dureri menstruale

18-05-2007
dudu.elena
Nu este medic/terapeut
dudu.elena
am 26 ani si folosesc anticonceptionale ca urmare a unui consult deoarece aveam dureri infernale la menstruatie (varsaturi, dureri ovare, care duceau la dureri rinichi, apoi extremitatile din cauza durerilor mi se raceau, apoi simteam cum ovarele mi se racesc, a venit si salvarea si mi s-a spus ca mi-a scazut tensiunea si sa iau voltaren concentratie mare atunci cand am dureri - problema este ca am medicamente pentru durere si imediat le varsam)... toate bune si frumoase pana cand am aflat ca dupa un an de anticonceptionale trebuie sa fac o pauza...pauza a fost anul trecut si menstruatia a fost la fel de dureroasa. acum ar trebui sa mai fac o pauza, dar mi-e tare frica.am auzit bine de aceasta pauza, sau pot continua fara pauza?
Analizele mi-au iesit bine, ecografia, papanicolau, am avut doar o infectie pe care am tratat-o. Imi puteti eventual recomanda o doctorita ginecolog din Bucuresti, pentru ca cea la care am fost m-a tratat ceva de genul "ce mai vrei si tu?"...nu stiu daca ce mi-a spus este corect si as vrea si o a 2-a parere.
Va multumesc!
2 comentarii
0
21-05-2007, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
Aceste pauza anuale nu au nici un fel de recomandare in literatura internationala de specialitate, asadar bineinteles ca poti continua fara pauza.
Imi permit sa iti recomand sa mergi pentru urmarirea contraceptiei la un medic de planning familial nu la ginecolog
0
08-03-2010, ora 18:52
DENYSIA
Nu este medic/terapeut
DENYSIA
BUNA EU AM 36 DE ANI SI MA CONFRUNT CU ACEEASI PROBLEMA DE VREO 5 ANI DURERI DE CAP MARI VARSATURI DIAREE TOATE LA UN LOC M-AU DUS LA MAI MULTI MEDICI AM FACUT MAI MULTE TESTE SI TOATE AU IESIT BUNE
ASTA AN ROMANIA ACUM SANT AN FRANTA SI M-AM PREZENTAT LA MEDIC CU ACEEASI PROBLEMA
AN URMA COSULTATIEI NIMIC
TRATAMENTUL FIIND URMATORUL
ANTICONCEPTIONALUL EVRA UN PACI CE SE LIPESTE PE CORP UNUL LA SAPTAMANA TIMP DE 3 SAPTAMANI O SAPTAMANA PAUZA CAND VINE MENSTRA
NU ANGRASA SI NU AI NIMIC DISCOMFORT NU VOMITI SI NU AI NICI O DURERE
ASA AM TRECUT PESTE DURERILE MENSTRUALE SI AN PLUS ESTE SI UN ANTICONCEPTIONAL BUN CITESTE DESPRE EL LA GOOGL SE GASESTE SI AN FARMACIILE DIN ROMANIA DACA TI-AM PUTUT FI DE FOLOS ATI DORESC O SANATATE BUNA -*


(*modificat de administrator)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cele mai bune metode de a scăpa de crampele menstruale
  • Dureri menstruale puternice - cauze, tratament, remedii, sfaturi utile
  •