fumatoare de 12 ani (5 tigari/zi), ma confrunt zilnic cu dureri de stern

28-12-2013
12Aniela
Nu este medic/terapeut
12Aniela
Buna ziua, am 35 ani, fumatoare de 12 ani (5 tigari/zi), ma confrunt zilnic din luna august cu dureri de stern, nu sunt intotdeauna la fel, uneori simt o gheara care ma tine de inima, arsuri in sani si piept, uneori spasme care imi iau respiratia, apasare ca o greutate pe piept, durere la apasare (centura in masina, geanta peste umar ce apasa pe piept sau simpla atingere cu degetul), de un an am gatul foarte uscat, iar de circa 2 saptamani durerea este tot mai apasatoare, arsurile sunt mai intense, simt durerea ca o banda ce ma strange pe tot pieptul..Tot de 2 saptamani simt ca ma inteapa/doare in partea stanga sub inima. In urma cu 2 luni am facut eco la san si nu a reiesit nimic, radiografie la plamani si CT plamani ce nu indica probleme. Am luat 2 saptamani de Arcoxia, Mydocalm, antistres pe baza de plante, Magneziu forte, durerea s-a mai redus, insa dupa oprirea tratamentului durerea a reaparut la fel de intens. Dupa o luna de la primul tratament am luat o saptamana de Celebrex, dar a trebuit sa renunt la el pt ca aveam dureri de stomac (gastrita cronica). Simt muschii pectorali foarte incordati. Uneori am dureri de oase (factor reumatoid negativ), am o discopatie lombara. Nici un medic nu mi-a recomandat investigatii cardiologice. Nu sunt intr-o perioada de stres deosebit. Am inceput sa ma dau pe piept cu diclac gel, dar nu simt o majora schimbare. Se poate va rog sa ma ajutati cu vreun sfat? Multumesc
7 comentarii
0
28-12-2013, ora 18:19
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Si totusi, in situatia descrisa de dumneavoastra eu as recomanda in primul rand un consult cardiologic. In functie de rezultatul la aceasta consultatie se vor vedea ce pasi trebuie facuti in continuare. Ar putea fi necesar un consult la un balneolog sau reumatolog. Poate fi vorba de un sindrom Tietze. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
28-12-2013, ora 18:57
12Aniela
Nu este medic/terapeut
12Aniela
Stimate domn doctor, va multumesc mult pentru sfat. O seara placuta!
0
29-12-2013, ora 00:19
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Cu multa placere. Sper sa-l si urmati si sa va fie de folos. Cu stima :
dr Petre Muresan
0
24-01-2016, ora 00:18
costy22
Nu este medic/terapeut
costy22
Anyela ai rezolvat problema?, ai fost la cardiologie?, am simtome asemanatoare si mi-e teama sa nu fie de la inima.
0
25-01-2016, ora 01:52
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Faceti si dumneavoastra un consult cardiologic.
dr Petre Muresan
0
25-01-2016, ora 14:26
costy22
Nu este medic/terapeut
costy22
Multumesc mult domnul doctor pentru sfat, am facut mai multe cosultatii la cardiologie, am fost chiar si internat, doar ca in afara de o tahicardie sinusala nu mi sa gasit nimic. In pofida acestor lucruri durerile nu au disparaut. Ma confrunt aproape zilnic cu dureri surde in brate, in special in zona coatelor, gat, iar mai nou cu o usoara umflare a degetelor care se simte cand strang pumnii plus palme si talpi transpirate in exces, daca puteti sa-mi recomandati cv...multumesc
1
25-01-2016, ora 21:07
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Va recomand un consult si investigatii intr-un centru medical care se ocupa cu afectiuni ale aparatului osteo-articular.
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  • Fumatul deteriorează o parte vitală a creierului
  •