e depresiv

24-05-2007
andera26
Nu este medic/terapeut
andera26
prietenul meu a facut o depresie puternica acum 2 ani in urma careia a fost internat in spital... a urmat un tratament cu antidepresive (zyprexa, convulex, romeron si somnifere) pe care le mai ia si acum din cand in cand.. as vrea sa stiu ce efecte pot avea aceste medicamente asupra unei sarcini, daca bebelusul se va naste cu ceva malformatii din cauza asta sau daca va fi si el depresiv la randul lui.. astept cateva sugestii si despre prietenul meu, anumite persoane mi-au zis sa renunt la el pentru ca nu se stie cum va evolua boala lui... mie mi se pare un om "normal" cu singura diferenta ca din cand in cand mai are anumite caderi care se manifesta printr-o stare de tristete, apatie, nu prea are chef sa faca nimic... n-as vrea sa fie dependent de medicamente... multumesc!
36 comentarii 12 Înainte ›
0
24-05-2007, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Draga Andera, nu zice nimeni sa renunti la prietenul tau, chiar daca boala asta este dificila, daca il iubesti merita efortul de a sta alaturi de el.
Sfatul meu insa este sa nu aveti copii, pentru ca riscul de a se naste bolnavi este foarte mare.
Nu este vorba numai despre efectele medicamentelor, ci mai ales despre informatia genetica a lui.
Eu spre exemplu am mostenit de la tata o boala psihica destul de severa, nu imi pare rau ca exist, dar m-am luptat destul de mult cu aceasta boala.
Multa sanatate.
0
24-05-2007, ora 00:00
andera26
Nu este medic/terapeut
andera26
nu vreau sa renunt la el, il iubesc mult.. doar ca el nu tine prea mult la mine, e distant si de multe ori rece... uneori am impresia ca nu contez deloc pentru el desi mi-a propus sa ne mutam impreuna... depresia a facut-o in urma despartirii de fosta lui prietena si cred ca "ea" mereu va fi in inima lui.. cred ca facuse o obsesie pentru ea, a avut si 2 tentative de sinucidere din cauza asta... as vrea sa vad mai mult interes din partea lui sau cel putin sa-mi spuna daca nu vrea sa mai fie cu mine... eu imi doresc copii, am o varsta, si el isi doreste desi nu sunt sigura daca cu mine... suntem impreuna de 7 luni dar simt ca uneori imi pierd rabdarea... nu stiu ce sa fac, cum sa fac sa-l ajut sa treaca mai usor peste anumite stari si cel mai important s-o uite pe fosta prietena..
0
24-05-2007, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
cel mai important este nu s-o uite pe fosta (asa ceva e cam imposibil) ci sa-si 'incheie' relatia cu ea (in mintea lui) intr-un fel sau altul.
Altfel veti trai in permanenta un menage-a-trois ca sa zic asa, tu el si 'fosta' sub acelasi acoperis.
0
24-05-2007, ora 00:00
andera26
Nu este medic/terapeut
andera26
parea sa se simta bine cand l-am cunoscut eu... la vreo 3 luni dupa aceea a aflat ca fosta lui prietena se marita, a sunat-o si apoi s-a intalnit cu ea... a facut iar o cadere, timp in care nu ne-am mai vazut vreo 3 saptamani... a venit revelionul pe care l-am facut impreuna si parea sa se simta bine... dupa aceea a avut o perioada, prin ianuarie in care a "tinut doliu" dupa fosta. iar nu ne-am vazut vreo 3 sapt. nici acum relatia nu merge prea grozav si cu toate astea nu pot sa renunt la el... nu stiu ce as putea face pentru a-l ajuta sa se simta bine... mi-au curs prea multe lacrimi..
0
24-05-2007, ora 00:00
STB
Nu este medic/terapeut
STB
"nici acum relatia nu merge prea grozav si cu toate astea nu pot sa renunt la el... nu stiu ce as putea face pentru a-l ajuta sa se simta bine... mi-au curs prea multe lacrimi.." -

poate sunt un adolescent fara experienta, dar te-as sfatui sa vorbesti deschis cu el despre voi sa-i spui la ce sacrificii esti gata ; poate atunci va intelege ce persoana pretioasa are linga dinsul. Dar nu te-as sfatui sa-i arati niste sentimente excesive. Incearca sa fii mai obraznica si ai sa vezi cit lipici ai.

Cum se spune : omul intelege ce a avut doar dupa ce pierde.
0
24-05-2007, ora 00:00
STB
Nu este medic/terapeut
STB
srry de offtop
0
25-05-2007, ora 00:00
andera26
Nu este medic/terapeut
andera26
am stat de vorba de mai multe ori, spune ca ma iubeste si ca vrea sa fim impreuna... cu toate astea mie nu mi se pare ca lucrurile stau chiar asa... nu incerc sa-l sufoc cu dragostea mea iar "obraznica" in situatia lui nu cred ca ar fi indicat sa fiu... uneori nu-l caut zile intregi, dupa ce ma supar pe el dintr-un motiv sau altul, si tot el face primul pas... si totusi.
0
28-05-2007, ora 00:00
AlinaLove
Nu este medic/terapeut
AlinaLove
eu spun sa joci un pic teatru. lasa de la tine cateva saptamani.. poate chiar 2-3 luni in care sa te comporti foarte frumos.. si dupa gaseste ceva de ce sa te iei.. fa un scandal monstru in care sa il ameninti ca il lasi... dar totul sa fie foarte convingator.. si din shocul pe care il va avea va realiza ca a uitat-o pe femeia aia si o sa ramana doar cu tine. NU ii mai spune nimic despre casatorie sau copiii... lasa putin de la tine si fii mai isteata. Trebuie sa risti daca il iubesti asa de mult. bafta !
0
29-05-2007, ora 00:00
andera26
Nu este medic/terapeut
andera26
nu e felul meu sa joc teatru si nu ma iau de el fara niciun motiv... nu l-am presat niciodata cu casatoria sau copiii, de fapt el vrea sa ne mutam impreuna doar ca nu stiu daca o sa fac fata, mi-e putin teama.. daca n-o sa mearga o sa sufar foarte mult... desi imi doresc un copil nu se pune problema sa fac unul acum, cel putin nu in conditiile astea... cred ca tine la mine in felul lui doar ca pentru mine nu e suficient si n-as putea lega un barbat de mine cu un copil... nu-mi place sa "cersesc" afectiunea sau atentia nimanui... lucrurile trebuie sa mearga de la sine... oricum inainte de a face un copil cu el trebuie sa gasesc raspunsul la o gramada de intrebari care ma framanta pt ca vreau un copil perfect sanatos... ma bucur ca nu bea si nu fumeaza... totusi exista riscul sa raman insarcinata accidental si nici nu ma pot gandi la un avort... :(
0
29-05-2007, ora 00:00
STB
Nu este medic/terapeut
STB
cum mi-a spus un medic foarte bun =)))) ^_^ : ascultatsi inima si nu capul !!. sa imi spui ce ai hotari ca si mie mii interant.
0
31-05-2007, ora 00:00
Greece woman
Nu este medic/terapeut
Greece woman
Parerea mea este ca te foloseste ca sa uite de fosta si cand ii v-a reusii o sa te paraseasca pt o tipa care sa nu se poarte asa frumos cu el, sa fie mai inaccesibila, sa lupte pt ea!Nu cred ca ai sanse mari sa te iubeasca cu adevarat si sa fii numai tu in inima lui!Persoanele ce-si asculta doar inima sunt masochiste ori imature!
2
31-05-2007, ora 00:00
STB
Nu este medic/terapeut
STB
Greece woman, wwwrong...
0
31-05-2007, ora 00:00
Greece woman
Nu este medic/terapeut
Greece woman
Nu prea cred ca o asociere de creier si inima da mai rau decat sa-ti urmezi doar inima!!!
0
31-05-2007, ora 00:00
AlinaLove
Nu este medic/terapeut
AlinaLove
iubitul meu este depresiv. De 3 ani ia antidepresive. Pana nu i-am aratat ca ma poate pierde nu si-a schimbat atitudinea si nici nu a rializat cat m-a facut sa sufar. Acum suntem bine.. isi doreste un viitor cu mine si planuim sa avem un copil. Normal ca imi doresc un copil cu el... copiii nostri vor fi sanatosi si frumosi :) si el o sa fie bine... Eu sunt optimista pentru ca il iubesc... Daca lasam lucrurile sa mearga de la sine... ajungeam eu la balamuc :)
0
31-05-2007, ora 00:00
STB
Nu este medic/terapeut
STB
sper sa ne tsii la curent cum merge cu copilul. Eu nu voi uita si peste vreo 9 luni o sa vreau sa privesc si niste poze :))).ok?
0
31-05-2007, ora 00:00
AlinaLove
Nu este medic/terapeut
AlinaLove
Scuze, dar pentru ce sa privesti poze ? E om ca toti oamenii. Are dreptul sa faca un copil. daca pastilele or sa fie o problema vom discuta cu medicul si va renunta pe perioada cand incercam. Trebuie sa il iubesti si sa il respecti mai mult ca pe un om obisnuit: 1. pentru ca este depresiv si 2. pentru ca el este jumatatea ta. Eu abia in iarna o sa incercam sa facem copilul... El are 2 copii dintr-o relatie anterioara... sunt frumosi, sanatosi, foarte inteligenti si premianti. Si sunt mandra sa le fiu alaturi.
0
31-05-2007, ora 00:00
Greece woman
Nu este medic/terapeut
Greece woman
Draga AlinaLove depresivii sunt persoane ce au sufletul putin inghetat asa ca daca tu te-ai impus si i-ai facut scandal nu inseamna ca si-a amintit ce mult te iubeste ci mai degraba l-ai pus la respect!De ce vrei un copil, crezi ca o sa va apropie!?
0
31-05-2007, ora 00:00
andera26
Nu este medic/terapeut
andera26
eu imi doresc sa renunte la medicamente, nu vreau sa fie dependent de ele toata viata... i-am sugerat sa incerce tratament naturist, sa faca sport, dar nu pare interesat... acum iar suntem "certati" si culmea, dintr-o prostie... azi e vineri si n-am mai vorbit cu el de luni dimineata... nu m-a cautat si nici eu pe el... sambata e ziua mea de nastere, mi-as dori sa fie langa mine dar nu stiu ce are de gand... poate ca nici n-o sa-si aduca aminte... si iar imi vor curge lacrimi.
0
31-05-2007, ora 00:00
andera26
Nu este medic/terapeut
andera26
curios este faptul ca, desi am o varsta, nu cred ca am iubit vreodata atat de mult dar nici n-am suferit atat... nici nu stiu ce ma atrage la el, teoretic nu e chiar genul meu si cand spun asta nu ma refer la aspectul fizic...
0
01-06-2007, ora 00:00
AlinaLove
Nu este medic/terapeut
AlinaLove
Greece woman: copilul il doresc eu nu pentru a ne apropia ci pentru ca vreau o familie. Poate nu stii ce este in spatele aceli suflet inghetat... crede-ma ca atunci cand se dezgheata e mai frumos ca in paradis :). Ma iubeste si il iubesc... avem o relatie frumoasa... l-am facut sa iute de "fantomele trecutului"... si sa fie optimist ca mine...
Va las fetelor:)..
0
01-06-2007, ora 00:00
andera26
Nu este medic/terapeut
andera26
AlinaLove ai facut ceva investigatii asupra efectelor negative ce pot aparea in urma consumului de antidepresive? ai cerut sfatul unui genetician? mie imi este teama, n-as vrea sa am un copil depresiv... nunumai ca o sa sufar eu dar si el va fi la fel de afectat...
0
07-11-2007, ora 00:00
IUliaA
Nu este medic/terapeut
IUliaA
Cel mai important lucru.cred eu.e sa nu-i pomenesti NEVER d fosta.o sa o uite si o sa-si dea seama ca tu ai fos langa el cand ia fost greu si l-ai iubit neconditionat
0
07-11-2007, ora 00:00
andera26
Nu este medic/terapeut
andera26
eu nu-i pomesc dar ce folos ca isi aduce el aminte mereu.. si-a luat o masina noua si ar fi vrut sa-i puna ca nr. TEO, de la numele ei... in fine... pt noi 2 cred ca nu se mai poate face nimic pt ca ne-am despartit duminica... mi-am luat toate lucrurile de la el si am plecat... ne-am certat si intr-un fel m-a gonit... nici pana azi nu a dat vreun semn.. si nici eu lui, bineanteles... eu nu-l mai caut dar cred ca relatia asta nu mai are nicio sansa... i-am trecut multe cu vederea, numai eu stiu cate nopti am plans... sunt cu nervii la pamant si nu cred ca se mai merita sa investesc in relatia asta desi tin la el foarte mult... nici nu cred ca am tinut la cineva mai mult vreodata... dar ce folos daca pe el il urmaresc umbrele trecutului... m-a si inselat de vreo 2 ori si cred ca si acum se intalneste cu altcineva desi nu recunoaste... nu mai am incredere in el si parca am devenit paranoica... dupa comportamentul lui din ultimele zile imi dau seama cat am insemnat eu pt el... trist dar adevarat... oricum.. multumesc mult pt mesaj...
0
07-11-2007, ora 00:00
AlinaLove
Nu este medic/terapeut
AlinaLove
andera26... imi pare rau sa aud asta.. dar poate si tu ai trecut prea multe cu vederea... Daca el nu a uitat-o pana acum, nu e vina ta.. e el de vina ca nu stie sa se desprinda de trecut, nu stie sa te faca fericita... Barbati buni sunt destui pe lume si nu se merita sa plangi pentru el... Multa bafta si daca vine inapoi nu il mai primi.
0
07-11-2007, ora 00:00
IUliaA
Nu este medic/terapeut
IUliaA
Nu stiu daca sa zic ca-mi pare rau sau nu. Poate sunt cam cruda acum.dar gandeste-te ca asa e mai bine pt tine.
Cum adica ai trecut cu vederea ca te-a inselat? Asta nu e un lucru dloc bun.te-ai injosit in fata lui.barbatii daca iubesc cu adevarat nu insala!
Ai grija.eu iti doresc multa fericire
0
07-11-2007, ora 00:00
andera26
Nu este medic/terapeut
andera26
multumesc mult pentru sprijin si cuvintele frumoase ALINA si IULIA... Sunt constienta ca nu merita atata dragoste din partea mea.. dar ce sa fac daca tin la el?... as vrea sa ma pot desprinde mai usor. sunt sigura ca in timp o sa-mi treaca dar acum e foarte greu... merg pe strada si imi vine sa plang.. am investit atat de mult in relatia asta... au fost si momente frumoase dar si multe in care m-a facut sa sufar desi de fiecare data imi promitea ca n-o sa ma mai supere... "am trecut cu vederea" faptul ca m-a inselat, desi m-a durut mult. am plecat si atunci si dupa zeci de telefoane date de el m-am intors... m-am gandit ca nimeni nu e perfect, ca oricum majoritatea barbatilor sunt niste porci... m-am gandit si la partile bune: nu bea, nu fumeaza, nu e vulgar, nu m-a lovit niciodata... desi a avut niste iesiri mai necontrolate, asta in afara de faptul ca a facut praf masina de spalat... :(( m-am saturat sa fiu si singura, probabil si voi stiti cat de greu este sa gasesti pe cineva compatibil din toate punctele de vedere... sefa unei prietene, maritata, spunea ca toti barbatii insala, f rar exista barbati fideli... a aptit-o si ea si multe din prietenele ei... noi doi, cel putin fizic, cred ca ne potriveam. majoritatea cunoscutilor spuneau ca ne sta bine impreuna... poate nu o sa ma mai caute si asa mi va fi mai usor sa-l uit... si iar plang.
0
07-11-2007, ora 00:00
AlinaLove
Nu este medic/terapeut
AlinaLove
nu il mai primi inapoi de data asta... cu cat iti face mai mult rau cu atat il vrei mai mult dar trebuie sa iti spui in sinea ta ca meriti ceva mai bun... Nimei nu e perfect dar daca erai tu in locul lui te-ar fi iertat ? Cred ca te lasa... Daca chiar te iubeste isi revine la normal.. macar de dragul tau pentru ca suferi. Barbatii vin si la 50 de ani... eu te vad o persoana buna dar nu te subestima... Nu mai plange... lasa ca ce nu te omoara te face mai puternici... ok ? hai te rog sa nu mai plangi ca nu se merita.. :) ok ?
0
08-11-2007, ora 00:00
IUliaA
Nu este medic/terapeut
IUliaA
Da.barbatii sunt niste porci.dar sa sti ca exista si exceptii.ii gasesti greu da exista. Nu toti insala.eu zic ca cel care insala nu iubeste si nu merita. Gandeste-te bine.tu cand iubesti din tot sufletul ai putea sa fi a altuia dupa care vi bine mersi in bratele iubitului tau?
Eu una nu las mai putea privi in ochi.
0
10-11-2007, ora 00:00
andera26
Nu este medic/terapeut
andera26
aveti dreptate amandoua... de fapt, eu stiu cel mai bine ca nu ma merita si ca n-ar trebui sa-l primesc inapoi... maine se face o saptamana de cand ne-am despartit si nu m-a cautat deloc... e mai bine asa si sper sa n-o faca nici mai tarziu... asa imi va fi mai usor sa uit, nu va mai trebui sa ma lupt cu mine pt a ceda iar... nu stiu daca m-ar fi iertat sau daca l-ar fi interesat daca l-as fi inselat, cert este ca eu n-as fi putut sa fac asta, si nu ca n-ar fi fost ocazii... motivul pentru care a izbucnit a fost ca-l "controlez" prea mult. pai cum as mai fi putut avea incredere in el cand m-a mintit si m-a inselat de atatea ori? increderea se castiga iar el nu prea s-a obosit sa faca asta decat prin vorbe... "tacerea" lui imi spune crudul adevar: nu a tinut niciodata la mine si abia a asteptat sa fie iar liber ca sa-si poata face de cap... nu stiu cum am cazut in capcana asta, intotdeauna am crezut despre mine ca sunt o fire mai cerebrala dar poate asta nu se aplica si in cazul in care iubesti prea mult..
0
10-11-2007, ora 00:00
IUliaA
Nu este medic/terapeut
IUliaA
Iubirea t schimba.chiar f mult.t face o persoana mai visatoare sau uneori mai realista. P tine te-a facut mai visatoare un timp.dar acum suferinta o sa t faca mai realista. Ai grija si nu mai cadea in capcane.
Ai dreptate...increderea se castiga.nu t lasa dusa d minciuni si vb frumoase. Eu iti urez succes in lupta dintre inima si ratiune
Adaugă un comentariu / răspuns
36 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Menopauza si tulburarile psihice
  • Menstruația peste sarcină
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  •