dureri la toate articulatiile din corp

09-01-2009
Marass
Nu este medic/terapeut
Marass
Ma dor toate articulatiile de la maini si picioare, umeri, coate, glezne, etc..(.mentionand faptul ca cel mai tare ma dor toate articulatiile degetelor la maini si picioare ), orice miscare as face, fara un efort exagerat, ma dor foarte tare, nu -mi pot indoi degetele, nu -mi pot deschide in totalitate palmele, nu-mi pot strange pumnii, daca as tine ceva fin in mana(faina, nisip, etc...) ar curge din pumn. Este ca si cum m-i s-ar scurta tedoanele mainilor si picioarelor, fapt care creeaza durere si un disconfort foarte mare. Prima data a inceput cu degetul mare al mainii stangi dupa care s-a extins la toata mana, apoi si la mana dreapta, apoi picioare, coate, umeri, etc...Am facut analize de sange care au iesit bune, cu exceptia leucocitelor cam crescute, am facut radiografii la maini si coloana cervinala care au iesit bune, analize la urina au fost bune, la ficat bune, analiza pentru reumatism la valori normale, testul de miografie bun, control la reumatolog(fara un raspuns concludent), control la neurolog(fara raspuns concludent), control la ortoped la dr.prof.universitar la iasi (raspuns-perfect sanatos ortopedic). As mai putea detalia dar banuiesc ca e de ajuns. Nu mai stiu unde sa merg, la ce doctor, la ce specialitate si ce teste si analize sa mai fac.V -as fi recunoscator daca mi-ati spune ce boala poate fi sau ce teste sau analize ar mai trebui facute. Va multumesc frumos si astept un raspuns care sa-mi dea mult mai multe sperante.Cu respect.
2 comentarii
0
10-01-2009, ora 16:12
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Ai facut urmatoarele investigatii: VSH, proteina C reactiva, electroforeza proteinelor, factor reumatoid, ASLO, AC antinucleari, antigenul HLA B27, sistemul complement ?Numai bine
0
01-03-2012, ora 23:45
gentalmancatalin
Nu este medic/terapeut
gentalmancatalin
buna ziua si eu am dureri asemanatoare cand merg cel putin 3 km ma dor picioarele rau de tot daca ma ploua ma dor toate incheieturile si raman fara putere nici macar nu pot sa ma inchid la un nasture la pantaloni cand e frig cel mai rau ma doare mijlocu soldurile si inchieturile de la picioare

imi puteti da o idee de ce boala as putea sa am pt ca eu am doar 21 de ani si nu e normal toti de sema mea rad de mine ca nu pot sa alerg la fotbal pt ca ma dorr incheieturile la picioare

va multumesc si astept raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.