dureri la umar

20-03-2013
danaflo
Nu este medic/terapeut
danaflo
Buna ziua. In urma cu 2 ani am fost diagnosticata cu necroza bilaterala de cap femural. Anterior acestuia, am avut unul de limfom malign non hodgkin pentru care am facut citostatice, radioterapie si transplant de celule stem. Nu am primit vreo explicatie pentru acea necroza insa medicii nu au crezut ca a aparut ca urmare a tratamentelor. Am trecut prin operatiile de protezare si la 6 luni dupa ultima mi-a aparut o durere cumplita la umar. Este posibil sa patesc la umar la fel ca si la capetele femurale? Incerc sa caut solutii de a nu mai ajunge la operatii, sau macar sa le aman putin. O zi frumoasa
2 comentarii
0
20-03-2013, ora 14:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Intr-adevar, necroza capetelor femurale este datorata atat maladiei hematologice de baza, dar in aceeasi masura si tratamentelor efectuate (care v-au salvat, totusi, viata...).
Nimic nu este exclus in medicina, insa este putin probabil sa va confruntati cu necroza capului humeral. Mai curand este vorba despre o suprasolicitare a umarului sau despre un sindrom compresiv cervical (hernie de disc cervicala).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
20-03-2013, ora 14:41
danaflo
Nu este medic/terapeut
danaflo
Va multumesc frumos pentru raspuns. Sper sa existe metode de tratare noninvazive. Durerile le am deja de 4 luni, am luat antiinflamator o perioada dar mobilitatea umarului tot a fost afectata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.