dureri insuportabile

08-05-2012
nicolina.manole
Nu este medic/terapeut
nicolina.manole
Buna seara,
Ma numesc Nusa, si am 37 de ani. La aceasta varsta ma simt ca un om la 60 de ani. Am dureri groaznice la mijloc si intre omoplati de mi se inmoaie picioarele. Intre omoplati parca as avea un cutit infipt in spate si la orice miscare parca se rasuceste in mine. Imi amortesc miinile si picioarele in fiecare noapte cu dureri groaznice. M-am prezentat la medic si i-am spus ce simt si mi-a dat sa fac un RMN dar numai la partea lombara desi ii spusesem si de durerile dintre omoplati.
Am facut o examinare RMN coloana lombara si diagnosticul este:
- deshidratarea discurilor intervertebrale L4 si L5 cu reducerea inaltimii lor
- modificari de semnal osos de tip generativ grasos ( Modic 11) la nivelul platoului vertebral inferior L5;
- mic hemangion vertebral L2;
- mica hernie discala mediana subligamentara L3 ce amprenteaza sacul dural, fara conflicteevidente IRM;
- mica hernie discala mediana L4 ce amprenteaza sacul dural pe linia mediana cu contacte discoradiculare cu radacinile L5 la emergenta din sacul dural bilateral.
Poate cineva sa imi interpreteze acest diagnostic? Ce este acela hemangion? Se pune problema unei interventii chirurgicale? M-i s-a spus ca nu este de operat. Acum va intreb eu, de ce o boala trebuie sa avanseze atit de mult pentru a fi eliminata, daca numeroasele tratamente cu, , ketonal, dezamexazona, voltaren, romavek, arcoxia etc' au fost inutile ce pot face sa scap de aceste dureri? Exista un tratament care te face bine de aceste hernii? Daca nu atunci de ce trebuie sa mai sufar pina se poate face ceva?
2 comentarii
0
11-10-2016, ora 15:27
costycirstea
Nu este medic/terapeut
costycirstea
Buna ziua,

Aceleasi simptome le are si sotia mea.Dureri insuportabile intre omoplati care raspund in piept...Doua RMN-uri facute si doctorii zic ca nu are nimic si totusi durerile exista de 4 ani moderate iar in ultima jumatate de an durerile s-au accentuat.

Ati reusit sa rezolvati problema dvs? Daca da cum?


Multumesc
0
11-10-2016, ora 17:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu este vorba despre RMN, ci despre un consult clinic la neurochirurg. Un RMN fara examinare clinica prealabila reprezinta bani aruncati degeaba.
Daca va considera necesar, va preciza ce tip de RMN doreste.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.