e posibil sa mai am TBC?

16-01-2008
Dora Ispirescu
Nu este medic/terapeut
Dora Ispirescu
Buna ziua! Am 24 de ani, 56 kg. In urma cu 10 ani in perioada vaccinarii am fost depistata cu TBC. Probabil luasem virusul de la un coleg de clasa care avea deoarece in familie nu am avut cazuri. Am luat tratament vreo 6 luni, apoi n-am mai fost la analize. In urma cu 3 ani am racit f. puternic, de fapt cred ca a fost pneumonie ca mi-a trecut doar cu antibiotice. Dupa aceasta am racit mereu. M-am dus sa-mi fac radiografie ingrozita ca as putea sa am din nou TBC sau ca de fapt nu s-a vindecat. La radiografie mi s-a spus ca n-am nimic grav (tuseam mult), ci doar o bronsita si sistemul imunitar slabit. De vreo 2 ani racesc destul de rar si nu f. puternic. Nu tusesc cu sange, n-am temperatura. Problema este ca trebuie sa-mi fac niste analize pentru angajare printre care si radiografie si mi-e frica sa nu-mi gaseasca. E posibil sa mai am virusul? Precizez ca sotul meu si-a facut aceasta radiografie cu 5 luni in urma si nu avea nimic. E posibil ca eu sa am si sa nu-i fi dat si lui? Mi-e atat de frica ca e posibil sa nu primesc loc de munca din cauza asta.
Va rog mult sa va spuneti parerea! Va multumesc!
1 comentarii
0
16-01-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Agentul patogen al TBC este un microb, bacilul Mycobacterium tuberculosis; Probabil ca tratamentul de 6 luni a fost suficient. Dar daca in prezent exista suspiciunea de TBC, ar fi bine sa faci radiografie pulmonara, IDR la PPD, Ac antimicobacterieni; Astazi, TBC este o boala tratabila, asa ca nu trebuie sa-ti fie teama de diagnostic ;Ar trebui sa stii ca prin picaturile Pflugge( tusit, vorbit, stranut), poti imbolnavi foarte multe persoane, foarte susceptibili la imbolnaviri fiind copiii;
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.