dureri picioare de la degete la bazin

28-05-2013
catalinuxxl
Nu este medic/terapeut
catalinuxxl
Buna seara,

De 2 saptamani ma dor picioarele continuu de la degete si pana la bazin.
Mentionez ca picioarele nu imi amortesc, dar mai tot timpul sunt reci ( si acum vara ).
In anii trecuti am avut probleme cu coloana vertebrala - ceva legat de alte miscari ale vertebrelor.
Si acum mai am cateodata dureri de spate/coloana, dar imi trec.
Speram ca s a rezolvat doar cu medicamente si unguente.
Aveti ideea de la ce ar fi aceasta durere ?
Multumesc.
8 comentarii
0
28-05-2013, ora 01:04
catalinuxxl
Nu este medic/terapeut
catalinuxxl
varsta 36
greutate 60
sex masculin
0
28-05-2013, ora 08:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cea mai probabila cauza ar fi sindromul compresiv lombar (hernie de disc).
Ar fi indicat un consult clinic la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
28-05-2013, ora 10:10
catalinuxxl
Nu este medic/terapeut
catalinuxxl
Multumesc.
0
30-05-2013, ora 20:28
Decebal Gabriel
Nu este medic/terapeut
Decebal Gabriel
Am 46 de ani, o constitutie atletica, 1, 67 m si 100 kg. Pe masura ce am inaintat in varsta au venit si kilogramele in plus. Activitatea mea de baza presupunea deplasari pe distante lungi parcurgand si 20 km pe zi. Actualmente am o activitate sedentara si parcurg numai 3 si 5 km zilnic. Nu am avut probleme la coloana vertebrala. Dimineata cand ma trezeam aveam o durere disconfortanta in talpa picioarelor ce disparea dupa 10 - 20 minute de la trezire. Aveam si o sensibilitate mare la podelele reci motiv pentru care am protejat atat cat am putut picioarele de frig. Acum durerea s-a acutizat si am o durere surda in jurul calcaiului la piciorul drept si uneori junghiuri in talpa ambelor picioare. Am luat un tratament pe baza de antiinflamatoare. Nu am lovituri la picioare, laba picioarelor nu este umflata, culoarea schimbata si nici nu am probleme privind temperatura picioarelor. Nu am observat schimbari la nivelul pielii sau a unghiilor. Ce ma sfatuiti?
0
30-05-2013, ora 20:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul este extrem de simplu: va confruntati cu supra-solicitarea majora a structurilor musculo-aponevrotice ale retro-piciorului, datorata celor 45 kg in plus si efortului fabulos la care va supuneti organismul in aceste conditii.
Prin urmare, singurul tratament logic, posibil si imaginabil consta in scadere ponderala (40-45 kg) si mai ales in reducerea drastica a efortului fizic (stat in picioare, mers pe jos).
Trebuie sa intelegeti, de asemenea, ca nu veti putea slabi prin efort (mers pe jos), ci doar va veti distruge definitiv articulatiile.
Trebuie sa opriti imediat tratamentul cu antiinflamatoare, fiind ilogic si profund daunator.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
30-05-2013, ora 21:02
Decebal Gabriel
Nu este medic/terapeut
Decebal Gabriel
Multumesc.
0
03-06-2013, ora 22:25
catalinuxxl
Nu este medic/terapeut
catalinuxxl
Buna seara,

Am facut tomograf si rezultatul a fost : scolioza lombara dextroconcava.

Multumesc.
0
03-06-2013, ora 22:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pentru a fi relevant, computer-tomograf-ul trebuie studiat ca imagine nemijlocita, in timpul examinarii clinice la neurochirurg.
Fara examinare directa clinica, nu are nici o valoare intrinseca.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de picioare
  • De ce te dor picioarele - cauze și tratament
  •