dureri nocturne la genunchiul stg

07-11-2012
JAKABFFY IZABELLA
Nu este medic/terapeut
JAKABFFY IZABELLA
Am 62 de ani, 92kg, de 3 luni au aparut dureri la genunchiul stan mai ales noaptea si la repaus.Genunchiul nu este modificat, nu doare la palpare, nu este cald, nu aretegumentul schimbat.Am facut analize sanguine, radiografie, RMN TOATE SUNT NORMALE.Am luat DICLOFENAC 150 mg /zi 10 zile apoi MOBIC 7, 5 mg/zi 14 zile fara nici o ameliorare.Noaptea ma trezesc de durere si fara TRAMADOL nu imi trece durerea.La mers ma doare f putin mai rau este cand conduc masina.
AS DORI UN SFAT DE LA D-VOASTRA SI CE DG POATE FI ? CE TRATAMENT IMI RECOMANDATI
1 comentarii
0
07-11-2012, ora 08:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate este vorba despre artroza (distrugerea cartilajului articular), datorata suprasolicitarii articulare prin cele 30-35 kg in plus (nu ne-ati precizat inaltimea).
Prin urmare, este exclus orice tratament medicamentos, care are doar un rol paleativ: prin reducerea temporara a durerii, va creeaza impresia ca puteti continua sa traiti cu cele 92 kg.
Singurul tratament imaginabil consta din reducerea substantiala a greutatii, impreuna cu reducerea drastica a efortului fizic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: