dureri puternice de oase - Va rog ajutati-ma

27-09-2006
vasia
Nu este medic/terapeut
vasia
Am 39 de ani, 20 de ani de munca pe CM
Lucrez intensiv cu tastatura - din 10 iulie 2006 a aparut o amorteala (ca o febra musculara)de la incheietura-inclusiv- si pana la cot. Din 13 iulie a inceput sa ma doara puternic la incheietura mainii drepte, partea superioara(cu arsura in toata palma) care s-a extins treptat in tot corpul.
ORTOPEDIE - Primul diagnostic a fost de tenosinovita extinsa. Am urmat tratament cu aulin, mydocalm si dipiridamol. Nu a dat rezultate.
NEUROLOGIE - Al doilea diagn. a fost de sindrom de tunel carpian, neconfirmat prin electromiograma. Am continuat tratam. cu Profenid, Ketospray, Pentoxyfilin, Thiogama, Aulin si Ranitidina. Situatia se inrautateste. Am facut si un IRM CERVICAL. S-au gasit " schite de osteofite anterioare la nivel C4, C5, C6 si minuscule osteofite posterioare la nivel C4 si C5. Concluzii: discrete modificari de tip generativ-artrozic in etajul cervical si mici protuzii discale preligamentare intre platoul inferior C3 si platoul superior C7, fara semne de suferinta medulara asociate. Am continuat tratamentul cu aulin si antiinflamatoare tot fara rezultat.
Am fost internata in spital la sectia Reumatologie. Mi se descopera: Sindrom Rumatoid Frust FR= +6.97, Spondiloza Cervicala si Osteopenie (calcai) -1.3. In ciuda tratamentului urmat in spital (dexametazona, indometacin, omeram), durerile imi cuprind tot corpul si incep sa am arsuri puternice la ambele maini. In timpul crizelor nu imi simteam degetele de la maini. Crize mai mici dar tot cu arsuri la calcaie si coloana. De specificat ca incepand cu 15.08.06 si pana in 22.09.06 am avut aproape tot timpul temperatura 37-37.2 grade. Cu doua zile inainte de a iesi din spital situatia se amelioreaza putin. Dupa externare incep sa am din nou crize (2 zile). In ziua externarii incep tratamentul cu Aulin, Diclofenac crema, Panagin, Calciu Lactic, Ranitidina, (Vitamina Alpha D3 - permanent). Dupa cele 2 zile de criza durerile scad de la o zi la alta (destul de greu). Si, ca de fiecare data stagneaza intr-un anumit punct. Durerile din restul corpului sunt suparatoare dar suportabile, mainile si calcaiele ma dor tot timpul si destul de rau. Nu stiu ce sa fac pentru ca eu am nevoie de servici. Nu imi pot permite sa stau acasa. Osteopenia s-a confirmat prin DEXA (L1=-1.6; L2= -0.7; L3= -0.9; L4= -1.6.
Dpdv. endocrinologic nu am nimic.
La mana dreapta, pe langa dureri am tot timpul senzatia de febra musculara. Fiecare miscare reprezinta un efort. Cand ies afara, am tot timpul senzatia ca stau cu calcaiele pe gheata.
Va rog spuneti-mi ce sa fac sau unde sa ma mai duc. Sa ma duc la Psihiatrie?! Dintre medicii pe la care am fost, unii au spus ca Osteopenia justifica durerile, altii au spus ca nu.
1 comentarii
0
06-09-2009, ora 14:13
dejawu
Nu este medic/terapeut
dejawu
sindrom de canal carpian.trebuie decomprimat nervul median.procedura simpla dar nu in romania.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.