dureri partea dreapta jos

26-03-2007
vax
Nu este medic/terapeut
vax
Am 22 de ani, cam de 1 luna am probleme digestive. totul a inceput cu diaree, care a durat cam 1 sapt jumate si care a cedat abia la al treilea tip de tratament (imodium, hidrasec, eridiarom). acum, cam o data pe saptamana, am dureri intense, similare unor junghiuri intestinale, in special in partea dreapta jos, dar si iradiante in zona abdominala. ele cedeaza intr-o oarecare masura dupa defecatie (ingreunata de durerile abdominale, care se intensifica odata cu "efortul"), dar ramane si apoi o senzatie de jena si junghiuri de intensitate redusa, dar deranjante. scaunul prezinta de asemenea mucus. sunt operata de apendicita, deci exclud aceasta posibilitate. despre ce ar putea fi vorba?
7 comentarii
0
26-03-2007, ora 00:00
al_dumitru
Identitate neconfirmată
al_dumitru
ai fost foarte stresata in ultimii ani? ca ar putea sa fie o colita. Oricum, ar trebui sa mai faci niste analize, o radiografie cu bariu eventual, sa nu fie vreun diverticul.
0
14-06-2007, ora 00:00
taxishop
Nu este medic/terapeut
taxishop
ai putea avea o pancreatita...nu vreau sa te sperii...e parerea mea...fa-ti neaparat un CT daca e cazul...ecografia nu este relevanta in general...se poate declansa de la bautura, stres, probleme digestive...etc. sau de la bila...ceva usor...
0
23-05-2009, ora 19:47
corsalex
Nu este medic/terapeut
corsalex
Buna seara. Am 17 ani si intr-o dimineata (marti, 19.05.2009) m-am trezit si de atunci simt o durere mica atunci cand ma aplec, in partea dreapta jos, langa ficat cred (daca n-o fi el). Nu am avut niciodata nicio problema nici cu apendicita, nici cu ficatul si n-am mai avut niciodata vreo durere in aceasta parte. Mentionez ca nu este o durere suparatoare, doar ceva simtitor cand ma aplec, atata tot.(cu o seara inainte am facut putin efort ca am carat niste cutii destul de grele cu tata, dar e ceva obisnuit, nu cred ca ar putea avea legatura; totusi am spus ca sa fie cat mai multe amanunte); nici cand fac sport nu ma supara. Ma gandesc sa nu fie ceva la inceput si apoi sa avanseze. Parerea dumneavoastra care este??
Multumesc
0
10-12-2009, ora 19:13
byaandreea
Nu este medic/terapeut
byaandreea
buna seara.m-am operat pe02.12.2009 de apendicita acuta si dupa o saptamana adica 09.12.2009 am simtit niste guguloaie langa operatie.doctorul a zis ca poate fi de la efort insa...sunt mai rezervata eu.astept raspuns multumesc mentionez ca ma si jeneaza
0
13-12-2009, ora 20:22
Gussa
Nu este medic/terapeut
Gussa
Buna seara,
In ceea ce priveste acea durere din partea dreapta-jos..o am si eu de vreo luna, intr-adevar am probleme cu digestia-un pic constipata. Am 21 de ani, am fost operata de apendice in clasa VI, deci se exclude..Durerea este in felul urmator: ma inteapa, ma tine ca si cand as fi operata, uneori mi-e frica sa respir ca am senzatia ca plesneste ceva (pe langa faptul ca uneori nu pot sa respir) si ma doare si piciorul drept...uneori pe langa aceasta senzatie am ca niste intepaturi in spate, tot partea dreapta..Dar va spun...uneori plang de durere. Am fost la medic crezand ca am ceva la ovar..dar nimic, ce poate fi? Va multumesc!
1
01-02-2011, ora 18:01
lucian31
Nu este medic/terapeut
lucian31
am 24 de ani si de trei spat am dureri(intepaturi) de intensitate medie spre scazuta in partea dreapta a abdomenului chiar langa picior... imi apar in special noaptea dupa ce mananc si nu ma lasa sa dorm. Durerea este intalnita si in jurul buricului uneori iar ia se extinde spre rinichiul drept ce imi "svacneste" il radiaza. totodata am ameteli si simt ca o sa cad jos din picioare. Urina e normala cam frecventa am observat iar cu scaunul nu sunt probleme. Am fost acu 2 sapt la un chirurg si a zis ca nu i apendicita. Durerea imi amorteste piciorul drept de multe ori. Unde sa ma duv=c la ce doctor? Ea a parea cam la 3 zile asa si trecea in vreo 20 de min dar de azi noapte ma doare in continuu. ce sa fac?
0
28-01-2019, ora 16:32
alexandragabriela
Nu este medic/terapeut
alexandragabriela
lucian zi-mi si mie ce ai rezolvat cu intepaturile ?am
exact aceleasi simptome si nu mai stiu ce sa fac
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.