dureri la mana stanga

02-02-2009
andreeanedelcu
Nu este medic/terapeut
andreeanedelcu
Buna ziua,
Am 23 de ani si in urma cu aproximativ 1 si jumatate am cazut usor pe mana stanga. De atunci am o mica umflatura la terminatia degetului mijlociu, ca si cum osul s-ar fi deplasat. In decursul timpului sa intamplat sa am dureri ale degetului mijlociu, neputand indrepta degetul decat fortand. Cele mai acute dureri le-am avut vineri 30 Ian.09 pana Sambata seara, nu puteam sa strang cu mana stanga, practic nu puteam sa incordez deoarece durea pe moment la terminatia degetului mojlociu, s-au daca scuturam mana. Sambata am facut o radiografie si mi s-a spus ca nu am fractura ci un chist format in urma traumatismului, chist pe care trebuie sa il indepartez chirurgical. Mi sa prescris Arcoxia, de asemenea comprese cu gheata, si mana tinuta la piept. De Sambata, daca tin mana pe langa corp, incepe sa se umfle usor. Isi revine daca este tinuta in pozitia ridicata sau daca o las relaxata. M-am tot documentat, dar tot nu am putut sa aflu exact ce ar putea fi acel mic chist. Intrebarea mea este, daca puteti sa imi dati un diagnostic in urma celor relatate, si de asemenea ce imi recomandati sa fac. Va multumesc anticipat.
2 comentarii
0
02-02-2009, ora 15:23
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Poi daca e chist si mai ales ca a inceput sa deranjeze trebuie scos ca sa nu mai faci si alte complicatii.
Asculta si fa mai ales ce ti-a spus medicul.Multa sanatate.
0
02-02-2009, ora 15:36
andreeanedelcu
Nu este medic/terapeut
andreeanedelcu
Stau in dubii deoarece doamna care mi-a facut radiografia mi-a spus ca probabil mi se va spune sa fac operatie si totusi a zis ca nu imi recomanda, iar medicul rezident care mi-a facut controlul mi-a spus ca momentan nu se poate scoate ca e mic, si sa vedem peste 7 zile. De aceea nu stiu ce sa fac. De durut nu a mai durut deloc, dar mana e usor amortita si usor umflata cateodata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.