dureri la mana dreapta

25-03-2010
bigmisu2007
Nu este medic/terapeut
bigmisu2007
Buna Ziua!
De o luna de zile am dureri mari la mana dreapta in regiunea cotului.Dimineata cand ma trezesc mana este amortita si de abia o misc.pana la urma am luat Voltaren Emulgel si Aulin 100 pastile.Pt o perioada de 3-4 zile a fost mai bine, dar apoi durerile au revenit.Durerile coboara uneori spre palma sau uneori urca spre umar.Ma doare osul dar uneori parca si muschiul mainii.Uneori cand masez muschiul parca imi trece o scurta perioada.Ce ma sfatuiti sa fac?
26 comentarii
0
30-03-2010, ora 00:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
D-voastra descrieti semnele tipice unei cervico-brahialgii ( durere a membrului superior avand originea intr-o compresiune radiculara la nivelul coloanei cervicale).
Consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-04-2010, ora 14:58
OroszZoltan
Nu este medic/terapeut
OroszZoltan
Buna Ziua!
De mai mult de 6 luni ma doare incheietura dreapta, am fost la medic si mi-au spus ca am facut intindere de tendoane, am facut 10 zile de fizioterapie.dar nimic nu sa schimbat, [mi-au pus mana in ghips 3 saptamani dar nici asa nam simtit nicio schimbare], am cumparat multe creme, dar nimic n-a dat roade.Nu-mi pot folosi mana dreapta pt ridicarea greutatilor.
Ce ma sfatuiti sa fac?

Va multumesc anticipat ! !
0
08-04-2010, ora 18:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate pacient,
Raspunsul nu este deloc simplu, mai ales ca ati omis sa precizati:
- varsta, sex, greutate
- localizarea anatomica a durerii (care dintre articulatii)
- status profesional, sporturi practicate
- antecedente traumatice
- antecedente metabolice, hepatice, renale, cardiace, reumatologice
- tratamente efectuate in prezent etc etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-04-2010, ora 22:16
OroszZoltan
Nu este medic/terapeut
OroszZoltan
Buna Seara
Am sa va ofer detalile, sperind ca o sa-mi dati citeva sfatrui utile:
-17 ani
-elev, am fakut sala...dar din cauza dureri la incheietura dreapta am renuntat
-aproximativ acum 2 ani m-am lovit la incheietura, dar pina acum 6 luni nu am avut probleme cu incheietura
-antecedente metabolice [...etc] nu am avut si nici nu am !
-tratemente efectuate cind am simtit pentru prima oara ca ma doare incheietura : fizioterapie, trei saptamani mana in ghips[ inprezent aplic alifie de 3 ori pe zi pe incheietura ]
-incheietura dreapta, mai precis durerea o simt in partea stinga a incheieturi [stinga mea]primu tendon, si cind fac o miscare anume imi pocneste osul
Va mutumesc pentru timpul acoradat!
Cu stima,
Orosz Zoltan
0
09-04-2010, ora 23:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nici de data aceasta nu ati precizat cel mai important aspect: la ce articulatie va referiti: scapulo-humerala, acromio-claviculara, humero-ulnara, radio-carpiana, carp, metacarpo-falangiana, interfalangiana etc etc etc??
Cum am putea sa va sfatuim fara sa cunoastem localizarea anatomica precisa a suferintei??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
11-04-2010, ora 18:00
OroszZoltan
Nu este medic/terapeut
OroszZoltan
Buna Ziua
Ma scuzati ca nu am putut preciza articulatia in cauza, dar cand am fost la politlinica mi-au spus simplu ca am facut intindere de tendoane la incheietura dreapta, nu stiu numele stintifi al zonei care ma doare de acea am sa pun o poza la profil cu o mana dreapta si un punk rosu unde se simte durerea.
Sper sa vafie de folos.
Cu respect,
0
15-04-2010, ora 20:31
OroszZoltan
Nu este medic/terapeut
OroszZoltan
Buna ziua
M-am dus inapoi la medic si mi-a zis ca sunt suspect de Artrita Reumatoida R-C Bilaterala.
Va multuesc, astept raspunsul dumneavoastra!
Cu stima,
0
16-04-2010, ora 21:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Diagnosticul de Poliartrita Reumatoida este unul clinic, bazat pe niste criterii destul de bine precizate, si uneori este confirmat biologic (prin analize specifice).
Tratamentul este strict apanajul reumatologului si trebuie respectat, in caz contrar consecintele articulare putand fi dramatice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-11-2010, ora 12:42
Lavera
Nu este medic/terapeut
Lavera
Buna ziua...
Am 26 ani si acum 2 luni am nascut...cezariana, anestezie epidurala. De aproximativ 2 saptamani ma dor cand mainile cand picioarele. La picioare de la genunchi in jos iar la maini de la cot la degete si uneori si sus, cateodata si in dreptul inimii...si seara, la caldura, parca imi amorteste mana stanga. Mentionez ca durerea nu presista...se muta odata la 30 de secunde. Analize am facut doar la sange si mi-au iesit viermi intestinali si trombocite mai putine decat normal. Ca si Mg au iesit putin sub limita normala...as dori daca se poate sa imi spuneti parerea dumneavoastra si sa ma indrumati cumva spre ce analize ar trebui sa fac. Vreau sa fiu sanatoasa pentru copilasul meu.
Multumesc anticipat pentru raspuns
0
18-02-2011, ora 16:46
Virginia009
Nu este medic/terapeut
Virginia009
Buna ziua!
Am 56 de ani, sunt casnica, ma dor muschii la mana dreapta de la umar pana la cot..se umfla pana sub cot.Ma dor ingrozitor.Nu pot duce mana inspre spate si o ridic cu greu.Se umfla si la incheietura jos la mana, iar la mana stanga am degetele amortite de 2 ani.Ati putea sa imi dati un sfat sau ceva?
Multumesc Anticipat!
0
06-09-2011, ora 14:58
RODIMIO
Nu este medic/terapeut
RODIMIO
Buna ziua D. Marius:
Numele meu este Rodica, si as vrea sa va fac o consultatie care se refera la tatal meu.
Are o preblema cu mana dreapta, il doare din umar, si cand se supara incepe sa-i tremure. Si nici nu poate sa o ridice foarte repede are dificultate.
Multumesc pentru raspuns.
Un salut,
Rodica.
0
19-01-2013, ora 19:17
Darius21
Nu este medic/terapeut
Darius21
Buna seara,
Am 17 ani sunt elev si de aproximativ 2 sapt a inceput sa ma doara incheietura maini drepte.La inceput nu i'am dat importanta ptr ca nu ma durea tare.Aseara am cazut la fotbal si a inceput sa ma doara mana de la incheietura pana sus la umar. Ce as putea sa fac pana luni cand o sa ma duc la medic ? Este grav?
0
20-01-2013, ora 20:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este imposibil de cuantificat gravitatea traumatismului fara examinare clinica locala si examen radiologic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
26-06-2013, ora 16:17
George12
Nu este medic/terapeut
George12
Buna ziua! am 21 ani, 90 kg. de vreun an simt o durere in zona genunchiului. Cateodata cand stau in repaus simt ca si cum már strange ceva din interior, ca si cum sár incorda singur...nu mai tin minte exact dar parca acuma 1 an si ceva la fotbal am sarit in sus iar cand am aterizat am lasat genunchiul stang moale si am simtit ca má durut extrem de rau cand am aterizat pe pamant..imi este foarte frica sa nu fie cancer osos sau ceva...nu ma doare chiar tot timpul...sunt zile in care nu doare deloc. va rog sa ma ajutati !!!
0
23-12-2013, ora 21:31
Anahappy
Nu este medic/terapeut
Anahappy
Buna seara

Am dureri in mana dreapta respectiv piciorul drept. Durerea in mana a inceput anul trecut; am avut dureri atat in os cat si in muschi si umar astfel incat uneori nu puteam sa ridic mana in sus la maxim, nu puteam sa o folosesc la fel cum o foloseam pe cea stanga. Anul acesta durerea s-a extins, ma doare cotul - capatul osului de deasupra si uneori si incheietura mainii. Mi-am fortat putin mana in activitatile gospodaresti si acum ma doare si in zona omoplatului. Durerea in picior a inceput anul acesta cu o jena in sold in partea laterala, alternând cu o durere mai sus de genunchi dar in partea din spate. Acum durerea apare uneori si intr-un punct din partea dreapta a genunchiului, fugind pana jos in laba piciorului intr-un punct aflat cam la mijlocul acesteia. Mai rar am dureri si in zona lombara.
Va rog sa-mi spuneti daca este ceva grav si ce trebuie sa fac.

Va multumesc
0
26-06-2014, ora 16:20
Alexandra stefania
Nu este medic/terapeut
Alexandra stefania
Buna ziua! Aseara am avut o durere cu amorteala la mana dreapta, la baza incheieturii, care se ducea spre cot si revenea, apoi se extindea spre degete, ce poate sa fie ?
0
26-06-2014, ora 18:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cel mai probabil este un sindrom compresiv cervical (hernie de disc cervicala).
Prin urmare, clogic, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
06-11-2014, ora 15:33
TincutaS
Nu este medic/terapeut
TincutaS
Buna ziua!
Domnule doctor, ma numesc Tinca, am 53 de ani si o greutate de 70 kg.
De mai multa vreme am dureri de umar drept, care se resimt si la nivelul muschiului.
Am facut fizioterapie, am luat antiinflamatoare, dar durerea a cedat doar pe durata administrarii tratamentelor.
In urma consultatiei la radiologie, s-a pus diagnosticul: minima osteocondensare subcondrala la nivelul marelui tubercul humeral drept.
Va scriu pentru ca durerile inca persista si va rog, daca puteti sa ma indrumati spre alte investigatii.
Va multumesc fumos!
0
09-03-2016, ora 09:25
Ioan Ovidiu Ionut
Nu este medic/terapeut
Ioan Ovidiu Ionut
Buna ziua, de vreo 2 luni ma necajeste mana dreapta, a inceput cu un mic discomfort de vreo 3 zile la antebrat si incetu cu incetu a escalat pana la umar+ceafa.La inceput imi amorteau mainile mai zi de zi dar a disparut simptomul in doar 2 saptamani.Acuma sunt chinuit zi de zi de acest simptom la bratul drept.Antebratul se tine bine inca, e acceptabila condintia, dar umarul a escalat de la discomfort la durere + discomfort.Si de vreo 2 ori pe zi ma ia si cate o o durere la ceafa de nush ce sa ii fac.

Sunt barbat/27 de ani/programator, tin sa mentionez ca stateam peste 10 ore la calculator zi de zi inca dinainte sa incep munca de programator. Sunt 24/7 la calculator.


La inceput credeam ca am simptome de tunel carpian dar dupa 2 saptamani am realizat ca nu e asa, acuma zona umarului e durere si discomfort total. Dupa o ora/doua de stat la calculator ma ia iar. Daca nu stau la calculator nu am mai nimika. Doar exceptand faptul ca imi simt mana dreapta foarte slabita gen " epuizata complet " de parca am tras de fiare toata ziua cu ea si e un pic dificil sa scriu, sa folosesc mana dreapta sa mananc, sa deschid usi etc...

Ca de final : Ma doare, slabita, si imi sta pe creier discomfortul+ ca nu ma lasa sa dorm pe partea dreapta.
0
09-03-2016, ora 12:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este fosrte posibil sa fiti confruntat cu un sindrom compresiv cervical (hernie de disc cervicala).
Prin urmare, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
14-03-2016, ora 15:10
Ioan Ovidiu Ionut
Nu este medic/terapeut
Ioan Ovidiu Ionut
Hernie de disc cervicala? Este tratabila sau poate fi doar ameliorata?
0
14-03-2016, ora 18:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Tratamentele sunt destul de bine codificate: fie imobilizare urmata de kineto-terapie, fie interventie chirurgicala.
Trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-10-2016, ora 10:23
tomescu florin
Nu este medic/terapeut
tomescu florin
buna ziua. Am 40 ani si de 3 luni ma doare ingrozitor mana DREAPTA. La inceput ma durut doar umarul dar acum ma doare toata mana dar si spatele de la gat pana jos la mijloc doar pe partea dreapta. Lucrez in domeniul mobilei si o fortez zilnic. Ce as putea sa fac sa imi treaca durerea si care ar fi cauzele?
0
10-10-2016, ora 10:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate este vorba despre un sindrom compresiv cervical (hernie de disc cervicala).
V-as sugera un consult clinic la neurochirurg, iar pana atunci sa reduceti drastic solicitarile fizice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-10-2016, ora 11:13
tomescu florin
Nu este medic/terapeut
tomescu florin
mai ma durut si anul trecut, am consultat un doctor ortoped si mi-a facut 2 injectii pe nerv cate una in fiecare saptamana. Si aceste injectii pot dauna? De atunci ma lasat pana acum 3 luni. Pana ajung la doctor nu exista nimic ce pot sa iau sau vreun unguent cu care sa imi dau?multumesc
0
10-10-2016, ora 11:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu puteti apela la un tratament fara a sti cauza durerii (diagnostic).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cotul jucatorului de tenis - primul ajutor
  •