dureri insuportabile ale degetelor mainii

17-02-2014
albiciucstela
Nu este medic/terapeut
albiciucstela
De vreo 3 luni a inceput da ma doara degetul mijlociu a manii drepte si asta noaptea. O durere f mare pt care trebuie sa ma dau jos din pat. Am fost la medic si mi a dat paracetamol. Am luat o sapt a inceput sa ma doara si degetul inelar..a mai mers inca o data si mi a dat ibuprofen...nici un rezultat. A treia oara am fost trimisa la reumatologie unde mi s a spus ca nu am nimic. Medicul meu mi a dat acelasi lucru sa mai iau doua sapt. Acum ma dor toate degetele de la ambele mani. Degetele le simt putin umflate si de multe ori le simt amortite sau cu furnicaturi.cateodata degetul mare mi se blocheaza in pozitie indoita. Nu mai pot suporta, 3 luni de nopti nedormite. Ziua nu ma dor deloc. Nu mi s au facut nici un fel de analize, radiografii, nimic cum ar fi fost de asteptat. Nu stiu ce sa fac si unde sa merg.va rog sa ma ajutati sunt disperata. Va multumesc anticipat!!
16 comentarii
0
17-02-2014, ora 03:48
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Solutia este sa mergeti tot la medicul reumatolog. Eventual, daca puteti, va recomand sa apelati la un centru privat. Sunt necesare investigatii imagistice si analize medicale de laborator. Asa se poate stabili ce se intampla si vi se poate da un tratament corespunzator. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
17-02-2014, ora 10:47
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
Ceea ce nu ati precizat este daca mai sunt si alte modificari obiective ale mainilor (umflatura, roseata, modificari ale pielii), daca aveti febra (masurata), alte simptome?
0
18-02-2014, ora 15:00
Dr. Nicoleta Nechita
Medicina generala, Cluj-Napoca
Dr. Nicoleta Nechita
Buna ziua.Se poate aplica local cu Gel cu ghiara diavolului si untul pamantului, de 2 ori pe zi.Nu se aplica pe rani deschise.Pentru un tratament complet este necesar insa un consult.
0
19-02-2014, ora 02:45
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Fitoterapia poate fi o foarte buna solutie in cazul dumneavoastra. Aceasta dupa ce ati facut si cateva investigatii necesare.
dr Petre Muresan
0
25-02-2014, ora 16:15
albiciucstela
Nu este medic/terapeut
albiciucstela
Multumesc mult pentru raspunsuri. Alte modificari nu am observat. Amorteli, furnicaturi si o durere insuportabila. La reumatologie am fost, dupa cum ziceam si mi s a spus ca nu am nimic. Cel mai groaznic e ca nici un medicament nu ajuta deloc, e ca si cum n as lua nimic. Nu stiu cum sa explic durerea pe care o am...e un fel de senzatie ca atunci cand te arzi. Dar de ce doar noaptea??? Ziua muncesc si nu am nimic. O sa merg la un medic privat saptamana aceasta si am sa vad daca are alta opinie decat medicul meu. Multumesc inca o data tuturor.
0
25-02-2014, ora 16:25
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Decizia de a merge la medic este foarte buna. Acolo se pot clarifica problemele. Astept vesti de la dumneavoastra.
Cu respect :

dr Petre Muresan
0
26-02-2014, ora 12:32
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
@albiciucstela:
Simptomele dvs, in lipsa altor modificari obiective ale zonei in cauza indica o suferinta neurologica. Astfel cel care va putea raspunde nevoilor dvs, sa identifice care este cauza lor si sa va instituie un tratament care sa duca la rezolvarea durerilor dvs este neurologul. Acesta este in masura sa determine daca sursa durerilor este la nivelul coloanei vertebrale cervicale (compresia maduvei prin hernie de disc sau formatiuni compresive ca rezultat al degenerarii coloanei), ori o afectiune sistemica (ex. scleroza multipla). Tot el este cel care va poate spune daca este nevoie de vreun examen paraclinic (ex. RMN coloana, punctie lombara), de care si sa va si trimita la asa ceva.

Fara a dori sa fiu sarcastic, dar in lipsa unui diagnostic corect si complet, fara a exclude boli grave precum scleroza multipla si fara a consulta un pacient, a recomanda un tratament ca "local cu Gel cu ghiara diavolului si untul pamantului, de 2 ori pe zi" consider ca reprezinta o iresponsabilitate maxima si doresc ca mesajul meu sa reprezinte un semnal de alarma pe viitor pentru astfel de raspunsuri si recomandari!
0
26-02-2014, ora 23:05
albiciucstela
Nu este medic/terapeut
albiciucstela
Tocmai astazi am fost si mi am facut o radiografie si raspunsul acelasi: Negativ. Va rog mult indrumati-ma unde anume sa merg pentru alt fel de analize. Tinand cont ca voi merge la o clinica privata banuiesc ca nu am nevoie de nici un fel de trimitere doar o programare. Astept un.raspuns urgent. Multumesc mult!!!
0
27-02-2014, ora 02:02
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Din ceea ce ne-ati spus reiese ca ati fost la reumatolog si nu ati reusit sa rezolvati problema. Va recomand si eu, ca si domnul doctor, sa consultati un neurolog in acest caz. Dupa parerea mea sunt necesare si un set de analize medicale de laborator pe care sper sa vi le indice medicul neurolog la care veti merge. In ce oras locuiti ? Astept vesti de la dumneavoastra. Cu stima :

dr Petre Muresan
0
11-03-2014, ora 22:14
albiciucstela
Nu este medic/terapeut
albiciucstela
Buna seara!!! Am fost la o clinica privata(Tg.Mures), la un medic fizioterapeut care m-a trimis sa imi fac analize de sange, unele rezultate le-am primit iar rezultul final il.voi.primi pe data de 17. Dupa primele rezultate si ce se vede pe radiografie sunt suspecta de Poliartrita reumatoida. Nu suna prea bine dar trebuie sa astept rezultatul final. O sa va tin la curent. Sper sa fie de bine.
0
12-03-2014, ora 13:12
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Astept rezultatele.
Nu trebuie sa va speriati, deoarece sunt tratamente bune si pentru aceasta.
Sper ca rezultatele finale sa fie mai bune.

Cu stima :

dr Petre Muresan
0
17-03-2014, ora 13:26
albiciucstela
Nu este medic/terapeut
albiciucstela
Am primit rezultatele dar inca nu mi au fost interpretate de medic. Ce vad eu aici cu prob e ca am anticorpii antinucleari pozitiv 1:160 tipar fin patat. Cea ce e f mult de asemenea VHS 38. E clar ca sunt prob dar nu stiu care, sunt multe boli care contin aceste valori poate ati putea dv. sa mi dati o idee. Multumesc!
0
17-03-2014, ora 15:20
albiciucstela
Nu este medic/terapeut
albiciucstela
Ce am uitat sa mentionez ca de asemenea Neutrofilele sunt mai mari decat normal, 63.
0
17-03-2014, ora 16:43
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Anticorpii antinucleari pozitivi sugereaza, indica o boala autoimuna.
In acest caz va recomand sa faceti si analiza numita Profilul ANA.
Astept rezultatele acestei analize.
Cu stima :

dr Petre Muresan
0
19-03-2014, ora 22:49
albiciucstela
Nu este medic/terapeut
albiciucstela
Ufff!!!! Am primit rezultatul si se pare ca am Poliartrita reumatoida seronegativa stadiul II. Suna f rau..nu stiu de unde sa incep si ce sa fac. Am citit despre boala pe internet si se pare ca nu exista nici un tratament pt vindecare nici macar pt stagnare. Am inteles deci ca e un tratament pur simptomatic. Tratamentul care mi a fost prescris este Methrotexat, celebrex si acid folic. Cu privire la methotrexat am citit ca este f puternic ca actioneaza asupra ficatului ceea ce poate avea grave efecte secundare ireversibile. Cu ce sunt eu in dubii..in momentul de fata durerile m au mai lasat fara nici un tratament, as vrea sa stiu ca daca tot e un tratament simptomatic si nimic altceva pot sa il aman atata timp cat pot suporta durerile ? Mi e frica ca nici nu rezolv nimic si mai si distrug celelalte organe. M am gandit ca poate ar trebui sa incerc si un tratament alternativ si o dieta echilibrata dupa ce in prealabil ma voi consulta cu medicul meu. Nu vad nici o scapare din prob asta si daca sunt pers care au aceasta boala si imi pot sugera ceva din experienta lor proprie le as fi recunoscatoare.
0
21-03-2014, ora 09:30
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
In ceea ce priveste tratamentul pentru poliartrita reumatoida, va recomand sa urmati
toate recomandarile medicului reumatolog referitoare la timpul si modul de administrare.
Ceea ce vreau sa va semnalez in plus este ca in tratamentul acestei boli am obtinut
rezultate foarte bune prin tehnica mezoterapiei homeopate.

Cu stima:

dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce tăieturile în hârtie dor atât de tare?
  •