e posibil ca prietena mea sa ramana insarcinata?

10-03-2009
bundy
Nu este medic/terapeut
bundy
cu 2 ore jumate inaintea actului sexual am facut-o manual si dupaia m-am spalat.Am facut cam 5 minute sex neprotejat cu prietena mea dupa care am pus prezervativul.Prietena mea era in a 8-a zi de cand a inceput ciclul menstrual, e posibil ca sa ramana insarcinata fara sa ejaculez in ea ? stiu ca spermatozoizii in contact cu aerul si apa mor, si ca perioada de ovulatie a unei fete e dupa 10 zile ale ciclului menstrual. As fi bucuros daca as primi niste sfaturi pt a ma linisti.
2 comentarii
0
10-03-2009, ora 12:14
dear
Nu este medic/terapeut
dear
stai linistit nu are cum sa ramina insarcinata dupa sex manual in mod normal se spune ca si lichidul seminal contine spermatozoizi(cel care iti iese inainte de penetrare cind te exciti) dar e mai putin probabil sa ramina doar din lichidul seminal daca nu ai ejaculat inauntru eu cred ca nu aveti de ce sa va faceti griji. bafta
0
10-03-2009, ora 23:46
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este improbabil, dar nu cu totul exclus sa ramana insarcinata. Depinde mult de carcterul regulat sau neregulat al ciclului si de periodicitatea lui. Daca perioada este de 27 de zile sau mai scurta, atunci ziua a 8-a cade in faza fertila. Daca e de 28 de zile sau peste (asa cum se intampla de obicei), atunci nu exista nici un risc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici