e-coli

15-11-2008
georgi26
Nu este medic/terapeut
georgi26
Buna ziua!Am si eu o problema:am nascut pe 2 septembrie natural, acum o saptamana mi-am facut urmatoarele analize:ex bactreiologic secretie vaginala si papanicolau.La secretia vaginala urmatorul rezultat culura in conditii aerobe:prezent E coli(pe perioada sarcinii am facut 2 uroculturi-negative si secretia vaginala pe 22 iulie si nu erau E-coli), acum am facut din nou urocultura si e tot negativa.E posibil ca aceasta infectie sa se fi declansat in timpul nasterii de la "scremut"(din cate am mai citit), deoarece constipata nu am fost nici macar dupa nastere?antibiograma:sensibil:ampicilina, augumentin, ceftriaxon, cefuroxin, ciprofloxacin, doxiciclina,
gentamicin, rezizistent:cotrimoxazol.Alaptez si nu as vrea sa-i dau lapte praf, am incercat si vomita.Ce as putea sa iau?Am auzit de medicamentul Bacteriofag (Institutul Cantacuzino), care ar fi mai bun decat orice antibiotic, e adevarat?Se administreaza si in timpul alaptarii?
Rezultatul la testul papanicolau:frotiu de tip inflamator, descriere
citologica:MODERAT, fond inflamatoriu acut, alterari celulare de natura inflamatorie si flora microbiana saprofita.E grav?Ce clasa e?
Va multumusc mult mult de tot, sper sa-mi raspundeti.
1 comentarii
0
15-11-2008, ora 13:44
georgi26
Nu este medic/terapeut
georgi26
am uitat sa postez si niste rezultate la sange:-limfocite:41.1(val ref :25.0-40.0)
-volum trombocitar mediu:7.1 (val fer :7.4-10.4)
-fibrinogen:422(val ref:181-384)
Cam ce ar fi?Va multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.