dureri insuportabile de cap, greata, voma, spondiloza cervicala

21-11-2013
dana75goina
Nu este medic/terapeut
dana75goina
Buna! De doi ani ma confrunt cu dureri puternice de cap, tot la doua zile. Durerea persista si in ochiul stang (cateodata si drept), am stari de greata si de cele mai multe ori vomit. am fost de mai multe ori la medicul neurolog care mi-a recomandat toate analgezicele posibile, iau si injectabil, am luat medicamente si pentru spondiloza cervicala si azi mi-a spus ca daca nu-mi trece inseamna ca sunt stresata. Mi-am facut si rmn si analize dar nimeni nu-mi gaseste un tratament, iar psihicul meu deja e slabit.
Va rog sa-mi dati un sfat, un tratament.

Multumesc anticipat.
7 comentarii
0
21-11-2013, ora 21:03
rbalboa4all
Nu este medic/terapeut
rbalboa4all
Dute la alt neurolog, repeta Rmn ul dute sa ti l citeasca altcineva de ce ai stat atata timp si nu ai incercat alti doctori
0
21-11-2013, ora 21:26
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
dupa cum se stie, rmn-ul nu e recomandat repetat prea mult plus ca nu e vb de cine ti-l citeste neaparat si asta ptr ca odata cu cd-ul primit primesti de asemenea si scris negru pe alb, rezultatul, iti spune clar daca sau gasit problme la nivelul zonei analizate...asa ca sar putea ca si mine sa suferi de migrene, le am si eu dureri de cap acum momentan zilnic, sunt pe baza de stres, de prea mult gandit ceva de genu...numai ca eu nu vars...dar tot aici am gasit un forum cu migrenosi si sincer ce am citit acolo comentarii ma apuk groaza, imi dau seama ca e o cruce grea carata mult timp...aproape toata viata...eu daca stiu ca maine treb sa merg la drum deja mka apuk o durere de nu-mi simpt capul, cand plang sau sunt nervoasa, probabil cand imi incordez muschii...imi trece cu ketonal forte si masaj cu creme foarte mentolate..acum momentan ca sa mai las stresul deoparte iau ceva calmant, ca sa ma eliberez un pic...sanatate
0
21-11-2013, ora 22:03
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Cam toate sunt simptome de intoxicatie cu e-uri din mancare, tigari si cafea ! Mergeti la un medic naturist sau nutritionist si veti scapa de toate simptomele !
0
22-11-2013, ora 11:20
APR.ALINA
Nu este medic/terapeut
APR.ALINA
eu cred ca e de la stres, si am avut luni de zile in urma undei depresii, aveam dureri groaznice de cap si de o saptamana fac un tratament naturist cu 5htp care ma ajuta foarte mult durerile de cap sunt mult mai minore si asta numai dupa cateva zile.este foarte bun pt inlaturarea diurerilor de cap cronice.incercati si veti vedea rezultate.sanatate multa
0
22-11-2013, ora 18:38
dana75goina
Nu este medic/terapeut
dana75goina
Multumesc pentru sfaturi.
0
22-11-2013, ora 19:34
Dr. Claudia G.
Medicina generala
Dr. Claudia G.
Dana, discuta si cu medicul de familie si roaga-l sa te indrume si spre alte specialitati pentru investigarea cauzei acestei dureri. De ajutor este sa informezi medicul despre contextul in care apare durerea. De asemenea, pentru spondiloza cervicala ai facut tratament fiziokinetoterapeutic?
0
23-11-2013, ora 22:33
Ela.Dumitrascu
Nu este medic/terapeut
Ela.Dumitrascu
Apare o confuzie intre cefaleea de stres(durere de cap de tip psihogen) si migrena adica boala cronica neuro-vasculara, este total distincta si se trateaza in mod diferit.Spre deosebire de cefaleea de stres care este provocata de depresie, de anxietate sau nervozitate si care bineinteles se trateaza prin intermediul psihoterapiei si analgezicelor usoare, migrena are factori declansatori diversi precum: anumite alimente, lipsa somnului, lumini sau mirosuri puternice, dereglari hormonale tranzitorii aparute in perioada menstruatiei la femei pot declansa o criza de migrena. Nu exista o anume analiza care sa demonstreze existenta migrenei precum in alte afectiuni, ci totul se bazeaza pe anamneza si criterii de diagnosticare : Cinci sau mai multe crize "” pentru migrena cu aură, două crize sunt suficiente pentru diagnosticare.
Durata de la patru ore la trei zile
Două sau mai multe din următoarele aspecte:
Unilaterală (afectează jumătate din cap);
Pulsatilă;
"Intensitate moderată sau mare a durerii";
"Duce la evitarea activităţilor fizice de rutină sau este agravată de acestea"
Unul sau mai multe din următoarele aspecte:
Greaţă şi/sau vomă;
Sensibilitate la lumină (fotofobie) şi la zgomot (fonofobie).
In conditiile in care durerea este prezenta pe o singura parte a capului, apare si senzatia de greata inclusiv voma, putin probabil sa vorbim de cefalee de stres, caracterul durerii si manifestarile sunt diferite.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de cap
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Greața în sarcină
  • Durerea de cap după somn
  • Un tratament inovator pentru migrenele cronice
  • Există o asociere între migrene și fluctuațiile estrogenului?
  • Migrenele pot constitui un factor de risc pentru accident vascular cerebral și infarct miocardic la femei
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  •