simt dureri osteoarticulare din ce in ce mai mari

31-05-2009
anamarial
Nu este medic/terapeut
anamarial
As vrea sa va spun ca in urma cu aproximativ 5 ani am facut banalele analize si mi-a iesit un aslo putin marit, dar bineinteles mi s-a parut ceva banal, la fel ca si medicului meu de familie si nu am urmat nici un tratament. acum de aproximativ 1 an am inceput sa simt dureri osteoarticulare din ce in ce mai mari ( in momentul de fata uneori sunt insuportabile) , cand la nivelul unei articulatii cand la alta care iradiaza ascendent pe os, de asemenea dureri lombare, am facut deocamdata doar o hemoleucograma si mi-au iesit indici eritrocitari scazuti, monocite crescute si bazopenie si un aslo de 300.momentan timpul ma impiedica pt alte investigatii, dar stiu ca reumatismul poate avea la tineri si efecte nefavorabile..nu stiu daca trebuie sa ma impacientez, sau la un aslo de 300 pot sta linistita? ce analize concludente imi recomandati? va multumesc
5 comentarii
0
31-05-2009, ora 11:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Domnisoara (stimate Domn??)
Trebuie sa precizati varsta, precum si alte amanunte esentiale.
ASLO reprezinta o analiza ce detecteaza prezenta streptococului ce poate, intr-adevar, determina reumatism articular acut, cu consecinte grave asupra inimii.
Aceste reumatism nu determina durerile la care va referiti, ci numai dureri articulare de scurta durata, la un numar limitat de articulatii mari.
In fine, totul trebuie judecat si analizat de catre medicul reumatolog in timpul unei consultatii, care este obligatorie si indiscutabila.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
31-05-2009, ora 11:32
anamarial
Nu este medic/terapeut
anamarial
ma scuzati am omis sa precizez: am 23 ani sex feminin. va multumesc pentru raspuns
0
31-05-2009, ora 21:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Raspunsul este acelasi: consultati un reumatolog.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
26-06-2009, ora 13:12
anamarial
Nu este medic/terapeut
anamarial
am fost la medicul de familie si m-a trimis la medicul internist..am facut intreg setul de analize factor reumatoid vesh hormoni tiroidieni...sediment urinar urocultura..si multe altele si sinurele modificari care mi-au ieisit a fost o glicemie de 60 si o densitate urinara de 1030...in rest toate normale...sunt intr-o ceata totala...nici nu stiu la unde ar trebui sa merg acum ca inca mai am dureri osteoarticulare si toate simptomele de mai sus si chiar am incepu sa sacad in greutate..multumesc mult pt raspuns
0
26-06-2009, ora 18:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimat Doamna. Raspunsul este acelasi si este destul de simplu: mergeti la un reumatolog.aceasta specialitate se ocupa numai de bolile de tip reumatologic respectiv cele care afecteaza articulatiile. Cu deosebita stima Dr. Marius Uscatu Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Antiinflamatoarele non-steroidiene cresc riscul cardiovascular la pacienții cu osteoartrită
  • Rolul estrogenului în osteoartrită și durerile lombare la femei
  •