dureri mari masea de minte

27-05-2010
mlg
Nu este medic/terapeut
mlg
Buna seara,

De aproape doua zile am dureri mari la gingia din in zona maselei de minte din partea dreapta jos. Este partial iesita, dar mai are de crescut. Durerile sunt puternice si iradiaza inspre ceilalti dinti din vecinatate.

Imi vine greu sa mestesc, sa inchid/deschid gura si ma dor si unii ganglioni, gatul si urechea din partea afectata. Durerea seamana cu aceea de la un abces, numai ca nu a cedat decat intr-o foarte mica masura la clatiri cu ceai de musetel sau apa cu bicarbonat. In plus, falca nu este deloc umflata.

Mentionez ca imi vine greu sa mananc pe partea respectiva, indiferent de alimente (dulci, sarate etc). Singura modalitate de a scapa putin de dureri este sa mananc ceva rece (de ex, inghetata) sau sa clatesc cu apa rece zona.

Mai precizez si ca am maxilarul destul de mic, dintii sunt relativ "inghesuiti" si mi se intampla des din cauza asta sa am carii intre masele. Pe langa asta, sufar si de sensibilitate dentara, ceea ce ma afecteaza considerabil, fiind o mare amatoare de dulciuri...

Astept parerile voastre in legatura cu ce mi se intampla si sugestii de tratament.
2 comentarii
0
27-05-2010, ora 22:51
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
decapusonare sau...extractie in cazul in care nu este ptr prima data intervenit pe dintele respectiv
0
28-05-2010, ora 11:16
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
daca molarul trebuie extras sau nu, depinde de pozitia in care se gaseste si depinde daca mai are loc sa erupa corect pe arcada. faceti o radiografie panoramica si mergeti la consult la un stomatolog, cu specializare in chirurgie de preferat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Măselele de minte nu au nicio utilitate
  • Când tratăm molarul de minte
  • Ce rol are măseaua de minte?
  • Un nou studiu arată că extracția celui de-al treilea molar are efecte pozitive pe termen lung asupra gustului
  • Soluții pentru calmarea durerilor de dinți
  •