dureri laba piciorului drept - degetele 3-4

19-02-2013
Marina 64
Nu este medic/terapeut
Marina 64
Durerea apare atunci cand merg mult, stau mult in picioare sau port incaltaminte cu toc (tocul nu este niciodata f inalt si nici incaltarile ascutite). Dupa cateva ore se instaleaza o durere f f mare care de multe ori persista si dupa ce imi scot incaltamintea. Problema a aparut acum cel putin 6-7 ani, iar cu timpul s-a acutizat. Nu imi amintesc sa fi suferit vreo cazatura, lovitura care sa fi provocat aceasta problema. Am facut o radiografie, nu am absolut nimic la oase, am fost la medicul de familie care mi-a prescris un antiinflamator (flamexin) si un unguent... De maine incep tratamentul. Mai mult decat durerea, temerea mea mare e ca o mostenesc pe mama care avea monturi la acelasi picior (drept) si degetele 2-3 incalecate. Ar putea fi ceea ce v-am descris o faza incipienta a respectivei boli? Eu m-am mai informat in varii surse (internet in primul rand) si am inteles ca boala nu este ereditara. Ce ma sfatuiti sa fac? Este suficient tratamentul pe care il iau? Am uitat sa precizez ca am 49 de ani.
Va multumesc mult pentru sfaturi.
5 comentarii
0
20-02-2013, ora 08:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
D-voastra descrieti o metatarsalgie
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Metatarsalgii, %20boala%20Morton.html
Cea mai frecventa cauza a metatarsalgiei este montul (hallux valgus), insa exista si alte cauze: piciorul scobit, greutatea exagerata, tocurile prea inalte, solicitarea exagerata a piciorului (stat in picioare, mers pe jos) etc. Nu este niciodata ceva ereditar.
Antiinflamatorul este total inutil, cat timp este vorba despre o problema de tip mecanic, si anume o hiper-presiune la nivelul metatarsienelor 2-3-4...
Ce greutate/inaltime aveti?
Aveti deja monturi (hallux valgus)??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
20-02-2013, ora 20:15
Marina 64
Nu este medic/terapeut
Marina 64
Multumesc frumos, dl doctor. Din ceea ce citisem, inclusiv pe site-ul dvs, si eu intelesesem ca ar fi vorba de metatarsalgie, doar ca in cazul meu nu exista mont, nici picior scobit si iar tocurile sunt in general medii, chiar sa vreau nu mai pot sa port tocuri inalte. In privinta greutatii, e si ea sub control: 71 kg la 1, 65m. Nu m-as plange nici de solicitare exagerata a piciorului - sunt cadru didactic si cum simt durere ma asez imediat pe scaun. Imi place sa merg pe jos si imi doresc asta, dar tot din cauza durerii trebuie sa imi limitez si aceasta placere. Ceea ce as vrea sa inteleg, este daca aceste dureri anunta instalarea montului sau a degetului in ciocan (grifa d.). De asta va spuneam ca ma tem mai mult decat de durerea care sa zicem ca este suportabila. Spuneti ca antiinflamatorul este inutil... azi l-am luat prima data... probabil ca o sa-l intrerup. mi-a mai fost prescris un unguent (ortolon sau asa ceva) pe care insa nu l-am gasit in farmacie. Banuiesc din ce am inteles ca nu mai are rost sa il caut. Prin urmare, care ar fi remediul sau macar ameliorarea problemei in cazul meu? talonetele respective? In privinta incaltamintei, in general incerc sa o aleg cat mai comoda de cand am aceasta problema.
Va multumesc inca o data pentru consultatie. Sincer, nu asteptam sa am un raspuns, in plus asa de rapid.
Va doresc si eu multa sanatate si daca aveti rabdarea si amabilitatea sa ma mai lauriti ce sa fac in continuare, va voi fi profund recunoscatoare.
cu multumiri, Marinela Vramuet
0
21-02-2013, ora 10:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
De ce sunteti convinsa ca nu aveti un picior scobit?? Spre deosebire de piciorul plat, care ar un aspect spectaculos dar nu produce dureri, piciorul scobit se aseamana foarte mult unui picior normal (pentru necunoscatorii patologiei), insa determina durerile mentionate (metatarsalgie).
Piciorul scobit se insoteste rar de hallux valgus (monturi), ins schimb metatarsalgia determina de obicei aparitia grifelor digitale (deget ""in ciocan"").
Evident ca mai puteti slabi vreo 7-8 kg si, impreuna cu reducerea cel putin cu 1/2 a perioadei de mers pe jos, constituie elementele tratamentului in acest caz.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
21-02-2013, ora 13:07
Marina 64
Nu este medic/terapeut
Marina 64
Va multumesc inca o data si permiteti-mi sa-mi exprim bucuria de a fi intalnit o persoana atat de disponibila si pasionata de meserie. Sper ca grifele respective sa se instaleze cat mai tarziu cu putinta, sper sa reusesc sa dau jos macar 2-3 kg si mai sper ca in vara sa reusesc sa va consult "pe viu". Pana atunci mi-e cam greu sa ajung la Bucuresti, eu fiind din Constanta.
Cu multumiri, Marinela Vramulet
0
21-02-2013, ora 13:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
OK
Nu este nici o graba.
Va stau oricand la dispozitie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Policele schiorului - primul ajutor
  • De ce tăieturile în hârtie dor atât de tare?
  • Durerea de picioare
  • De ce te dor picioarele - cauze și tratament
  •