dureri la contact sexual

03-05-2007
IoanaD
Nu este medic/terapeut
IoanaD
Buna ziua! De mai multe luni in timpul si dupa contactul sexual am un discomfort local manifestat prin durere, usturime, senzatie de greutate. Am fost la medic si totul este bine, dupa spusele acestuia, analizele sunt bune, colul arata bine. Am facut tratamente cu ovule cervugid, poligynax si nimic. acu de o zi, am aceste simptome fara contact. S-a mai confruntat cineva cu aceasta problemma?
8 comentarii
0
03-05-2007, ora 00:00
pasiva
Nu este medic/terapeut
pasiva
poate e nevoie sa folosesti lubrifiant, posibil ca mucoasa vaginala sa se irite in timpul penetrarii
0
22-07-2007, ora 00:00
rheea
Nu este medic/terapeut
rheea
eu sunt impreuna cu prietenul meu de 1 an. am mai avut si alte relatii inainte... la inceputul acestei relatii nu am avut probleme dpdv al actelor sexuale...dar de ceva vreme (eu stiu...cateva luni) este totul ok prima data. cand incercam a 2-a oara apar usturimile si durerile in zona abdomenului... si nu mai putem continua.. stie cineva care ar putea fi cauzele? va multumesc!
0
07-07-2009, ora 14:23
Dolcemidnight
Nu este medic/terapeut
Dolcemidnight
cu aceasi problema ma confrunt si eu mi-am inceput viata sexuala de 2 ani de zile nu am ajuns niciodata la orgasm, si la fel la fiecare contact sexual am usturimi si dureri abdominale in cazul in care penetrarea este foarte adanca... :( nu mai stiu ce sa ma fac am 21 de ani si nu ma pot bucura de o viata sexuala... am fost la doctor de foarte multe ori si la multi doctori... m-am tratat de mai mult ori si pentru raceli si pentru o infectie ushoara in urina... ultima data cand am fost la doctor mi-a spus ca sunt bine analizele au iesit bine atat la secretie cat si in sange... nu mai stiu ce sa fac nu am incercat inca lubrifiant dar ii ultima mea speranta.. :(
0
08-07-2009, ora 22:42
placebrian
Nu este medic/terapeut
placebrian
acelasi lucru ma deranja si pe mine, s a rezolvat pur si simplu prin schimbarea unghiului la penetrare.la fiecare femeie e altfel deci nu ti pot da mai multe detalii:)
usturimea nu apare daca folosesti un lubrifiant bun(pe baza de apa, ca sa nu te irite)
0
09-07-2009, ora 12:04
Dolcemidnight
Nu este medic/terapeut
Dolcemidnight
Multumesc mult Placebrian... sper sa ajung si eu sa depashesc aceasta problema
0
12-07-2009, ora 12:33
alex246
Nu este medic/terapeut
alex246
eu am 2 fetite insa dupa a 2 a nastere totul s-a schimbat am dureri usturimi si arsuri in timpul actului sexual.Am fost la o gramada de ginecologi si am luat o gramada de ovule si tot nimic, ultimul mi-a spus ca am uterul lasat si ca s-ar rezolva doar prin operatie.Va rog daca ma poate cineva ajuta, am auzit de lubrifiant nici nu stiu ce este crema sau altceva.cum sa cer?de la farmacie?
0
12-07-2009, ora 13:40
Dolcemidnight
Nu este medic/terapeut
Dolcemidnight
mmmda... treaba cu uterul lasat am mai auzito si eu tot de la un medic... cika as ar fi conformatia mea sau nush cum sa zic... imi spunea ca trebuie sa fiu foarte excitata in timpul actului sexual deoarece pe masura ce femeia se excita si se dilata asa si uterul urca in sus sau ceva de genu... nu stiu ce sa zic... din moment ce medicii nu stiu sa ne spuna ce sau cum sa facem ce sa mai zicem noi... trebuie sa incercam cu lubrifiant... poate amelioreaza arsura si usturimea astfel simtind placere incepand sa ne excitam poate schimba lucrurile... succes tuturor (inclusiv mie)...
0
12-07-2009, ora 15:43
placebrian
Nu este medic/terapeut
placebrian
asta am si eu, uter lasat.
si chiar asa, am observat, ca daca sunt foarte excitata poate prietenul meu sa ma penetreze din mai multe pozitii decat in mod normal fara sa ma doara
dar chiar si asa, trebuie sa experimentati pozitii pt ca nu exista sa nu gasiti cel putin 5 in care sa nu va doara si sa fie totul ok.
si lubirfiant se gaseste si la farmacii, dar cel mai bine de la sex shopuri pt ca sunt mai ieftine si mai bune.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: