e ok acest tratament pt candida? | Forumul Medical ROmedic

e ok acest tratament pt candida?

11-03-2013
marcylia
Nu este medic/terapeut
marcylia
buna..prezint mancarimi, usturimi, zona genitala, inclusiv anus, urinari dese, durere usoara, pelvina.e candida.clar.doar ca vreau sa stiu.am inceput un tratament cu poligynax ovule, nistatin tablete, si clotrimazol unguent..o sa iau 12 zile...e ok??dar daca poligynaxul are nistatina...oral cat trebuie sa iau?si cat timp??si daca exista un tratament mai eficient avand in vedere ca imi recidiveaza aceasta afurisita de candida???
29 comentarii
0
12-03-2013, ora 02:47
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Cine ti-a prescris tratamentul asta?
Ce arata ultimele tale analize?
0
12-03-2013, ora 14:49
marcylia
Nu este medic/terapeut
marcylia
nu mi-am facut analize doar ca stiu din simtome ca e candida.am mai avut...si am tratat-o cu canesten si nistatin.doar ca recidiveaza...la medic daca merg imi da acelasi tratament si mai dau si o caruta de bani..de ce nu e ok tratamentul?
0
12-03-2013, ora 16:28
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Stii gresit. Simptomele tale pot fi date si de alti agenti patogeni mult mai seriosi. Si mai mult decat atat, luand tratamentul pe care l-ai gasit pe net, se poate sa-ti fi facut mult rau. Adica sa fi facut ceea ce ai, rezistent la tratamentul cel mai simplu.
Pe scurt: NU mai lua medicatie aiurea!
Mergi la medic si fa-ti analize: analiza secretiei +antibiograma si antifungigrama, eventual eco endovaginala sau pelvina daca e cazul, pentru durerile pelvine (ginecologie), ; urina si coproparzatilogic.
Banuiesc ca ti se va parea pierdere de timp, dar sa nu miri daca revin simptomele. Macar sa fie numai candidoza.
Am vazut destule femei care s-au ales cu sterilitate din cauza unor suferinte pelvine cronicizate. Ca sa nu mai spun ca poti avea si la nivelul colului uterin, sau vezicii etc afectiuni pe care le poti trata usor daca le tratezi cum trebuie.
Tu alegi. Sanatate!
0
13-03-2013, ora 14:40
marcylia
Nu este medic/terapeut
marcylia
multumesc.sant deja sterila.aveti dreptate dar de cate ori merg la medic nu mi se fac analize si mi se dau aceleasi tratamente cu antibiotic pt anexita.cu antiinflamatoare ca am si un mic fibrom.si cu ovule..altceva nu-mi da..nu mi-au luat niciodata secretie pt analiza.diagnosticul meu e mereu..anexita, colpita sau vaginita mixta..uter fibromotos mai nou..sincer.nu mai am incredere in medici...ecografie am facut nu demult si analiza la urina si coproparazitologic...toate ok..doar eu nu sant ok.
0
14-03-2013, ora 23:05
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Cum ti-a pus diagnosticul de vaginita mixta daca nu ti-a facut analiza secretiei?
Eu as schimba medicul, cabinetul de recoltare si as face analizele amintite. Daca amani sau nu mai ai incredere, nu-ti faci decat tie un rau tot mai mare.
Orice medic trebuie sa faca analize, nu poate pune un ginecolog diagnostice numai "ochiometric", chiar daca el e sigur 100% din experienta.
Lasa lehamitea la o parte si refa analizele, mergi la alt medic, sa nu ajungi peste ani sa ai complicatii. Nu te va consola ca a fost un medic mediocru cel care te-a dezamagit.
Ai grija de tine, altcineva n-o va face fara sa ceri lucru asta.
0
15-03-2013, ora 21:58
marcylia
Nu este medic/terapeut
marcylia
multumesc pentru sfat..deja dupa tratamentul ce-l iau nu mai am nici un simptom.mi-au disparut si mancarimile si tot..totusi am sa merg sa-mi fac o analiza de secretie si un papa nicolau...dar am sa schimb medicul..am avut 2 pana acum, dar o singura data mi-a facut analiza de secretie si mi-a iesit micoza...si mi-a dat ovule..asta cu mullti ani in urma..am 42 de ani si cred ca sufar de infertilitate din cauza tratamentelor superficiale..
0
15-03-2013, ora 23:11
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Presupun ca nu ai dorit copil, dar daca ti-l doresti, nu pleca de la premisa ca e imposbila o sarcina.
Neaparat sa ceri si antifungigrama/antibiograma cand ceri analiza secretiei! Recoltarea pentru analiza asta+PAP le poti face si la cabinete unde nu e musai sa faci control. Si apoi cu rezultatul sa mergi la un medic. Nu stiu de unde esti, dar cred ca poti gasi un cabinet mai de incredere. Ca, parerea mea subiectiva, este ca te-ai cam neglijat si tu si ai facut rar investigatii, nu?
Daca faci tratament corect sunt sanse tot mai mici sa revina orice problema. Exclus nu este, mai ales daca iese si candida, asta se stie, dar macar nu-ti faci tot mai rau si nu maschezi alte posibile probleme.
Daca faci tratament local, fa o pauza si luna urmatoare, intre menstruatie si ovulatie mergi la recoltare. Fara contact sexual cu 48 de ore inainte, fara irigatii interne.
Sa auzim de bine.
0
17-03-2013, ora 23:45
marcylia
Nu este medic/terapeut
marcylia
adica inainte de menstruatie sau dupa..sa fac recoltarea???..da asa e am cam neglijat am fost plecata din tara multi ani, viata sexuala nu am prea avut.dar probleme genitale am de tanara as spune ca sant predispusa la tot felul de infectii..oricat m-as ingriji.nu am ramas niciodata insarcinata, nu am nici un avort..acum as vrea un copil dar nu stiu daca mai e posibil.fac tratament acum cu ovule si canesten...o sa-l termin ca le iau pt 12 zile.multumesc pt sfaturi
0
17-03-2013, ora 23:54
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Dupa ce ti se termina menstruatia, mai astepti vreo 3 zile sa nu fie deloc sange in secretie si poti merge la analize. Asa e ideal, dar daca nu poti decat in oricare alta perioada intre menstruatii, e bine si asa. Adica dupa ce-ti trece menstruatia, pana la urmatoarea cand iti vine.
Chiar daca nu ai contacte sexuale dese, tot e bine sa-ti faci analize de rutina. Iar daca iese ceva infectios, si partenerul trebuie sa faca tratament. Iar cu un partener nou, foloseste prezervativ.
Poti cere ginecologului sau medicului de familie un tratament pentru cresterea imunitatii. Mananca legume, fructe, miere, usturoi, iaurt, nuci, catina, echinaceea tinctura, dormi cat e necesar, stai la soare suficient, fii cat mai optimista si vei vedea ca se vor rari si infectiile de orice tip.
Sanatate!
0
18-03-2013, ora 15:20
marcylia
Nu este medic/terapeut
marcylia
MULTUMESC..O SA REVIN DUPA CE-MI FAC ANALIZELE
0
07-04-2013, ora 17:38
marcylia
Nu este medic/terapeut
marcylia
buna...am facut testul papa-nicolau, si ecografie endovaginala...la examen mi-a iesit asa...evaluare frotiu-satisfacator;nilm-negativ pt leziune intraepiteliara sau malignitate;organisme-trichomonas-nu;candida-nu;cocobacili-da;gardnella-nu;actinomyces-nu;herpes-nu;.modificari reactive-inflamatie;anomalii ale celulelor epiteliare-nu;celule scuamoase-nu;celule glandulare-nu.descriere-celule epiteliare numeroase superficiale si intermediare, cu modificari reactive inflamatorii;componenta endocervicala cu aspect normal;fond usor iritativ cu trombocite neutrofile, flora bacteriana bogata, cocobacilara dispusa in plagi intercelulare, rari lactobacili, aspect inflamator(cocobacili)..tratament...ovule clion-d...10 zile.e ok tratamentul???si ce inseamna cocobacilii astia????
0
07-04-2013, ora 18:00
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Ai vazut, nici macar nu ai candidoza asa cum erai foarte convinsa.
E bun rezultatul PAP, dar ai o inflamatie care se poate trata cu ceea ce ti s-a prescris.
Bacilii sunt de multe feluri, unii sunt normali, buni in flora vaginala (lactobacilii), altii nu sunt buni, dau inflamatie si de asta trebuie tratament pentru reechilibrare.
Endovaginala ce a aratat?
0
07-04-2013, ora 19:24
marcylia
Nu este medic/terapeut
marcylia
ecografia zice asa-uter 8/5/6 cm, contur regulat, ecostructura omogena, cu un nodul fibromotos, neomogen intramural 2/2 cm.endometru de faza secretorie 1, 2 cm, ambele ovare cu distrofie microfoliculara 4/3, 2 cm..col curat si anamnestie hiper..(.aici nu inteleg ce scrie)...diagnosticul a fost ;infectie urinara, distrofie ovariana, fibrom uterin...tratament ;tavanic-5 zile una pe zi, aulin, 2 pe zi dar nu le-am luat ca fac acid la stomac, duphaston..timp de 4 luni...si diflucan 1 pastila unica..
0
07-04-2013, ora 19:28
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Trebuie sa urmaresti nodulul fibromatos, exact cum ti se spune.

Ia tratamentul prescris, altfel vei tot avea recaderi tot mai lungi si mai greu de tratat.
A uitat medicul sa-ti prescrie un antiacid, ia omez de la farmacie. Si chiar niste probiotice ti-ar prinde bine, sa nu ti se afecteze flora intestinala. Tot de la farmacie sau chiar plafare.
0
07-04-2013, ora 19:34
marcylia
Nu este medic/terapeut
marcylia
adevarul e ca am avut probleme cu intestinele cateva zile...am avut o agitatie mare prin ele imi plingeau intr-una fara sa-mi fie foame..dar am inceput tratamentul..mai am o pastila de antibiotic de luat...aulinul nu am luat decat trei si am renuntat.am luat niste rennie pt acid..
0
18-04-2013, ora 13:44
marcylia
Nu este medic/terapeut
marcylia
BUNA.AM INCEPUT TRATAMENTUL CU OVULE KLION D...MAI AM 4 DE LUAT...SI SPALATURI CU CEAI DE MUSETEL...PROBLEMA ESTE CA DUPA ACESTE SPALATURI AM DIN NOU INFLAMATIE IN BURTA MA DOR OVARELE SI UTERUL...SA FI FACUT IAR INFECTIE?TOAMAI AM TERMINAT TRATAMENTUL CU ANTIBIOTIC.EU NU MAI STIU CE SA FAC.SPALATURI EU NU MAI FAC, , , , , , AM FOLOSIT UN MINI IRIGATOR CU POMPA SI DE FIECARE DATA AM SPALAT SI FIERT USTENSILELE..E POSIBIL SA NU SUPORT ACESTE SPALATURI...????????
0
18-04-2013, ora 14:10
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Termina tratamentul cu ovule, fara sa mai faci spalaturi. Tot ce e posibil sa nu suporti musetelul, sau spalaturile, pot da uneori inflamatii daca esti sensibila local. Nu-i nici o problema daca renunti la ele, foloseste cu incredere ovulele.
0
21-04-2013, ora 23:01
marcylia
Nu este medic/terapeut
marcylia
buna din nou.am terminat tratamentul si pe mine tot ma dor ovarele...si asta dupa spalaturile alea...eu nu mai stiu ce sa mai fac...acum beau ceai de coada soricelului..la medic n-are rost sa mai merg..imi trecuse practic...si m-a pus naiba sa-mi fac spalaturi...si sa-mi fac rau...nu inteleg dc sant asa sensibila..e posibil sa ma doara fibromul?adevarul e ca doar putin frig imi trebuie si eu racesc jos..acum s-a incalzit si eu sant tot cu sosete de lana ca am picioarele inghetate mereu, din cauza circulatiei sanguine proaste..va rog sa-mi spuneti daca e posibil sa recidiveze asa repede o infectie..????!!!!!
0
21-04-2013, ora 23:21
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Daca n-ai avut contacte sexuale neprotejate, nu revine infectia atat de repede. E posibil sa fie, intr-adevar, de la fibrom.
Totusi, senzatiile date de infectie urinara se diferentiaza de problemele ginecologice, chiar daca unele "junghiuri" se simt tot vaginal cumva.
La reluarea analizelor, sa ceri antibiograma si antifungigrama. Si fii lamurita de ginecolog ce ai de facut cu fibromul si ce ai de facut in privinta ovarelor. Ovarele te dor si ai senztia asta de disconfort!
0
21-04-2013, ora 23:45
marcylia
Nu este medic/terapeut
marcylia
nu am mai avut contact sexual..nici nu am curajiul pt ca si dupa contact sexual fac f usor infectie urinara sau inflamatii in zona pelvina..sincer ma doare doar un ovar.il simt inflamat.ce sa fac...astept sa-mi treaca sau sa iau antiinflamatoare.daca stiam nu foloseam irigatorul..e posibil si de la acest irigator pt ca am folosit unul mini cu pompa si e posibil sa-mi fi pompat aer in interior..
0
21-04-2013, ora 23:51
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Ai ovarele iritabile si de asta. Asa ca evita irigarea. Cauta sa-ti cresti imunitatea cat mai mult sa devii mai rezistenta la factorii externi.
Si nu-ti mai fie teama sa fii creativa! Sistemul genital feminin e legat de ideea de a fi creativa. Si nu numai legat de copii. Fii mai vesela, simte-te mai libera, cauta sa faci macar mici proiecte care sa te relaxeze, sa te bucure, chit ca e crosetatul, pictatul sau plantatul unei flori. Si bucura-te de lumina, chiar daca nu se soare direct, conteaza enorm.
0
22-04-2013, ora 00:02
marcylia
Nu este medic/terapeut
marcylia
multumesc pt sfat.dar sa va intreb ceva...cand mereu te doare cate ceva lucru care pina acum la 42 de ani nu s-a intamplat..te mai poti bucura ?simti ca te degradezi si e cam trist..oricum eu sant o fire vesela doar ca am neimplinirile mele..si e normal sa fiu si trista.va multumesc pt rabdare oricum, , , ,
0
22-04-2013, ora 14:17
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Scumpa mea, viata ne aduce multe neimpliniri, frustrari, rani fizice si psihice. Sunt ca niste pietre, pierticele, bolovani etc care vin spre noi, se lovesc de fiinta noastra. Noi trebuie sa facem in asa fel incat sa usuram trecerea acestor "pietre", sa intelegem de ce ne-au lovit unde ne-au lovit si sa gasim solutia sa ne vindecam cat mai bine. Si, mai ales, sa fin constienti ca avem DEPLINA CAPACITATE DE REGENERARE. Stiu ca pare greu de crezut, dar chiar asa este.
Nu este organsim care singur, sau cu imbold din afara sa nu revina la normal. Crezi ca numai unora li s-au dat miracole in sanatate? Nu. Tuturor. Dar unii chiar cred, iar altii se indoiesc.
In fine, nu fac filosofie cu tine, sunt sigura ca mai crezi ca poti sa te bucuri de ceea ce ai.
Intotdeauna bolile au o cauza, asta trebuie sa afli.
Trebuie sa ai rabdare sa iei fiecare problema la rand si sa nu te lasi pana n-o rezolvi, indiferent cat de nesuferite sunt controloalele medicale, de efortul mental si financiar. Esti inca foarte tanara ca sa te resemnezi! Inca te poti bucura de o viata sexuala reusita, fara dureri, fara teama!
Daca te condamni in subconstientul tau ca de fapt nici n-ai vrut sa ai copil, sau suferi ca poate nu o sa ai, nu faci decat sa trimiti semnale utterului tau, vaginului tau ca este incapabil, ca este anormal si ca atare se va transforma.Creierul ne seteaza toate organele, asta e dovedit, nu e SF.
Tare as crede ca esti intr-o etapa in care nu esti multumita de fizicul tau, de felul cum nu se leaga anumite lucruri in viata ta.
Ai grija de tine, fii perseverenta si revino-ti la optimismul tau! Numai gandeste-te cate atuuri ai la varsta asta!
Numai Bine!
0
22-04-2013, ora 16:24
marcylia
Nu este medic/terapeut
marcylia
da aveti dreptate.starea noastra este in functie de cum gandim..pozitiv sau negativ.bolile tot de aici vin de la energiile negative si de la alimentatie...dar mai pot fi si ereditare si atunci nu prea ai ce face..in fine, eu nu am probleme de sanatate grave, singura frustrare e ca n-am ramas insarcinata niciodata si as fi vrut un copil.iar la 42 de ani arat ca una de max 30 de ani..neimplinirile mele sant de alta natura, sufleteasca, pina in momentul de fata n-am reusit sa-mi gasesc jumatatea iar eu cu sferturi sau zecimi nu ma multumesc.oricum am fost si sant in continuare optimista, si cred ca va veni soarele si pe strada mea.o zi buna va doresc!!! app.pentru fibromul uterin iau tinctura de cretisoara pe perioada ciclului.iar pt imunitate, tinctura de echinacee.
0
22-04-2013, ora 18:22
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Stiu ce zici cand spui ca ti-ai fi dorit un copil, , , ,
Pe de o parte, nu poti exclude 100% sansa de a ramane insarcinata, daca iti vei dori. Pe de alta parte, esti constienta ca sansele sunt mici din cauza ovarelor.
Acum esti afectata pentru ca iti e teama de contactele sexuale. Dar cand vei avea rezultate la analize, care confirma ca te-ai vindecat, o sa ti se schimbe si strea asta. Si vei fi mai relaxata.
Cat despre partener, foarte bine faci ca nu faci compromisuri. Dar nici sa nu-l astepti pe acela ca-n basme, asa ceva e nerealist. Sa te intereseze chimismul potrivit, comunicarea, afectiunea, restul sunt atat de relative, , , , Nu respinge nici ideea de a fi cu cineva care are copil. Numai la romani e prostia asta. Cine stie ce impliniri poti avea.
Rabdare, dar perseverenta!
Iti urez tot binele si sanatate!
0
13-10-2013, ora 18:00
tamama
Nu este medic/terapeut
tamama
in urma unui examen micologic am iesit prezenta la CANDIDA GLABRATA cu antibiograma sensibil la:amfotericina B, Clotimazol si Nistatin
medidul dermatolog mi-a prescris tratament local cu Travogen, 2 aplicatii zilnice pe o perioada de 1 luna dar nu a trecut
si mai mult de atat desi am iesit cu exudat negativ cred ca am ciuperca si pe esofag deoarece ma ustura atunci cand racesc, simptome pe care le am de 1 an si jumatate si care nu cedeaza
va rog frumos sa ma sfatuiti ce medicament si in ce doza sa iau deoarece medicul de familie nu mi-a spus
va multumesc
0
13-10-2013, ora 20:36
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
tamama,

1.NU se prescriu pe forum, de la distanta, tratamente cu medicamnte. Nu poti stii istoricul pacientului si se poate ajunge la lucruri neplacute, , , , nimeni profesionist nu isi asuma asa ceva. DAR,

2. crema ce ti-a fost indicata este buna, dar este insuficienta.
3. E foarte bine ca ai antibiograma, ea iti arata ce tratametn trebuie sa ti se dea, medicul urmand sa stabileasca in ce cantitate si pe ce perioada. Cu siguranta iti va prescrie ovule si eventual ceva pastile. Sa ai grija sa iti calci bine prosoapele si lenjeria intima ca sa nu te reinfectezi, candida fiind foarte "insistenta" pana dispare.
La fel, daca ai relatii sexuale, trebuie sa fie neaparat protejate cat faci tratametn si daca ai acelasi partener, sa faca si el tratament, simultan cu tine.
Poti cere pentru el tot de la medicul ginecolog care iti da si tie tratamentul, nu uita sa intrebi.
Dupa tratament, asteptati 3 saptamani si reiei analizele sa vezi daca a disparut candida. In tot acest timp, tot numai cu prezervativ.
4. pentru jena din gat, sa faci exudat, poate ai, dar nu musai, ceva si la acest nivel.

Deci, mergi la ginecolog cu analiza secretiei si antibiograma.
Si, de cate ori ti se mai prescriu antibiotice, sa ceri sa ti se dea si nistatina, sa nu mai faci candidoza. Ca ea se poate lua la a contact sexual, dar poate aparea si pe forndul unei imunitati scazute.

Sanatate!
0
22-10-2013, ora 19:47
marcylia
Nu este medic/terapeut
marcylia
buna din nou..am avut o conversatie acum cateva luni despre problemele mele genitale...de atunci am mai avut doua episoade de dureri pelvine, usturimi pe uretra, mancarimi si scurgere..ultima data am folosit tot ovule klion d..acum ma confrunt din nou cu aceasta problema..iau zinnat 500...si nu mai stiu ce sa fac..prietenul meu e ingrozit ca nu mai pot avea o viata sexuala normala din cauza problemelor ce tot reapar..ce ma sfatuiti??ce tratament trebuie sa scap definitiv de aceasta boala??
0
06-04-2016, ora 19:44
marcylia
Nu este medic/terapeut
marcylia
buna...in sfarsit am depistat microbul distrugator...este vb de mycoplasma hominis...care m a torturat ani de zile si medicii nu mi au dat niciodata sa fac o analiza de clamydii mycoplasme si ureaplasme.noroc cu medicul urolog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: