dureri picioare (gambe)

24-12-2011
paun dan
Nu este medic/terapeut
paun dan
De un an am dureri la nivelul gambelor, atunci cand stau mai mult timp in picioare.
Am fost la medic si mi sa recomandat detralex si midocalm, si mi-a pus diagnosticul varice interioare dureroase.
Ce as m-ai putea face pentru ca in continuare am dureri din ce in ce mai mari.
Mentionez ca fumez.
4 comentarii
0
24-12-2011, ora 14:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ce varsta aveti, ce greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, metabolice, reumatologice, cardiace, heptice, renale, neurochirurgicale lombare etc??
Cate tigerete fumati zilnic??
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
27-12-2011, ora 16:15
paun dan
Nu este medic/terapeut
paun dan
Buna ziua!
Am 42 de ani, 82kg/169cm, profesie lacatus mecanic(lucrand permanent in picioare), antecedente traumatice reumatism usor.
Fumez in jur de 10 tigari pe zi.
Durerile mi-au aparut in urma cu 1 an dupa mai multe deplasari in strainatate necesitand statul in microbuz timp de 4 zile consecutiv.
0
27-12-2011, ora 23:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate este vorba despre o insuficienta venoasa periferica, agravata mult de cele 15 kg in plus, de fumat si de pozitia picioarelor (ortostatism prelungit).
Prin urmare, in afara consultului la chirurgul vascular, nu trebuie sa neglijati scaderea ponderala, abandonarea fumatului si reducerea drastica a 'statului in picioare'.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
19-02-2012, ora 15:56
George1589
Nu este medic/terapeut
George1589
Buna ziua!
De circa 3 ani simt o durere la nivelul gambelor (ca si cum ar amorti) atat noaptea cat si dimineata si simt nevoia sa-mi incordez muschii picioarelor. Mentionez ca am 22 de ani, 65 kg, 1.75m, fumez de circa 4 ani jumatate (cam 1 pachet la doua zile). Am un stil de viata activ, merg mult pe jos, joc baschet pe timpul verii, nu consum alcool decat foarte rar si in cantitati reduse. Problemele au inceput dupa ce am lucrat 3 ani intr-un restaurant, unde eram nevoit sa stau foarte mult in picioare. Nu stiu totusi daca are vreo legatura.
Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • Durere la nivelul piciorului (neurinomul Morton) - primul ajutor
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  • Fumatul deteriorează o parte vitală a creierului
  • Durerea de picioare
  •