euglena verde. E numai in puterea lui Dumenzeu sa dea viata. Eu si sotia mea am avut 5 de casnicie fara copii si ne-am programat copiii cu metoda determinarii ovulatiei. Insa primul nostru copil s-a nascut total inafara stiintei noastre. Dumnezeu a facut sa avem o ovulatie spontana cam la 3 zile inainte de menstruatie. Se intampla, si din astea ovulatii spontane, sau ovulatii multiple, numai DUmnezeu stie.
Domane ajuta!
0
05-02-2010, ora 20:09
delia1
Nu este medic/terapeut
delia1
DA SI NORMAL CA POTI SA RAMAI
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.