dureri la amigdale

10-05-2008
adya
Nu este medic/terapeut
adya
Am dureri destul de mari la amigdale, care se manifesta prin dureri care duc pana la urechi, greutate la inghitire, in primele zile am avut febra(doar noaptea) si nu am avut pofta de mancare. Mentionez ca am facut tratament cu antibiotic ampicilina (2 cutii ) din 6 in 6 ore. Dupa tratament nu am mai avut dureri la gat, dar dupa cateva zile mi-a reaparut durerea. Nu am fost la medic pentru ca nu sunt momentan in tara, doar peste o luna am sa ma intorc in Romania(sper ca pana atunci sa nu mai am probleme) si am sa fac o vizita la medicul de familie. Sa nu uit sa va spun varsta (poate este important) 33 de ani. Am luat lemsip un fel de strepsils
Multumesc anticipat!
2 comentarii
0
11-05-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Durerile care duc pna la urechi...sunt crcteristice mi mult Faringitei, adic inflamatia peretelui posterior a faringelui, pot fi legate de o raciala sau de o problema gastrica cu reflux gastroesofagian.
Este importnt sa tiii un regim alimentar fara produse ce pot irita faringele si amigdalele( bauturi acidulate, muraturi, condimente, acru)
Gargara cu ceai de musetel, inhalatii, Un SPREI Tantum verde...cate 2 3 puf. la 6 ore.
0
19-05-2008, ora 00:00
tigeratlantic
Nu este medic/terapeut
tigeratlantic
Pai probabil ai puroi la amigdalite, un Lekoklar, Rovamicina, ptr.faringita...etc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.