e ceva normal?

07-04-2008
mirelly
Nu este medic/terapeut
mirelly
am facut avort akum 2luni si ceva iar doctoru mi-a prescris marvelon28..in martie pe 6 am avut prima zi de menstra si am inceput tratamentul.am avut greturi si sangerari dar nu foarte dese asa ca nu am intrerupt tratamentul, iar pe 29 in aceasi luna(martie)am avut o sangerare de vreo 2 zile..am inceput urmatoarea folie dar nu mi-a venit menstra..e deja a 5 zi.e posibil sa fi ramas din nou gravida?pastilele le-m luat corect zi de zi.va multumesc
2 comentarii
0
08-04-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Marvelon-ul are un avantaj: nu trebuie sa faci pauze intre folii. Ai spus corect "o sangerare", pentru ca in timpul in care iei anticonceptionale nu vorbim de menstruatie. Aceasta sangerare trebuie sa apara la intervale de aproximativ 28 de zile si are o durata si o intensitate variabila de la persoana la persoana. Daca ai inceput prima folie pe 6 martie, trebuia sa o termini pe 2 aprilie. Nu trebuia sa incepi alta folie decat in 3 aprilie. Eu nu cred ca esti insarcinata, dar daca ai temeri, ar fi f f f simplu sa-ti faci un test de sarcina. Nu stiu ce sa-ti spun acum.daca ai intrerupt o folie si ai inceput alta.in ce masura contraceptia mai este eficienta.
0
08-04-2008, ora 00:00
mirelly
Nu este medic/terapeut
mirelly
nu am intrrupt folia, am luat exact cum ai spus...pe 3 am inceput a 2 folie..poate sunt doar stresata, la planning nu mi-a spus k nu voi mai avea menstra normala..iti multumesc mult pt sfaturi
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul