dureri stomac in timpul antibioticelor

26-06-2012
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
Sint pe tratament antibiotic pt ca am o infectie vaginala tare aiurea. Si am luat deja 5 pastile de antibiotice si am dureri destul de puternice in stomac, dupa ce iau pastila asa un discomfort dar spre dimineata ma doare stomacul. precizez ca ultimii 3 ani nu am avut prob cu stomacul, a fost acum vrio 4-5 ani ca avusem rana in stomanc, aproape ulcer dar l-am tratat. Face de mai luat antibioticul? ce e de facut? ca ainfectia inca nu a trecut.
4 comentarii
0
26-06-2012, ora 11:01
mihaelaberea
Nu este medic/terapeut
mihaelaberea
Intotdeauna cand iei antibiotic, trebuie sa iei si un probiotic(biotics de exemplu) pentru ca antibioticul distruge si flora bacteriana utila organismului, astfel incat exista riscul sa faci condidoza(stiu din experienta). Iar ca durerile de stomac sa dispara, trebuie sa mananci foarte bine inainte de a lua antibioticul, mancare cat mai sanatoasa, fara multe grasimi si prajeli...
0
26-06-2012, ora 11:17
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
ia pansamente gastrice in timpul tratamentului cu antibiotice
0
26-06-2012, ora 21:40
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
mihaelaberea, stiu de candidoza ca nici asta nu m-a lasat sa nu fac cunostinta cu ea :) Iau si antimicotice in acest tratament.
Am mai auzit ca lactatele, iaurturile sint binevenite cind iai antibiotice. Corect?
Am sunat medicului care mi-a prescris si am zis ca ma doare destul de tare stomacul si mi-a recomandat sa nu intrerup totusi tratamentul ca peurma nu o sa am ce face cu infectia vaginala si sa iau deci antibioticile impreuna chiar cu mancarea, in acelasi timp ca eu luam dupa o ora si ceva de la cina.
Probioticele astea is scumpe?
0
27-06-2012, ora 07:56
mihaelaberea
Nu este medic/terapeut
mihaelaberea
Nu, nu sunt foarte scumpe, doar ca trebuie sa ai grija sa le iei mereu cu 2 ore inainte sau dupa antibiotic...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.