dureri ingrozitoare genunchi

11-08-2009
teea
Nu este medic/terapeut
teea
buna ziua,
de aproximativ 1 saptamana ma dor ingrozitor genunchii.am 25 de ani, am o munca relativ sedentara, efort excesiv nu am facut in ultima vreme.
ma dor genunchii si atunci cand stau cu picioarele flexate, iar daca nu le intind in cateva minute am niste dureri cumplite.nu ma pot apleca(am impresia ca imi "freaca" os pe os).
ma trezesc noaptea din cauza durerilor de genunchi.am incercat cu fastum gel, cu diclofenac(crema)...nimic nu-si face efectul.

va rog...astept o parere
115 comentarii 12 3 4 Înainte ›
0
11-08-2009, ora 11:39
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Va recomand o consultatie de urgenta la un medic homeopat, care poate sa va ajute f. repede si eficient si fara bistruriu si efecte adverse periculoase.

In plus trebuie considerate urmatoarele puncte :

1. cereale integrale zilnic (pt. siliciu organic de care duceti lipsa cronica, ca cei mai multi oameni),
evitarea painii albe si a produselor din faina alba si inlocuire alor cu orez integral si cereale (grau, spelta, ovaz)
2. evitarea completa a margarinei si a uleiurilor rafine si produselor care le contin si inlocuirea lor cu ele presat la rece nerafinat (acizi grasi omega 3, 6 ) si unt.
3. evitarea medicamentelor chimice si alifiilor cu produse sintetice.
4. schimbarea alimentatiei cu una sanatoasa
5. miscare usoara dar regulata
5. ceai de coada calului care are mult silicu organic.
0
11-08-2009, ora 14:01
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Consult la reumatologie si urmatoarele analize:
-CRP (proteina C reactiva);
-ASLO;
-Fibrinogen;
-VSH;
-HLG (hemoleucograma);
-Factorul reumatoid Waaler-Rose;
-Acid uric seric;
-Uree serica;

Toate cele bune;) (Ideal ar fi sa va faceti analizele inainte de a merge la medic)!
0
17-08-2009, ora 09:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Intr-adevar, se impune o consultatie la reumatolog, insa nu trebuie sa faceti absolut nici o analiza fara prescriptia medicului. Si asta, dintr-un motiv banal: daca le faceti din proprie initiativa sunt nu numai inutile, dar le platiti degeaba. Prin prescriptie medicala aveti sansa sa le faceti gratis.
In concluzie: nu faceti absolut nici o investigatie fara prescriptie medicala.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
17-08-2009, ora 11:50
teea
Nu este medic/terapeut
teea
muultumesc pentru sfat! sper sa pot ajunge cat de curand la medicul de familiei pentru o trimitere!
intre timp mi-au mai trecut durerile(au trecut si ploile).exista dar nu mai sunt la fel de violente.
multumesc si multa sanatate tuturor!
0
17-08-2009, ora 12:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Va stau oricand la dispozitie.
Este bine ca nu mai aveti dureri...si va doresc sa nu mai aveti niciodata!!
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
27-09-2009, ora 23:07
criss mirela10
Nu este medic/terapeut
criss mirela10
eu am 13 ani si am reumatism

de la o vreme tot asa ma dor genunchii ingrozitor...deasupra si sub genunchi...

antrenorii mei ( unii dintre ei ) imi spun ca am pb cu meniscul.si ca ar trebui sa fac operatie cu laser..

nush ce sa mai cred.ce sfat imi puteti da???


daca e cineva care se confrunta cu aceeasi problema ma gasiti pe id de messenger criss_happy.girl

multumes anticipat :)
0
27-09-2009, ora 23:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Domnisoara,
Nu este vorba despre o operatie cu laser, ci una artroscopica, mini-invaziva, ce presupune totusi bisturiu...
Este cam devreme pentru aceasta interventie, insa este posibil sa fie necesara.
Sfatul meu, in afara de cel principial de a va trimite la ortoped, este sa evitati sportul o perioada de timp.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
30-09-2009, ora 15:17
criss mirela10
Nu este medic/terapeut
criss mirela10
da asta inteleg
mi s-a mai spus asa ceva...sa ma las de sport..

o perioada am renuntat..iar apoi a fost necesar sa merg si la un medic cardiolog..

iar dupa control am intrebat din curiozitate..daca are vreun rost daca renunt la sport..si mi s-a raspun ca nu...ca sportul face ff bine..

chiar ca nu stiu ce sa mai cred..
vineri ma duc la o policlinica de recuperare si altele si o sa fac acolo un control ca sa stiu exact ce am...

multumesc pt raspuns
0
01-10-2009, ora 14:07
criss mirela10
Nu este medic/terapeut
criss mirela10
ce sa mai fac in situatia asta?? daca cineva imi zice ceva iar cineva altceva :)

si cu meniscul ce e??
0
01-10-2009, ora 20:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Problema meniscului este una mecanica. O leziune minora, incipienta, poate fi rezolvata spontan, prin evitarea efortului sportiv. Dimpotriva, continuarea sportului poate agrava leziunea, necesitand o eventuala interventie artroscopica.
Mingea este "in terenul D-voastra".
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
01-10-2009, ora 23:07
criss mirela10
Nu este medic/terapeut
criss mirela10
multumesc frumos de raspuns!!!!
0
02-10-2009, ora 18:32
criss mirela10
Nu este medic/terapeut
criss mirela10
domnul doctor, am fost la control si mi s-a spus ca am ceva de genul apoxifita..nu stiu sigur ca nu inteleg ce scrie...si mi-a mai spus ca sunt oasele in crestere...

Ca asa se intampla la tineri...si a mai zis ca sportul nu are nimic..de operatie nu a zis nimic.

imi puteti raspunde???
0
02-10-2009, ora 18:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Domnisoara,
Probabil ca este vorba despre o apofizita tibiala, o afectiune de crestere.
Singurul tratament posibil este repausul sportiv, rareori insotit de o imobilizarea temoporara intr-o orteza amovibila.
Respectand intocmai tratamentul prescris se vindeca fara sechele. Dimpotriva, o suprasolicitare sportiva poate duce la complicatii nedorite.
Cu deosebita stima,
Dr Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
02-10-2009, ora 19:21
criss mirela10
Nu este medic/terapeut
criss mirela10
multumes fff mult de raspuns...daca voi mai avea intrebari va voi contacta..

aveti dreptate.apofizita tibiala...nu intelegeam ce scrie pe reteta..

oricum eu va multumesc nespus de mult ca m-ati ajutat si mi-ati dat sfaturi..
0
07-10-2009, ora 18:23
criss mirela10
Nu este medic/terapeut
criss mirela10
am fost la poloclinica aia si mi-a recomandat sa fac o radiografie..


Mi-am facut radiografia, iar acum trebuie sa o duc la poloclinica..


dar eu pe radiografie nu vad nici o diferenta..pt ce a cerut radiografia??

Sa vada daca e vreo diferenta sau ceva in genunchi?


ca eu nu-mi dau seama..
0
07-10-2009, ora 18:24
criss mirela10
Nu este medic/terapeut
criss mirela10
precizez ca radiografia e laterala.

si am amandoi genunchi acolo..
0
07-10-2009, ora 20:06
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Pt. ameliorarea durerilor puteţi folosi Gemoderivat de Salcie - amenţi - 3 monodoze / zi, administrate conform prospectului aferent produsului!


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
18-10-2009, ora 23:52
nadia nad
Nu este medic/terapeut
nadia nad
buna seara, asi putea sa spun k nu fac sport
am 29 ani si de la un timp am tot simntit o durere la genunchi
dar asta numai cand mergeam mai mult decat de obicei
si cand coboram scarile, nu am dat iportanta pt k nu se intapla
ff des asa k nu am reactionat in nici un fel bine inteles cum face de alfel
romanul pana ce nu se agraveaza nu se misca dupa care vrea sa fie salvat.
cam asa am facut si io. de vre doua saptamani genunchiul meua a cam inceput sa
pocneasca in mers dupa care a inceput sa ma doara in partea stanga la incheetura,
si lateral a genunchiului.simtome.
durerea persista dar e suportabila cu injunghi, si se muta pina jos pe pulpa, va rog sa imi raspundeti la
aceasta interbare. VA MULTUMESC ANTICIPAT !!!!!!
0
19-10-2009, ora 10:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Din ceea ce descrieti D-voastra este extrem de greu sa ne gendim la un diagnostic oarecare, fie el de leziune de menisc sau ceva similar.
Consultati un ortoped si incercati sa nu va tratati singura, fara avizul medicului.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-01-2010, ora 06:07
alice_ancutza
Nu este medic/terapeut
alice_ancutza
Am si eu o problema destul de suparatoare la genunchi...si care vad ca persista.Am observat ca nu tine de starea vremii, ci pur si simplu ma trezesc cu niste dureri ingrozitoare, iar aceasta durere se ridica ca niste raze catre muschi.Mi se intampla sa nu pot dormi din cauza acestor dureri sau sa merg cu dificultate.
Recent am cazut pe gheata la patinuar pe piciorul drept..mi s-a umflat zona genunchiului destul de tare si am ramas cu o vanataie de toata frumusetea.Cand insa aceasta a trecut au aparut durerile...ca niste junghiuri ce sunt tot mai frecvente si mai apasatoare la frig.As vrea sa mentionez si faptul ca stau destul de mult timp in picioare pt ca serviciul este de asa natura...Nu am fost inca la un consult, mi-e frica de ce mi-ar putea spune..as vrea sa stiu macar opinia dvs.

Va multumesc!
0
16-01-2010, ora 20:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Oricat de disponibili putem fi, este absolut imposibil, in absenta examinarii clinice directe, de a emite cea mai mica opinie medicala.
Prin urmare, cautati un ortoped.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
22-04-2010, ora 00:08
petroaie daniela
Nu este medic/terapeut
petroaie daniela
buna ziua, am 20 de ani si am o problema cu genunchii.Acum aproximativ 3-4 ani am stat cu genunchii pe pamantul rece cam 2 ore si jumatate iar dupa 6-7 luni cand mergeam pe strada am simtit o durere de parca ar fi trecut un cutit prin ei durerea a persistat cam 10 minute la o la aceeasi intensitate apoi a inceput treptat sa treaca pe o perioada de 3-4 zile(cand dispare complet), durerea nu apare des dimpotiva foarte rar cam la o distanta de 8-10 luni iar dupa ce trece pot merge normal.majoritatea timpului port tocuri inalte dar daca port cam o saptamana incaltaminte cu talpa joasa simt aceeasi durere.nu am fost sa fac un control de specialitate...motive am avut o multime insa cea mai mare problema a fost atunci cand am luat in greutate in timpul sarcinii dar si in momentul de fata.va rog sa imi spuneti daca stiti ce anume imi provoaca aceste dureri si daca le pot trata fara sa merg la un control pt ca bugetul nu imi permite cheltuieli mari.va multumesc anticipat
0
22-04-2010, ora 00:14
petroaie daniela
Nu este medic/terapeut
petroaie daniela
vroiam sa va mai spun ca in momentele in care nu simt nicio durere la genunchi nu ma pot sa sar intr-un picior, nu pot alerga pe o distanta mai mare de 200 de metri, nu ma pot plimba cu bicicleta pentru ca apare durerea.
0
22-04-2010, ora 08:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din cele relatate de D-voastra se despreinde un singur detaliu semnificativ, cel care cauzeaza 99% din suferinta: sunteti supraponderala. Obezitatea supraincarca genunchii si va provoaca aceste dureri.
Cea mai simpla metoda este sa va normalizati greutatea (sa slabiti). Acest lucru se realizeaza printr-o dieta care sa excluda dulciurile, painea, cartofii si pastele in favoarea proteinelor (puteti manca oricata carne doriti).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
22-04-2010, ora 21:21
petroaie daniela
Nu este medic/terapeut
petroaie daniela
aveti dreptate am luat in greutate aproximativ 25 de kg.Multumesc pentru raspuns.
0
22-04-2010, ora 21:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Tineti-ne la curent cu rezultatul dietei.
Trebuie sa intelegeti ca va confruntati cu o dependenta de drog (mancarea), absolut similara si la fel de dificil de gestionat ca si dependenta de alcool, tutun, cocaina sau heroina.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
22-04-2010, ora 21:45
petroaie daniela
Nu este medic/terapeut
petroaie daniela
am ajuns la 83 de kilograme de la 60 poate si mai putin de 60.dar durerile au inceput cam cu un an inainte de a lua in greutate.problema cu kg a inceput acum 2 ani.iar durerile de mai demult.
0
23-04-2010, ora 09:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Eu va precizam ca durerile de genunchi, indiferent de cauza lor, sunt agravate si intretinute de catre obezitate.
Orice tratament, pentru a fi eficient, trebuie sa includa si normalizarea greutatii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-04-2010, ora 18:45
Adonis1977
Nu este medic/terapeut
Adonis1977
Buna ziua

De ceva vreme ma doare partea din spate si laterala, spre interior a genunchilor, in special la flexare si in momentul depunerii de efort pentru ridicare. Rotula dreapta imi trosneste uneori in mers. Precizez ca am 33 ani, 68 kilograme, lucrez 8 ore la birou, fac gimnastica de 4 ori pe saptamana (cu rezultate excelente pentru durerile de spate), in anotimpurile prielnice practic zilnic mersul pe bicicileta.Durerile cedeaza in repaus, in pat si sunt constante cand stau pe scaun.
V-as fi extrem de recunoscator daca mi-ati oferi o solutie.
Cu respect
Adonis
0
25-04-2010, ora 19:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va pot oferi cea mai facila si eficienta solutie, respectiv un consult specializat ortopedic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns
115 comentarii 12 3 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.