e grav ?

19-06-2011
Johnny_Nica
Nu este medic/terapeut
Johnny_Nica
M-am uitat peste medicamentele tatalui meu si as vrea sa-mi spuneti daca stiti, e grav sau nu ?
Tatal meu saptamana trecuta, pe 11, a fost internat in spital deoarece avea tensiunea 21 cu 10, dar pe langa asta mai are si probleme cu prostata. Deci presupun ca din cauza asta i-a crescut si tensiunea. Pe 16 l-a externat, i-a prescris urmatoarele medicamente, medicul cardiolog : Ramipril-AC 10mg, Nefrix 25 mg, Preductal MR 35mg, Amlodipin 5mg [inlocuitor TENOX 5mg].
Vineri a fost la medicul urolog, acela la randul lui i-a prescris Tanyz 0, 4mg.
Medicii nu au spus nimic, asa ca am decis sa intru pe forumuri si sa cer pareri dar si sfaturi deoarece tatal meu nu prea ia in serios acest lucru.
Daca m-am exprimat gresit, imi cer scuze!
Astept pareri si sfaturi din partea dumneavoastra! Va multumesc!
1 comentarii
0
19-06-2011, ora 17:39
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Are tratament just, potrivit, pentru afectiunea cardiaca si pentru prostata..Afectiunile de care sufera tatal tau nu sunt grave, se pot trata [ nu vindeca ] si se pot tine sub control daca ia zilnic corect pilulele, tine regim alimentar specific bolilor sale [ fara exces de grasimi, sare, condimente, fara alcool ] si merge periodic la control. Fara tratament sau daca refuza sa ia medicamentele viata ii poate fi pusa in pericol deoarece valorile tensionale sunt destul de mari.Reteta pentru HTA sa o ia lunar, prilej cu care sa-si controleze valorile tensionale [ ar fi indicat sa aveti si in casa un aparat de masurat tensiunea arteriala ]...si la 6 luni control la urologie [ cu dozare PSA ].
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.