dureri insuportabile de cap zilnice

11-03-2009
balcanandreeaelena
Nu este medic/terapeut
balcanandreeaelena
Din vara anului trecut prezint dureri de cap insuportabile.Durerile se manifesta la ceafa si nu pot pune barbia in piept dar nici sa dau capul pe spate pentru ca simt ca ceva ma tine, ma dor tamplele si le simt cum palpeaza cu un zvacnet, o data cu aceste dureri ma dor ochii si nu suport lumina si zgomotul, durerile de cap provoaca stari de voma si varsaturi.Am fost la un control medical la neurologie si de fiecare mi-a dat ketonal forte dar durerile inca au loc.La control nu mi sau facut radiografii sau raze, pur si simplu mi sa-au pus intrebari, nu mi sa dat un diagnostic nu mi sa spus de la ce provin aceste durei si mau indopat cu ketonal dar fara nici un rezultat.Aai vrea sa imi puteti da un diagnostic sau macar sami spuneti de la ce pot fi provocate aceste dureri si ce pot face.
17 comentarii
0
12-03-2009, ora 03:56
ema76
Nu este medic/terapeut
ema76
pare a fi o spondiloza cervicala trebuie facut un rmn si vazut exact
0
20-11-2009, ora 20:00
michelle_23
Nu este medic/terapeut
michelle_23
sper ca cineva sami dea si mie un raspuns.am niste dureri de cap ingrozitoare la tampla dreapta uneori ma doare si ochiul drept si toate astea cu stari de voma;nici un medicament nusi face efectul din contra imi provoaca mai mult rau.nu stiu ce sa fac.sunt 3 4 zile bine iar urmatoarea rau.ar trebui sa consult un doctor?ar putea sa fie ceva?
0
28-11-2009, ora 15:43
coman
Nu este medic/terapeut
coman
buna.
Am dureri ingrozitoare de cap mai exact la in partea stanga la ceafa. Am fost la medic am facut cateva investigatii si m-i sa spus ca as avea disectie de artera vertebrala stanga. Apoi am fost trimisa la o clinica particulara sa fac un angio-rmn. Rezultatul a fost stenoza de artera vertebrala stanga. M-i s-a data sa i-au prednison, piafen convulex, mentionez ca eu am aritmie extrasistolica supraventriculara si i-au sotalol, gutron, preductal magneziu.
As vrea sa va intreb ce pot sa mai fac ptr ca durerile subt din ce in ce mai dese si vomit c-am de 2 trei ori pe zi.
va rog frumos daca ma puteti ajuta si pe mine
0
22-10-2010, ora 14:08
denysa_7
Nu este medic/terapeut
denysa_7
Sa va spun un pic si din experienta mea, poate va ajuta cu ceva. De la 18 ani au inceput si la mine niste dureri de cap ingrozitoare, care tin de regula vreo 3 zile. Impreuna cu aceasta durere vin si stari de ameteala, sensibilitate la lumina si greturi. Am facut zeci de analize, insa niciun rezultat. Apoi am zis ca ar trebui sa incerc si in afara tarii (nu ca as avea nu stiu ce fel de pretentii) dar eram foarte ingrijorata. Dupa un alt set de analize in Italia am fost diagnosticata cu emicranie ( sau hemicranie, cum se spune la noi). La noi aceasta boala este cunoscuta doar teoretic ( si doar de cativa medici, sincer) iar de tratament nici nu mai vb. Desi urmez un tratament timp de 3 luni pe an, durerile nu au disparut complet, insa macar acum stiu ce anume am.
0
22-10-2010, ora 16:21
balaioara
Nu este medic/terapeut
balaioara
Denysa_7, hemicrania este de fapt o migrena... Din cate stiu eu, si la nou exista diagnosticul de migrena!
0
22-10-2010, ora 18:18
denysa_7
Nu este medic/terapeut
denysa_7
draga balaioara, stii cumva daca exista si un tratament pentru asa zisa migrena? pentru ca eu nu am gasit niciunul specific pentru hemicranie...migrena se combate cu analgezice, hemicrania nu!
0
22-10-2010, ora 20:42
balaioara
Nu este medic/terapeut
balaioara
Denisya, imi cer scuze daca a sunat urat. Nu asta era intentia. Stiu ce inseamna sa te doara ceva si sa nu gasesti leac. Am sa vorbesc cu cumnatul meu, care e medic in Franta, si poate ca la ei se stie vreun tratament pentru problema ta! Sora mea are probleme de sanatate care la noi in tara nu au fost nici descoperite si cu atat mai putin tratate. Are endometrioza in ultimul stadiu, si in tara o trimiteau acasa, ca nu are nimic! Asa s-a chinuit ani intregi, intamplarea facand sa se casatoreasca cu un medic roman pe care l-a cunoscut in Franta, si asa a ajuns sa stie ce are. Din pacate ea are si scleroza in placi, descoperita abia anul acesta, si paradontoza si psoriazis. Chiar stiu ce inseamna suferinta si neintelegerea celor din jur, mai ales a celor ce nu stiu cum e sa te doara ceva! Imi cer scuze inca o data ca m-am trezit sa comentez. Iti doresc multa sanatate.
0
23-10-2010, ora 10:08
denysa_7
Nu este medic/terapeut
denysa_7
Imi pare rau, nu e vorba ca m-a deranjat raspunsul tau in mod specific, ci doar faptul ca m-am saturat sa aud atat de la doctori cat si de la cei din jurul meu ca durerea mea de cap trece cu un analgezic. E frustrant chiar sa nu te creada nimeni ca durerile sunt insuportabile si nici nu pot sa misc capul dintr-o parte in alta intr-un atac de hemicranie. Am abia 22 de ani si in fiecare zi ma lupt sa inving durerile astea groaznica. Nici nu ma pot angaja, pentru nu pot face fata cand am asemenea dureri de cap. Nu stiu ce sa mai fac. Imi cer scuze si eu daca mesajul meu te-a deranjat.
0
23-10-2010, ora 10:22
balaioara
Nu este medic/terapeut
balaioara
Tu nu ai de ce sa iti ceri scuze.

Totusi, poate ca exista si o alta cauza nedepistata a acestor dureri de cap, iar faptul ca nu cedeaza la niciun calmant poate ca e sugestiv pentru acel diagnostic. Banuiesc ca ai facut tomografii si RMN uri... Poate ca nici acest diagnostic nu este cel real. Esti atat de tanara! Sora mea a inceput si ea cu durerile dupa 20 de ani. La ea erau abdominale. Se indoia de durere. Ea e profesoara. Mergea la ore, si trebuia sa se aseze cand venea o durere... Medicii nostri nici nu au banuit ca nu sunt ovarele, cu atat mai putin ca are endometrioza. Abia dupa 30 de ani, cand au crescut chistii la 12 cm impreuna, si a fost in pragul operatiei, a aflat ce are, prin analiza naturii chistului, dupa operatie. Apoi, cu scleroza multipla, asta e cireasa de pe tort. Uneori nu imi vine sa cred. Ea in acest moment nu lucreaza, fiind in Franta, unde nu alearga strainii dupa profesori romani. Dar isi face lucrarea de doctorat. Si s-a ciocnit si ea de indiferenta si rautatea celor ce nu inteleg ce inseamna sa te doara. Una chiar s-a oferit, ironica, sa ii faca ea copii, desi nu era vorba de asta in context. Are 40 de ani, si nu se stie daca mai poate sa aiba copii, de aceea o iubeste pe fetita mea foarte mult.
Totusi, ma uimeste ca medicii romani nu au fost capabili sa te diagnosticheze, desi nu ar trebui sa ma mire, avand in vedere povestea surorii mele, si chiar experientele mele.
0
23-10-2010, ora 10:23
balaioara
Nu este medic/terapeut
balaioara
Vroiam sa scriu ca medicii romani nu au banuit CA SUNT ovarele, scuze.
0
23-10-2010, ora 20:13
denysa_7
Nu este medic/terapeut
denysa_7
este f greu la noi..sunt atat de multi oameni bolnavi carora li se dau diagnosticul gresit..sau niciun diagnostic, lasandu-i sa se zbata acasa..din pacate partea financiara ma opreste sa reincep toate analizele...daca de sanatate nu avem parte la noi, nici macar de resurse finaciare nu dispunem, sa putem incerca in alte tari..imi pare extrem de rau pentru sora ta..Dumnezeu e mare si sigur o va recompensa cu o minune..multa sanatate!
0
23-10-2010, ora 23:26
balaioara
Nu este medic/terapeut
balaioara
Am recitit de cateva ori ce ai scris, si mi se pare dureros ceea ce ti se intampla. Ma gandesc ca pentru parintii tai este crancen sa te vada neputinciosi cum te chinui. Am o fetita, stiu cat suferi pentru puiul tau, pana sa am copilul nu am inteles prin ce trece un parinte. RMN ai facut?
0
24-10-2010, ora 10:53
denysa_7
Nu este medic/terapeut
denysa_7
Am facut toate analizele posibile..am fost si la oftalmologie crezand ca poate fi de la ochi, si la endocrinologie..peste tot...am facut si encefalograma si rmn..tot ce se putea face..acum am de gand sa le repet pentru ca ultima oara cand le-am facut a fost acum 3 ani..intr-adevar, parintii mei sufera mai mult decat mine pentru ca nu stiu ce sa mai faca..de multe ori le ascund cand ma doare capul, pentru a nu-i mai nelinisti..asta e viata..trebuie sa trecem prin multe pentru a o putea aprecia mai bine.
0
24-10-2010, ora 18:35
balaioara
Nu este medic/terapeut
balaioara
Esti mult prea tanara pentru a invata de pe acum pretul aprecierii vietii! Intr-adevar, RMN ul e foarte scump, pana si o banala analiza de sange e scumpa. Nu cred ca se mai face RMN gratuit, acum sase ani se face... Ma tot gandesc... Orice durere trebuie sa aiba o cauza, nu?... Iar faptul ca de patru ani aceste dureri nu mai trec, face evident faptul ca nu sunt asa, din cer.
0
24-10-2010, ora 21:42
denysa_7
Nu este medic/terapeut
denysa_7
Asa au fost circumstantele..m-au maturizat mai repede decat trebuia..tocmai de asta vreau sa refac analizele, sa vad ce s-a mai schimbat intre timp...multumesc tare mult pentru raspunsuri...sunt uimita intr-un mod placut ca mi-ati raspuns de atatea ori..
0
24-10-2010, ora 23:12
balaioara
Nu este medic/terapeut
balaioara
Au fost momente cand am avut si eu mare nevoie de un cuvant pe internet, mai ales in probleme de sanatate. Cand te doare ceva, mai ales o perioada mai lunga, esti foarte vulnerabil si incepi sa te simti, fara sa vrei singur si neinteles. Eu am avut acum o luna si un pic o hemoragie care nu se mai oprea. Am ajuns sa fac un chiuretaj biopsic, rezultatul a fost bun, se pare ca a fost de la orgametril, luat continuu, fara nicio pauza. In aceasta perioada am avut o multime de nelamuriri si am scris pe un alt site. Fiecare cuvant de incurajare m-a ajutat sa depasesc perioada.
0
24-10-2010, ora 23:14
balaioara
Nu este medic/terapeut
balaioara
Sper sa mai scrii cum te simti, promit ca am sa mai intru si am sa citesc cum esti. Sper sa afli cat mai repede ce ai avut. Eu dupa ce am nascut, vreo trei, patru ani, m-am simtit foarte rau, si nici pana in ziua de azi nu stiu ce am avut.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • Atacul migrenos protejează de fapt creierul de stresul oxidativ?
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Ce indicii oferă localizarea durerii de cap
  • Modalități de a trata durerea de cap fără medicamente
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  •