poliartrita reumatoida si dureri oase

03-04-2013
dorinamirisan
Nu este medic/terapeut
dorinamirisan
Am 58 ani si in urma cu zece ani am fost diagnosticata cu poliatrita reumatoida, am facut tratament si in urma cu 3 ani mi a spus dr.ca e in remisie boala si m-a lasat cu trat.de intretinere, apoi iar s-a activat, acum iar in remisie, analizele dovedesc acest lucru dar eu am niste dureri groznice de oase toate ma dor de jos in sus dar toate, ce se intampla?multumesc
4 comentarii
0
03-04-2013, ora 15:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In general, oasele nu dor (decat extrem de rar), suferinta limitandu-se strict la nivelul articulatiilor.
Ce greutate/inaltime aveti?
Ce status ocupational aveti, cat timp pe zi stati picioare si mergeti pe jos??
Ati respectat tratamentul de fond?
Ati respectat controalele periodice la reumatolog??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
03-04-2013, ora 17:31
dorinamirisan
Nu este medic/terapeut
dorinamirisan
Da, am gresit, articulatiile ma dor, am 1, 60m, aprox.58 kg, sunt in pensie, recunos ca fac mai putina miscare, am respectat controalele si trat.de fond(sulfasalazina), acum o luna mi-am facut analizele si m-a vazut dr.reumatolog.multumesc
0
04-04-2013, ora 19:47
badady
Nu este medic/terapeut
badady
Buna seara
Ma numesc Adrian si vreau sa va adresez o intrebare care il are ca subiect pe baiatul meu Stefan, in varsta de 8ani si 8 luni are 1.43m si 32kg. Face inot de performanta de la varsta de 4 ani si cu 3 zile si in urma cu trei zile a inceput sa se planga de o durere PE laba piciorului drept pe directia degetului mare (numarand oasele de la varful degetului este primul cel cu unghia, al doilea putin mai lung si durerea este intre cel de al treile si al patrulea os). Intre metatarsian si osul cuneiform I (dupa plansele cu oasele piciorului de pe google). Se observa si o unflatura, nu exagerata dar exista si se vede.
Durerea cea mai mare o are in timpul antrenamentelor. Durerea este mai mica in timpul mersului iar cand merge cu bicicleta durerea lipseste.
Va rog, in masura timpului de care dispuneti si posibilitatea diagnosticarii dupa cele descrise de mine, poate imi puteti recomanda ceva pentru inlaturarea aceste dureri.
Va multumesc foarte mult.
0
07-04-2013, ora 22:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Orice tratament presupune un diagnostic precis si este absolut imposibil de precizat diagnosticul fara o minima examinare clinic directa.
Nu se pune problema de medicamente, ci doar de evitarea solicitarii sportive sau chiar de imobilizarea membrului (in functie de diagnostic).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.