dureri puternice de la anticonceptionale

03-02-2010
melly
Nu este medic/terapeut
melly
buna..in luna decembrie am facut o vizita la ginecolog in romania si am primit anticonceptinalele karissa fara s faca vreo analiza de sange sau geva de genu eu am facut doar eco vaginal si lama pt asta am mers defapt, un control si pt k mi sa gasit pe ovare microchisturi mi sa dat acest gen d pastile care zicea doctorita k sunt cele mai slabe.ok, eu am plecat din tara si la primu ciclu 20 ianuarie am luat prima pastila si de atunci am dureri foarte mari la burta si azi suntem in 3 februarie si mie imi curge mult sange si durerea nu se opreste iau din 8 in 8 ore nurofen cel mai puternic pt ca altfel nu pot sta in picioare...explicati-mi va rog oare de ce se intampla asta si acuma cand va scriu tremur de durere...abea mai pot suporta noroc cu nurofenu si nici la doctor nu ma pot intoarce caci sunt plecata din tara tin sa precizez ca le-am intrerupt de doua zile mai exact in 1 februarie.va rog spuneti-mi ce sa fac sau dk imi va trece e normal?...sa mai intamplat?.si eventual pt microchisturi mai exista si altceva inafara de anticonceptionale k sincer nu as mai vrea s iau niciodata.va multumesc
2 comentarii
0
04-02-2010, ora 00:42
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Optiunea de prima alegere in cazul dv este tratamentul homeopatic. Anticoncpetionalele nu au ca efect decat mascarea problemei, atata timp cat sunt luate.
In mod normal, durerea si sangerarea de acum ar trebui sa cedeze dupa 5 zile de la intreruperea anticonceptionalelor, deci pe 6 feb ar trebui sa va simtiti mai bine, lucru care se va observa prin scaderea necesarului de nurofen. Sangerarile ar mai putea continua sporadic si in cantitate redusa in urmatoarele zile, neinsotite de durere. Daca observati ca evolutia dv e alta decat cea descrisa, adresati-va unui medic acolo.
0
07-02-2010, ora 12:18
melly
Nu este medic/terapeut
melly
multumesc de raspuns, intradevar in data de 5 seara a incetat sangerarea si durerea a incetat cu totu in 6.acuma as mai avea o intrebare acest tratament homeopatic se face doar la prescriptia medicului?si daca da, eu pana in vara nu ajung in romania credeti ca se agraveaza adica se fac chisturi din microchisturi pana atunci?sunt periculoase chisturile in sine?si daca vreau sa fac acel implant in brat anticonceptional ar avea acelasi efect asupra corpului?...dureri si sangerari?va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.