dureri in timpul ciclului menstrual - sfaturi

19-02-2012
lidia26
Nu este medic/terapeut
lidia26
cu 1-2 zile inainte de a incepe ciclul menstrual, in timpul ciclului si uneori si la sfirsitul zileleor de ciclu am dureri enorme in zona rinichilor si in zona ovarelor (regiunea pelviana ), stie cineva cum sa scapi de asha dureri ?
6 comentarii
0
19-02-2012, ora 16:51
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ce investigatii ti-ai facut pana acum?
Trebuie sa-ti faci PAP, analiza secretiei si ecografie transvaginala daca n-ai facut. Sa elimini o eventuala endometrioza, dar si alte patologii.
Sanatate!
0
19-02-2012, ora 21:05
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ar fi foarte recomandabil să faceţi un consult homeopatic pentru această problemă. Acupunctura poate oferi, de asemenea, beneficii importante.
0
20-02-2012, ora 09:46
tema
Nu este medic/terapeut
tema
O urocultura cu antibiograma ar fi utila si o analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
Pentru analiza de secretie vaginala - nu te speli in vagin, nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare si sa treaca 10 zile cel putin de la ultimul antibiotic, in caz ca ai luat, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
0
20-02-2012, ora 17:42
lidia26
Nu este medic/terapeut
lidia26
am fost la ginecolog.. dar sa fac vreo procedura anume. nu, dar voi urma numaidecit sfadul dumneavostra ms mult
0
20-02-2012, ora 19:06
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Vezi ca nu m-am referit la analiza - Papanicolau. Asta este altceva.
De multe ori se face papanicolau dar nu si - analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
Daca nu se face si antibiograma la secretia recoltata, o sa iti dea numai o insiruire de bacterii gram pozitive si gram negative, despre care nu o sa stii daca sunt sau nu patogene si nici cu ce sa te tratezi.
Astfel, exista riscul sa se presupuna ca ar fi bacteriile bune.
In antibiograma o sa iti scrie ce bacterie patogena s-a gasit si la ce antibiotic este sensibila, ca sa te tratezi corect.
Altfel risti sa te tratezi cu ceva la care bacteria este rezistenta si nu iti trece...si o tot tii asa...
Si pentru urocultura la fel sa ceri sa se faca antibiograma.
0
20-02-2012, ora 21:43
lidia26
Nu este medic/terapeut
lidia26
clar... inseamna ca fac analiza de secretie vaginala cu antibiograma si deja dupa datele analizei medicu imi va recomanda un tratament necesar... asta o sa fac, ms :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • De ce apar durerile menstruale?
  • Care este cauza de apariție a crampelor menstruale?
  •